YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu‘na Kürt raporu şoku
Kılıçdaroğlu‘na Kürt raporu şoku
05 Mart 2015 11:08
CHP Genel Başkanı 'Kürt seçmen CHP'ye neden küs?' başlıklı raporla şoke oldu. Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy’ün hazırladığı rapora göre seçmen, CHP'yi 'Ankara partisi' olarak görüyor, halkın içinde hissetmiyor.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun talebi üzerine Adıyamanlı Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy, 'Kürt seçmen CHP'ye neden küs?' adıyla 6 sayfalık bir rapor hazırladı. Rapordaki şok detayda Doğu ve Güneydoğu'nun 12 Eylül öncesinde CHP'nin kalesi olduğu ortaya çıktı. 1984’de PKK'nın silahlı eylemlere başlamasıyla Kürt siyasetinde yeni bir dönemin başladığından bahsedilen raporda siyasetçilerin adresinin CHP geleneğinden gelen SHP olduğu belirtildi.

Raporda "SHP, Milletvekili Genel Seçimleri'nde Kürt siyasetçileri aday gösterince, oy almayı sürdürdü. Ancak, SHP listelerinden seçilen Kürt milletvekillerinin Fransa'da düzenlenen 'Kürt Konferansı'na katılmaları Kürtleri ve solu yol ayırımına getirdi. İşte Kürt seçmenin CHP'den kopuşu da burada başladı. SHP, 7 milletvekilinin partiden ihraç edilmesiyle bölgede kan kaybetmeye başladı. 1990'ların başında yeniden açılan CHP de, Kürtlerin ilgisini çekemedi" denildi. 

İşte kaybetmenin haritası

- Seçmen, Türkiye'nin can alıcı sorununun Kürt meselesi olduğuna inanıyor ve CHP'nin tutumunu beğenmiyor.  

- Kürt seçmene göre CHP'nin ulusalcı kanadı, parti içinde çok baskın. Partinin hâlâ devletin resmi partisi olduğunu ifade etmesini kendilerinin dışlanması olarak algılıyor. 

- SHP'den ihraç olayı ve Çiller dönemindeki iktidar ortaklığında faili meçhul cinayetler, köy yakmalar, gözaltında kayıplar vb. olaylarla ilgili CHP'den ciddi bir özeleştiri bekleniyor. 

- Kürt seçmen, Uludere ile ilgili ciddi bir muhalefet yapmadığı düşüncesinde. 

- AK Parti ve BDP'ye oy veren muhafazakar Kürt seçmen, laiklik söylemiyle CHP'nin dindarlara ayrımcılık yapacağı ve iktidara geldiğinde devlet kurumlarını bu kesimlere kapatacağı düşüncesinde.

- Seçmen CHP'yi, 'Ankara partisi' olarak algılıyor. Halkın içinde görmüyor.  

Aday önerisi istedi 
 
Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy,  "Genel Başkan, benden seçim için önerebileceğim adayları sordu, ben de kendisine bazı isimler verdim" dedi. 

 

AKŞAM  

ha Selo, ha gandi kemal
 // Ömer
Dersimde Halkı Mağaralara doldurulup zehirleyenleri,hamile kadınların karınlarını süngülerle deşme emrini verenleri..., ŞEF ve Kurtarıcı gören bir zihniyetin mensupları halkçılıktan,hukuktan, dışarıdan verilen direktifler doğrultusunda parti başkanlarına bile komplo kurup alaşağı edenlerin kümelendiği,mahfilerce sevk ve idare edildiği bir oluşuma Ankara partisi demek bence Ankara'ya hakaret olur.Bunlar değil mi pensilvanya ile işbirliği içerisinde olan LAİK ve KEMALİSTLİKTEN dem vuranlar?...
05 Mart 2015 Perşembe 11:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler