YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na sert çıktı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Afyonkarahisar'daki patlamayla ilgili sabotaj iddiasına sert çıktı.
Kılıçdaroğlu'na sert çıktı
17 Eylül 2012 / 22:35 Güncelleme: 17 Eylül 2012 / 22:39

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar'daki patlamanın, ''Sabotaj'' olduğu yönündeki iddialara ilişkin, ''Günlerdir sabah akşam 'sabotaj' diyor, başka bir şey demiyor. İki şey söylüyor, 'Sabotaj', 'Emekli subaylardan öğrendik' diyor. Bu ne biçim siyasettir. Bu ne çirkin siyasettir. Allah aşkına bir ülkenin anamuhalefet partisi genel başkanı bu kadar sorumsuz olabilir mi  Bir genel başkan bu kadar sulu, bu kadar kayıtsız bu kadar ciddiyetsiz olabilir mi '' dedi.

Erdoğan, Turgutlu Devlet Hastanesi'nin de aralarında bulunduğu toplu açılış töreninde, yeni eğitim öğretim döneminin  reformlarla başladığını söyledi.


-''Millet bunlara izin vermeyecek''-


Anamuhalefet partisinin meclis komisyonlarında, Meclis Genel Kurulu'nda, kademeli eğitime, seçmeli ders uygulamasına şiddetle karşı çıktığını, şiddete başvurduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''444 kod numarası. Bunu unutmayın. Ne demek bu  4 4 4. Bunu unutmayın. Meclis'te kabul edilen yeni eğitim sisteminin adıdır bu. İmam hatip okullarının orta kısımları bugün faaliyete geçti. Okullarımızda Kur'an-ı Kerim, Siyer-i Nebi, Peygamberimizin hayatı seçmeli ders uygulaması yine bugün başladı. Bugün Türkiye üzerindeki baskıların, dayatmaların, yasakların bir kısmı daha ortadan kaldırılmış oldu. 28 şubat sürecinde uygulamaya konulan antidemokratik uygulamalar, bugün milletin eliyle, sizin elinizle reddedildi. Millet eliyle tarihin karanlığına gömüldü. 27 Mayıs'a, 28 Şubat'a çanak tutan, askeri müdahaleleri alkışlayan, merhum Menderes'in idamına seyirci kalan zihniyet bugün de o müdahalelerin kalıntılarına var gücüyle sahip çıkıyor. Kim bu  Ana muhalefet. Kim bu  CHP.

Bugün de gerek genel başkan, gerek arkadaşları 28 Şubat ürünü olan yasakların devamı için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar. Allah'ın izniyle millet bunlara izin vermeyecek. Adnan Menderes'i idam eden zihniyete bu millet bir daha izin vermeyecek. Millet olarak prim vermeyecek. Adnan Menderes'i idam eden zihniyete inanıyorum ki bu millet bir daha fırsat vermeyecek.''


-Afyonkarahisar'daki patlama-


Afyonkarahisar'da 5 Eylül'de ''Çok feci'' bir olay yaşandığını dile getiren Erdoğan, 25 askerin şehit olduğunu anımsattı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Oradaki patlama en küçük ayrıntısına kadar incelendi. Adli ve idari soruşturmalar başlatıldı. Oradaki bazı subaylar görevlerinden alındı. Olayın tüm detayları kamuoyuna açıklandı. Olayla ilgili olarak kamuoyundan hiçbir detay gizlenmedi, saklanmadı. Savcılık açıklamasını yaptı. Çok enteresan bir şekilde anamuhalefet partisinin genel başkanı çıktı, bu olayın yüzde 99 oranında sabotaj olduğunu iddia etti. Hatta hızını alamadı, oranı yüzde 99,5'e çıkardı. Bir haftadır gerek şahsım gerek ilgili arkadaşlarım kendisine soruyoruz, ''belgen ne '' diyoruz, cevap yok. ''Bilgin ne '' diyoruz, cevap yok. ''Delilin ne '' diyoruz, cevap yok. Kendisini yetkililer arıyorlar, soruşturma sürecinde yardımcı olmasını istiyorlar. Sabotaj olduğu yönündeki bilgiyi nereden aldığını soruyorlar. O konuda da cevap yok. Günlerdir sabah akşam 'sabotaj' diyor başka bir şey demiyor. İki şey söylüyor, 'Sabotaj' 'Emekli subaylardan öğrendik' diyor. Bu ne biçim siyasettir. Bu ne çirkin siyasettir. Allah aşkına bir ülkenin anamuhalefet partisi genel başkanı bu kadar sorumsuz olabilir mi  Bir genel başkan bu kadar sulu, bu kadar kayıtsız bu kadar ciddiyetsiz olabilir mi

Çıktı, 'Kayseri Belediyesi'nde yolsuzluk var' dedi. Anında Meclis Genel Kurulu'nda yalanını yüzüne çarptık. Yüzü kızarması, özür dilemesi, mahcup olması gerekirken, kendi uydurduğu yalanı haftalarca sürdürdü. Şu anda, Kayseri Belediyesi açtığı tazminat davalarını tek tek kazanıyor. Çok daha enteresan, buradan tazminata mahkum ediş süreci devam ederken sahte çekleriyle ün salmış milletvekili arkadaşını bu dönem yine milletvekili yaptı. Niye içeri girmesin.''


-''Anamuhalefet partisi genel başkanı aldatılmıştır''-


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, üniversite seçme sınavıyla ilgili sahte belgeyle haftalarca kamuoyunu oyaladığını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

''Belgenin sahte olduğu, aldatıldığı ortaya çıkınca özür dilemek, mahcup olmak bir yana pişkince bu iftirayı devam ettirdi. Haftalarca sınava girecek öğrencilerin huzurunu kaçırmaya çalıştı. Şu anda da aynısını yapıyor. Çok ilginç. Afyonkarahisar'daki patlamayla ilgili açıklama yaptı, şimdi geri dönmüyor. Yüzü kızarmıyor, mahcup olmuyor. Bu yalanı hala devam ettiriyor. 'Yanlış yaptım' demek bir erdemdir. Hatadan dönmek yüzün kızarması, mahcup olmak da bir erdemdir.

Maalesef anamuhalefet partisinin genel başkanı bütün bunlardan yoksundur. 25 Mehmedimizin şehadetini böyle siyasi bir fırsatçılığa, böyle şahsi bir meseleye dönüştürmek ayıptır. Tıpkı Kayseri meselesinde, tıpkı ÖSYM meselesinde olduğu gibi Afyonkarahisar'daki patlamayla ilgili olarak da anamuhalefet partisi genel başkanı karavana atmış, yanıltılmış, aldatılmıştır. Bir an önce yanıldığını anlamasını, artık kamuoyunu böyle bir hassas konuda, şehitlerimizin ruhuna muazzep edecek konuda daha fazla rahatsız etmemesini temenni ediyorum.''

Başbakan Erdoğan, hükümet olarak boş geçirecek tek bir saniyelerinin bile olmadığını, iş, hizmet ürettiklerini ifade ederek, ''Biz yalanların peşine takılıp haftalarca oyalananlardan değiliz'' dedi.

Erdoğan, geçen hafta Azerbaycan, Ukrayna ve Bosna Hersek'e gittiklerini, hafta sonunda BM Genel Kurulu'na hitap edeceğini kaydetti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler