YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na iyi haber
Yeterli imzayı bulamayan CHP'li muhalifler, kurultay talebinden vazgeçti
Kılıçdaroğlu'na iyi haber
05 Temmuz 2011 / 08:01 Güncelleme: 05 Temmuz 2011 / 08:02
12 Haziran seçimlerindeki başarısızlığın ardından olağanüstü kurultay talebiyle imza toplamaya başlayan eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav liderliğindeki parti içi muhalifler, geri adım attı.

Muhalifler, tüzük gereği tanınan 15 günlük sürenin dolmasına 3 gün kala, topladıkları imzaları tamamlamaktan vazgeçti. Gerekçe ise "Türkiye'nin kritik bir dönemden geçiyor olması". Ancak kurultay talebinden vazgeçilmedi.

Yakın çevrelerindeki eski yöneticiler aracılığıyla medyaya sık sık "Gerekli imzaya yaklaştık" mesajı veren Baykal ve Sav, gerekli 637 imzaya ulaşamayacakları sonucuna vardı. Bunun üzerine dün bir grup eski il başkanı aracılığıyla kurultay talebinden vazgeçildiği ilan edildi. Parti içi muhalefet kanadından bir isim, Kılıçdaroğlu'nun birçok delegeyi arayarak, "İmza vermeyin." baskısı yaptığını, bu nedenle çok sayıda kişinin imza vermekten vazgeçtiğini anlattı. Partili bir yönetici ise, "Zaten imza sayıları 300'ü hiç aşmamıştı. İmza süresinin son gününde bu yenilgiyi kabul etmek yerine erken bir tarihte taleplerinden vazgeçerek sözde 'birlik beraberlik görüntüsü' veriyorlar." diye konuştu.

Muhalifler adına dün bir basın toplantısı düzenleyen eski Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan, partinin içinde bulunduğu durumu düşünerek böyle bir karar aldıklarını, kurultay toplanması için yeterli imzaya ulaşma konusunda hiçbir sıkıntıları olmadığını öne sürdü.

Yemin boykotu toplum tarafından benimsenmedi

Muhalifler, 'yemin boykotu'nu da eleştirdi. Akdoğan, CHP vekillerin TBMM'de yemin etmemelerinin partiyi eleştirilerin hedefi haline getirdiğini belirtti: "Yargı kararı hatalı olabilir. Bunu ön mesele yaparak yargıyı eleştirip TBMM çalışmalarına katılmamak toplum tarafından benimsenmemiştir. Yemin etmeme kararının bir adım ötesinin iyi hesaplanmadığı, planlanmadığı eleştirileri de haklılık kazanıyor. Partimiz kurulduğundan bu yana ilk kez böyle bir olayla karşı karşıya kalarak bir bunalıma sürükleniyor kaygısını taşıyoruz.''  (Zaman)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler