YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na tepki yağıyor!
Kurultay'da destek alamadığı delegeye 'ikiyüzlü' diyen Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki yağıyor. En sert tepkiyi Muharrem İnce verirken diğer vekiller de rahatsızlıklarını dile getirdi.
Kılıçdaroğlu'na tepki yağıyor!
11 Eylül 2014 / 08:15 Güncelleme: 11 Eylül 2014 / 08:20

CHP Kurultayı'nda adaylığı için verilen imzanın sandığa yansımamasını 'ikiyüzlü davranış' olarak değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki yağıyor.

Kurultay'da Kılıçdaroğlu'nun koltuğunu sarsan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Genel Başkan'ın açıklamalarına üzüldüğünü söyledi. İnce şöyle konuştu:

"Sayın Genel Başkan önce parti meclisi üyeleri ve milletvekillerinin oy kullandığı sandığa bak. Kimin o koltuk için oy kullandığını daha iyi görürsün. Seçmeni aşağılamakla delegeyi aşağılamak aynı. 'Elitist' diyor ya sayın Genel Başkan, işte sana elitist mantık. Makarnacı, kömürcü diye seçmeni aşağılayan bir yapı var. Bu seçmeni aşağılayan mantıkla delegeyi aşağılayan mantık aynı mantık. Bu mantıktan iktidar çıkmaz."

Tek tek telefon edildi

Olağanüstü Kurultay'da, İnce'nin adaylığını destekleyen isimlerden CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ve CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Akşam'a konuştu.

İşte Yılmaz ve Kulkuloğlu'nun açıklamaları: 

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz: Sayın Genel Başkan açıklamalarında, partide tek ses çıkacağını, farklı seslere izin vermeyeceğini söylüyor. Aksi davranış gösterilmesi halinde ise disiplin süreci işleteceğinden bahsediyor. Bu sözler de partililer üzerinde çekingenliğe sebep oluyor.

Kılıçdaroğlu, kurultayda ortaya çıkan tabloyla karşılaşmak istemiyorsa öncelikle söylemlerini değiştirmeli. Farklı düşünceleri olan ve bunları dile getiren insanları 'disiplin süreci' gibi korkutacak açıklamalardan vazgeçmeli. Sosyal demokrat partilerde, hakaret içermediği sürece herkes düşüncesini dile getirebilmelidir. Malesef Sayın Genel Başkan, farklı görüşlerin dile getirilmesine hoşgörülü yaklaşmıyor.

Ayrıca Genel Merkez'den il başkanlarına yönelik ciddi baskılar olduğunu da biliyoruz. İl başkanlarına 'görevden alırız' baskısı uygulanıyor. Kurultay sürecinde de insanlara tek tek telefon edilip bu baskı uygulandı. Genel Başkan'ın bu konudan ne kadar bilgisi var bilmiyorum. Ama "Ben bu konuda farklı düşünüyorum" diyenlen partililerin riski göze almaları gerekiyor.

Sonuç sandığa yansıdı

CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu: Ben Kemal Bey'in açıklamasını son derece samimi buluyorum. Genel Başkan ikiyüzlülüğü gerçekten sevmez, bu doğru. Ancak delegelerin üzerinde ciddi bir baskı olduğu da gerçek. Bu baskıyı Kılıçdaroğlu'na hoş görünmek isteyen ve kurultayda kendisine bir yer edinmeye çalışan bazı Genel Merkez yöneticileri yapıyor.

Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için imza toplanırken de baskı uygulandı. Bunun Genel Başkan'ın dışındaki unsurlar tarafından gerçekleştiğine inanıyorum. Bütün bunların sonucu da sandıklara yansıdı.

ZAVALLI CHP
 // ADEMOĞLU
Genel müdür konuştukça batıyor.Düzeltecem derken partiyi iyice batırdı.Sağolsun bunu kimse yapamazdı.Hani bir atasözümüz var.Bir insanın kendisine eddiğini kimse etmez derler ya,bu atasözü CHP ye tam uyuyor.Dilerim Chp nin başına hep böyleleri gelir.Garibim CHP ne hallerde....
11 Eylül 2014 Perşembe 08:32
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler