YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na sert cevap
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığıyla ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.
Kılıçdaroğlu'na sert cevap
23 Temmuz 2012 / 17:39 Güncelleme: 23 Temmuz 2012 / 17:41

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına adaylığı ile ilgili sözlerini ilişkin, ''Kendisi partisinin olağan kongresini 35. kez yaptı ama parti meclisi bir haftadır hala netleşmedi. İsterse kendisini Sayın Başbakan ile bir tutmak yerine önce partisine bir çeki düzen versin'' dedi.

Bağış, AB Bakanlığı'nda gerçekleşen kabullerde önce Lüksemburg Büyükelçisi Arlette Conzemius daha sonra da Portekiz Büyükelçisi Jorge Cabral ile görüştü.

Bağış, kabul sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, ''AB'nin son yaptırımının ardından Esad'ın ne kadar süresi kaldı, bir tahmininiz var mı'' sorusu üzerine Bağış, ''Bir an evvel Suriye halkının huzura, barışa kavuşmasını temenni ediyorum. Biz aylardır, hatta uzun bir süredir kendi halkına zulmedenlerin yönetimde kalmaması gerektiğini ve kalmayacağını vurguluyorduk'' cevabını verdi.

Türkiye'nin uyarılarını ciddiye almayanların şu anda çok daha büyük sıkıntılarla baş başa kaldığını belirten Bağış, şunları söyledi:

''Eğer Sayın Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın Sayın Esad'a yıllardır yaptığı telkinleri Esad ciddiye alsaydı, belki bugün bu noktaya gelmemiş olurdu. Ülkesinin de, on binlerce insanın hayatını da kurtarmış olurdu. Yakın çalışma arkadaşlarının da yaşadığı o büyük vahşet yaşanmamış olurdu. Gönül istiyor ki yeni kanlar dökülmesin, yeni canlar heba edilmesin. Bir an evvel Suriye'deki huzur, barış ve kardeşlik tesis edilsin.''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine Bağış, ''Sayın Kılıçdaroğlu, son günlerde dağıttığı ayıcıklarla Noel Babacılık oynamaya devam etsin. Kendisi partisinin olağan kongresini 35. kez yaptı ama parti meclisi bir haftadır hala netleşmedi. İsterse kendisini sayın başbakan ile bir tutmak yerine önce partisine bir çeki düzen versin. Sonra bu konularla ilgili espriler yapmak isterse kulak veririz'' ifadelerini kullandı.


-"Hollanda'daki Müslüman toplumun Maldener'i tedavi edeceğine inanıyorum"-


Hollandalı Parlamenter Barry Maldener'in görevinden ayrılırken, Türkiye’nin AB üyesi olmayacağını iddia ederek, ''bay bay sayın Bağış'' şeklinde bir mesajının hatırlatılması üzerine Bağış, ''Arkadaşlar Anadolu’da çok güzel bir söz vardır. 'İşte kapı, işte sapı' diyorlar. Gidene dur demeyiz, o bize bay diyorsa biz de ona gönül rahatlığı ile 'elveda' deriz. Gözümün önünde olsaydı, kontrol etmek için iyi olurdu ama Hollanda’da ki Müslüman topluma ben güveniyorum. Onu tedavi etmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Ümit ediyorum ki, bu Ramazan ayının bereketi Maldener gibi son derece ırkçı, faşist yaklaşımları olan ruhları bile arındırır. Kendisine Allah'tan acil şifalar temenni ediyorum'' yanıtını verdi.

Myanmar'daki katliamlar ile ilgili olarak ise Bağış, ''Arkadaşlar bu konuda Dışişleri bakanlığımız yoğun bir mesai içerisinde, eminin dışişleri size gerekli açıklamayı yapacaktır. Türkiye olarak konuyu çok yakından takip ediyoruz. Elimizden geldiği kadar oradaki vahşetin durması için bütün imkanları seferber etmiş durumdayız'' diye konuştu. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler