YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'nda flaş açıklama
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın partisinin il başkanları toplantısında Dersim'le ilgili belgeler açıklaması ve devlet adına özür dilemesiyle ilgili "Özür dilemek yetmez, devlet arşivleri açılmalı"dedi.
Kılıçdaroğlu'nda flaş açıklama
24 Kasım 2011 / 12:14 Güncelleme: 24 Kasım 2011 / 12:46

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kadıköy Belediyesinin yeni meclis binasını ziyaretinde Başbakan'ın dün yaptığı Dersim açıklamalarına cevap verdi. Kılıçdaroğlu, "Özür dilemek yetmez, devletin arşivleri açılmalı." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın Dersim eleştirileriyle ilgili şunları söyledi:

"Niçin Türkiye Cumhuriyeti belgelerini açıklamıyorsunuz? Verdiğimiz öneri daha önce AKP tarafından reddedildi. 2002'de teklif ettik. Tarihle yüzleşmenin samimi olması gerekir. Daha sonra ben Başbakan'ın özür dilemesini istedim. 'Ben özür dilemem' dedi. Neyse dün özür diledi. Ama özür dilemek yetmez. Açıkladığı belgeler kamuoyunun bilmediği belgeler değil. Ben o kitabı 1970'lerde kütüphanede okudum.

Özür yetmez, devletin arşivlerini açacaksın. Niye devletin arşivlerini açmıyorsun? 12 Eylül'de devrimciler ve ülkücüler acılar çekti. O acıları sömürdüler. Dersim acılarını sömürerek başka amaçlar peşindeler. Devlet arşivlerini açarlarsa geçmişimizle yüzleşiriz.

Devletin arşivini açmak da tam yetmez. Dersim sürgünlerinin arşivlerini de açmak lazım. Ben o defterleri istedim, vermediler. 'Arşiv yok' diyor. Arşiv var, o arşivleri açacaksın! Sürgün edilen ailelerin topraklarını geri vereceksin.

Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Aziz Nesin ve Necip Fazıl Kısakürek'le ilgili arşivleri de açalım.
 

 

pişkin alevi
 // yılmaz türk
dersim den geriye kalanlar 73 yıl içerisinde ilgili ilgisiz her kesimden intikamlarını almışlar ve devletin her kademesine yerleşmişler, ele geçirmişler kimse üç bilmezi oynamasın....
24 Kasım 2011 12:50
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler