YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'ndan Balbay açıklaması
Kılıçdaroğlu'ndan Balbay açıklaması
04 Aralık 2013 18:53
Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu CHP Milletvekili ve gazeteci Mustafa Balbay hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından alınan kararın özgürlüğüne kavuşmasına önemli bir katkı yapmasını ümit ettiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Washington’daki temasları kapsamında Amerikan-Türk Konseyi’nde kahvaltılı toplantıya katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu CHP Milletvekili ve gazeteci Mustafa Balbay’ın uzun tutukluluk ve adil yargılanma hakkı itirazını bugün görüşerek “uzun tutukluluğu hak ihlalidir” şeklinde verdiği kararı değerlendiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Mustafa Balbay bir gazeteci, partimizden milletvekili oldu. Şuanda hapiste ve dolayısıyla parlamentoya gelip yemin etmedi. Uzun tutukluluk süreleri ülkemizin Cumhurbaşkanı tarafından, Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Başkanı tarafından sürekli eleştirildi ama çözüm bulunamadı. Anayasa Mahkemesi şimdi bugün bir karar vermiş. Bu karar umarım Sayın Balbay’ın özgürlüğüne kavuşmasına önemli bir katkı yapmış olur.”

Daha sonra gazetecilerin konuya ilişkin bir sorusunu da cevaplayan Kılıçdaroğlu, “Yargının gereğini yerine getirmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Tutuklu bütün milletvekillerinin parlamentoda olmaları gerekiyor ve görevlerinin ba

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler