YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na sert tepki
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili 'cadı avı' benzetmesine tepki gösterdi.
Kılıçdaroğlu'na sert tepki
26 Nisan 2012 / 13:45 Güncelleme: 26 Nisan 2012 / 13:47

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'yi cadı kazanına benzetenlerin, bugün cadı avından bahsetmeye hakkı olmadığını belirterek, ''Türkiye geçmişiyle hesaplaşıp, herkesin huzur içinde yaşayacağı bir ülke olmak zorundadır'' dedi.
Swissotel The Bosphorus'ta düzenlenen ''Forum İstanbul 2012 Konferansı''nın açılışında konuşan Bağış, bölgenin ve dünyanın içinden geçtiği kritik süreçte, forumun ''Krizle yaşamak mı krizi aşmak mı '' sorusuyla toplanıyor olmasının büyük bir anlam taşıdığını söyledi.
Toplantının İstanbul'da yapılıyor olmasının ise ayrıca önemli ve anlamlı olduğunu belirten Bağış, ''Zira bu tartışmanın Türkiye'de ve İstanbul'da yapılıyor olması bile başlı başına Türkiye'nin kendine duyduğu öz güvenin ve krizin ne kadar uzağında olduğunun göstergesidir'' dedi.
Bağış, İstanbul'un farklı medeniyetlerin merkezi olduğu gibi, dünya ekonomisinin de kalbinin attığı bir yer haline gelme yolunda ilerlediğini anlatarak, son bir haftada sadece kendisinin, İstanbul'da düzenlenen 10'a yakın uluslar arası organizasyonda hükümeti temsilen görev aldığını kaydetti.
The International Herald Tribune Gazetesi'nin (IHT) dün ilk kez düzenlediği ''IHT-Sport Business Zirvesi'' için İstanbul'u seçtiğini ve zirvenin başarıyla tamamlandığını ifade eden Bağış, ''Dün akşam, Haziran ayında İstanbul'da düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu için iş adamlarımız ve WEF yöneticileriyle yemekte bir araya geldik'' diye konuştu.

-''Davos'u size getirmek için geldik''-

Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta 'One minute' söylemiyle Davos'a katılmayacağını belirtmesinin ardından Davos'tan yetkililerin Başbakan Erdoğan'a geldiğini ifade ederek, ''Sayın Başbakanımıza şu söylendi, 'Biz sizin ne kadar kararlı olduğunuzu biliyoruz. Sizi Davos'a davet etmek için gelmedik ama Davos'u size getirmek için geldik' Sayın Başbakanımız da 'Bizim kültürümüzde kimseyi kapıdan çevirmek yoktur. Buyurun gelin' dedi. İnşallah Haziran'da dünyanın sorunlarına 'one minute' diyeceğiz'' şeklinde konuştu.
 Forum İstanbul'u, Türkiye'nin Davos'u olarak gördüklerini anlatan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu forum, Türkiye'nin ve İstanbul'un rolünü daha da güçlendirir bir hale geldi. Bugün Türkiye de farklı bir noktaya geldi. Eskiden Türkiye 12 saat ötesini göremezdi.  Bugün 12 yıl sonrası için, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 için, önümüze önemli hedefler koyabilen bir ülke haline geldik. Hükümetimizin kararlı reformları sayesinde, biz şu son 10 yılda ülkemizin, milletimizin yaşam standartlarını yükselttik, hem de Avrupa Birliği içerisinde Türkiye'yi istemeyenlere karşı psikolojik üstünlüğü ele geçirdik.''

-''Avrupa için Türkiye pusula niteliğindedir''- 

Egemen Bağış, vize konusuna da değinerek, ''9 yıl önce vizeyle ilgili bizimle konuşmak bile istemeyenler daha biz söylemeden sizin için şunu şunu yapabiliriz demeye başladılar. Biz vize kolaylığı değil, muafiyeti istiyoruz. Bu konuda da farklı bir noktaya gelinecek ama biraz daha sabırlı olmak lazım''dedi.  
Bağış, Uluslararası platformlarda haklı olmanın yetmediğini, güçlü olunması gerektiğini belirterek, kriz ortamında yönünü şaşırmış bir Avrupa için Türkiye'nin pusula niteliğinde olduğunu kaydetti.
Türkiye'nin başarısının ardında demokrasiye yaptığı yatırımın olduğuna dikkati çeken Bağış, ''Türkiye'nin son 10 yılda kaydettiği başarıların altında da Hükümetimizin, Türkiye'ye sunduğu forum atmosferinin, demokrasi ikliminin güçlenmesi yatıyor. Biz 10 yıldır her gün, her an, her saniye milletimizle forum gerçekleştiriyor, milletimizle istişare halinde Türkiye'yi AB standartlarının üzerine çıkarmaya çalışıyoruz. O yüzden, 10 yıldır en büyük yatırımı demokrasiye yaptık'' diye konuştu.

-''Cadı avı'' benzetmesi-

Muhalefet partisinin ülkede son günlerde yaşanan gelişmeleri 'Cadı avına' benzettiğine vurgu yapan Bağış, şöyle konuştu:
''Türkiye'yi cadı kazanına benzetenlerin, bugün cadı avından bahsetmeye hakkı yoktur. Türkiye geçmişiyle hesaplaşıp, herkesin huzur içinde yaşayacağı bir ülke olmak zorundadır. Bütün unsurlarıyla barışık bir ülke olmak zorundayız. Binlerce yıldır bu topraklarda birlikte yaşıyoruz. Birbirimizi değiştiremeyiz. Birbirimizi olduğumuz gibi kabul edip üretmeye ve çalışmaya başlayınca Türkiye'nin şaha kalktığını görürüz. Bu süreçte demokrasi bizi farklı bir noktaya getirir.''  
Bağış, Türkiye'nin en büyük ihtiyacının herkesi kucaklayan bir anayasa olduğunu dile getirerek, ''İnşallah bu forumdan da sivil anayasa için doğru mesajlar çıkar, buna vesile olursunuz'' dedi.
Türkiye'de darbe zihniyeti ile hazırlanmış anayasa ile Avrupa Birliği'ne girilemeyeceğini ve 2023 hedeflerine ulaşılamayacağını vurgulayan Bağış, ''Yeni anayasa da aspirin prospektüsü gibi detaylı olmamalı. Kısa öz ve net bir anayasa olmalı. Özgürlükçü bir anayasa ile Türkiye önümüzdeki yüzyıla çok emin adımlarla ilerleyecektir. Kayıp yıllarımızın nedeninin, bugünkü anayasa olduğuna inanıyorum. İnşallah vesayetin bu ülkenin kaderi olmadığını yeni anayasamızda bütün dünyaya göstereceğiz'' diye konuştu.  AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler