YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na Nasrettin Hoca benzetmesi
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, "Çarkçı Kemal" kitabına dava açan ve pul parasını yatırmadığı için davası düşen Kemal Kılıçdaroğlu'na "1 Nisan' göndermesinde bulundu.
Kılıçdaroğlu'na Nasrettin Hoca benzetmesi
01 Nisan 2013 / 13:35 Güncelleme: 01 Nisan 2013 / 13:39

Pul parasından dolayı davanın düşmesiyle ilgili olarak "1 Nisan Şakası olmasını ümit ederdim" diyen Bakan Bağış, Kılıçdaroğlu için "Nasrettin Hoca'dan sonra bu milletin gönlünde ayrı bir yer kazandı" dedi.

Avrupa Birliği Bakanı (AB) Egemen Bağış, İzmir Valisi Cahit Kıraç'ı ve EXPO Koordinatörü Büyükelçi Murat Ersavcı'yı makamında kabul etti. İzmir'in EXPO adaylağına çok ciddi efor sarf ettiğini söyleyen Bakan Egemen Bağış, "Bu sefer İzmir'in şansının oldukça yüksek olduğunu görüyoruz" dedi. İzmir Valisi Kıraç'ın 12 Haziran sabahı Paris'te İzmir'in EXPO adaylığı sunumunu yapması için kendisine teklif getirdiğini belirten Bağış, "Türkiye'nin Avrupa'ya açılan yüzü, penceresi olan İzmir'in sunumunu yapmaktan büyük bir keyif duyacağım" diye konuştu.

İzmir Valisi Cahit Kıraç ise, İzmir'in EXPO adaylığı için gösterdikleri gayretten dolayı hükümete ve Bakan Egemen Bağış'a teşekkür etti.

EXPO Koordinatörü Büyükelçi Murat Ersavcı da EXPO adaylığı olan ülkeler hakkında bilgi verirken, İzmir'in ise ipi göğüsleyeceğini söyledi.

"Almanya'daki vatandaşlarımızın arkasında kapı gibi güçlü bir Türkiye var"

AB Bakanı Egemen Bağış açıklamalarının ardından ise gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin Neo-nazi cinayetleriyle ilgili olarak 17 Nisan'da Almanya'da görülecek olan davaya Türk basın mensuplarının alınmayacak olmasını sorması üzerine Bağış davanın takipçisi olduklarını söyledi. Almanya'daki vatandaşların yalnız olmadıklarını söyleyen Bağış şunları söyledi:

"Almanya'da yaşayan ve aynı zamanda Almanya vatandaşı olan bir çok Türk basın mensubu arkadaşımız, kardeşimiz var. Onların bir kere o ülkede hak sahibi olarak, vatandaş olarak haklarını sonuna kadar kullanmalarını bekliyorum. İkinci olarak Almanya Dostluk Grubu Başkanımız Samsun Milletvekilimiz Sayın Çağatay Kılıç da bu davayla ilgili olarak Almanya'ya gidecek. Konuyu AK Parti Dışilişkiler Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Yardımcısı Sayın Metin Külünk de partimiz adına yakından takip ediyor. Kendisinin de bununla ilgili temasları var.

Özellikle Avrupa'daki Türk dernekleri aracılığıyla çalışmalarımız var. Bu konuda bu sabah yurt dışında yaşayan vatandaş ve soydaşlarımızdan da sorumlu olan Sayın Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ bey kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Biz süreci çok yakından takip ediyoruz. Bu süreçte Almanya'da yaşayan kardeşlerimizin, orada yaşayan vatandaş ve soydaşlarımızın yanlız olmadığını, arkalarında kapı gibi duran güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğunu herkesin bilmesinde fayda var. Biz bu süreci çok büyük bir hassasiyetle takip ediyoruz, etmeye devam edeceğiz"

"Sayın Le Pen hiç kıvırmasın"

Bakan Egemen Bağış, bir soru üzerine Fransa'nın aşırı sağcı liderlerinden Le Pen'in "Avrupa Birliği ile ilgili olarak Türkiye'ye gerçekleri söylemenin zamanı geldi" şeklindeki ve İslamiyet'tin Fransa'da fazla görünür olmasından rahatsızlık duyduğuna ilişkin sözlerine de tepki gösterdi. "Arkadaşlar Fransa'da veya Avrupa'nın bazı ülkelerinde fazla görünür olan İslam değildir, İslamafobia'dır" diyen Bakan Egemen Bağış, "İslam'dan korkanların, İslamı çarpıtarak olmadığı bir şeymiş gibi göstermeye çalışan hastalıklı zihniyetlerin fazla görünür olduğunu düşünüyorum. Sayın Le Pen hiç lafı kıvırmasın. Onun kendisinin Türkiye ile ilgili, bizim değerlerimizle ilgili düşüncelerini biliyoruz ama çok da fazla umursamıyoruz" diye konuştu.

Fransız lidere kendi halkıyla diyalog kurmayı tavsiye eden Bakan Bağış konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün Fransa'nın nüfusunun yüzde 11'i Müslüman'dır. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin toplam nüfusunun yüzde 8'i, 9'u Müslüman'dır ki 2030 yılına gelirken bu rakam yüzde 15'lere çıkacaktır Avrupa genelinde. Yani Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı'nın da söylediği gibi artık İslam AB'nin bir gerçeğidir. Başlarını kuma gömerek bir yere varamazlar. Ama İslam'ın gerçek mesajı olan barış, kardeşlik, sevgi, muhabbeti anlamaya çalışırlarsa çok daha yararlı olur.

Kendilerine ben bizim büyük düşünürlerimizden Şeyh Şirazi'nin bir sözünü hatırlatmak istiyorum. 'Ben doğru yolda kaybolmuş kişi görmedim' diyor. Şuanda Avrupa'nın içinden geçmekte olduğu kriz aslında doğru yolda olmadığının bir göstergesidir. Onun için ben AB'ni kendi kuruluş değerlerine yani demokrasiye, ifade özgürlüğüne, kardeşliğe, dayanışmaya yeniden davet etmelerinin çok daha anlamlı olacağına olan inancımı vurgulamak istiyorum. Sayın Le Pen de istismar yapmaya ihtiyaç duymasın, biraz Fransız halkıyla muhatap olmaya çalışsın, diyalog kurmaya çalışsın. Türkiye üzerinden siyaset yapmasınlar artık tutmadığını onların da görmesi gerekir."

"Kılıçdaroğlu, Nasrettin Hoca'dan sonra milletin gönlünde taht kazandıI"

Bir gazeteci ise Bakan Bağış'a, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun pul parasını yatırmadığı için "Çarkçı Kemal" kitabının yazarı Süleyman Yeşilyurt'a açtığı davanın düştüğünü hatırlattı. Bunun 1 Nisan Şakası olmasını ümit eden Bakan Bağış, Kılıçdaroğlu'nun Nasrettin Hoca'dan sonra Türk milletinin gönlünde ayrı bir yer edindiğini söyledi. Bakan Bağış şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir kere bu söylediğiniz olayın yani harcı yatırmayı unuttuğu için açtığı davanın düşmüş olmasının ben 1 Nisan şakası olmasını ümit ederdim. Ama maalesef değil. Benim bu süreçte asıl kızdığım Kemal Bey değil. Artık Kemal Bey'in gaflarına, unutkanlıklarına, hatalarına hala haber değeri veren siz medya mensuplarına kızıyorum.
Artık alışın arkadaşlar, Kemal Bey seçmen kaydı yaptırmayı unutan, oy kullanmayı beceremeyen, Kenya'ya gidip Somali'ye gittiğini zanneden, yürüyen merdivenlere ters yönden binen bir siyasetçi olarak gerçekten Nasrettin Hoca'dan sonra bu milletin gönlünde ayrı bir yer kazandı. Ben de bunu artık kanıksamamız gerektiğine inanıyorum. Bu 1 Nisan dolayısıyla da bizim yüzümüze bu gülümsemeyi koyduğu için buradan kendisine teşekkürlerimi gönderiyorum."

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler