YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na 'hain' cevabı
Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Wikileaks belgelerine dayanan iddialarına sert tepki gösterdi.
Kılıçdaroğlu'na 'hain' cevabı
27 Eylül 2012 / 22:34 Güncelleme: 27 Eylül 2012 / 22:40

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği Wikileaks iddiasıyla ilgili olarak, ''Bunların hepsi palavra. Ben, sayın Kılıçdaroğlu'ndan tazminat almaktan bıktım ama o tazminat ödemekten bıkmadı. Bu da yargıya gidecek çünkü kullandığı bir ifade var 'hain'. Bakın bir anamuhalefetin genel başkanı veya bir siyasetçi bu ülkenin başbakanına 'hain' diyemez ve bu ülkenin başbakanlığına gelmiş olan bir insan kalkıp da bu ülkenin malını, mülkünü şusunu busunu bu tür basit şeyler karşılığında asla satamaz'' diye konuştu.


-Silahlı Kuvvetler peygamber ocağı-


Başbakan Erdoğan, NTV ve Star TV'den ortak yayınlanan ''Başbakan Erdoğan ile Özel'' adlı programda soruları yanıtladı.

Erdoğan, AK Parti iktidarında geçen 10 yıl içinde hükümetle TSK arasındaki ilişki sürecinin anımsatılarak, ''Ne değişti, CHP mi AK Parti mi asker mi '' sorusu üzerine, şöyle konuştu :

''AK Parti-TSK ilişkileri olarak değerlendirirseniz, bu bir normalleşme sürecidir. AK Parti hiçbir zaman Silahlı Kuvvetler'e karşı olmamış ki tam aksine Silahlı Kuvvetler'i sahiplenmiştir. Ben her zaman Silahlı Kuvvetler'e 'peygamber ocağı' olarak bakmışımdır, böyle değerlendirmişimdir. Mehmetçik'i 'küçük Muhammed' anlamında değerlendirmişizdir. Aldığımız terbiye bu. Biz ordumuzu böyle tanımışız. Orduya saygı bizim tabanımızda hiç kimseyle mukayese edilemeyecek derecede fazladır. Fakat burada zaman içinde maalesef arzu edilmeyen bazı şeyler olmuş. Ordumuzu yönetenlerin yaklaşımlarında bu noktada bazı yanlışlar olmuştur. Şimdi bu yanlışlar giderildikçe millet nezdinde ordu-millet kaynaşması çok daha ilerilere gidecektir. Tarihteki güzellikleri, o dönemleri yeniden yakalamanın hasreti var milletimizde. Şimdi ben böyle bir normalleşme sürecini görüyorum ve bu normalleşme süreci inanıyorum ki ordumuzun gücünü daha da artıracaktır. Eğer şu anda Silahlı Kuvvetler, dağ taş demeden bölücü terör örgütüyle mücadele veriyorsa bu mücadelenin arkasında o moral değerler var şimdi. O moral değerlerin kazanılması var.''

Genelkurmay Başkanı'nın ve komuta kademesinin, son dönemde bölgede teröre karşı yürütülen operasyonları bizzat yerinde yönettiğini anlatan Erdoğan, zaman zaman, ''Ankara'da oturup da bu iş yürütülmez'' eleştirilerinin yapıldığını anımsatarak, şunları söyledi :

''İşte buyurun şu anda Ankara'da oturan değil, gidip harekat merkezinde oturup, oradan operasyonu yöneten bir Genelkurmay Başkanı var, yanında ekibi var. Zaman zaman kuvvet komutanlarımızla birlikte arazideler. Orada görünüyorlar niye. Bütün orada karargah, komuta kademesini yanında gördüğü zaman motivasyonu çok daha farklı oluyor. Emniyet de aynı şekilde. Bakanlarımız sürekli o bölgelere gidip geliyorsa oradaki moral değerleri yükseltelim istiyoruz. Burada en önemli unsurlardan bir tanesi de medyadır. Yazılı ve görsel medyanın desteğine çok ihtiyacımız var.''


-Kılıçdaroğlu'nun iddiası-


Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Wikileaks belgelerine dayanan iddiasının sorulması üzerine, şunları belirtti:

''Siz inanıyor musunuz buna. Bunların hepsi palavra. Ben, Sayın Kılıçdaroğlu'ndan tazminat almaktan bıktım ama o tazminat ödemekten bıkmadı. Bakın bu da yargıya gidecek çünkü kullandığı bir ifade var 'hain'. Bakın bir anamuhalefetin genel başkanı veya bir siyasetçi bu ülkenin başbakanına 'hain' diyemez ve bu ülkenin başbakanlığına gelmiş olan bir insan kalkıp da bu ülkenin malını, mülkünü şusunu busunu bu tür basit şeyler karşılığında asla satamaz.''


-''Bunu şimdi kendisinin bizzat ispatlaması lazım''-


İktidara geldiklerinde 236 milyar dolar olan milli geliri, 2011 sonu itibariyle 772 milyar dolara çıkardıklarını hatırlatan Erdoğan, ''Nasıl oluyor da biz böyle ucuz şeyler karşılığında 'burada kalalım, bilmem ne yapalım, sen bize sahip çık ey Amerika' deyip de bunun karşılığında böyle bir şeyi vermiş olacağız. Bunu şimdi kendisinin bizzat ispatlaması lazım. Eline Wikileaks'le ilgili bir palavra afedersiniz bir kitap verilmiş, bundan okuyacaksın. Buradan kalkıp Tayyip Erdoğan ve ekibini suçlayacaksın'' diye konuştu.

Kurmaylarına, bu konuyla ilgili olarak gerekli davanın açılması için talimatı verdiğini açıklayan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti :

''Benim Kayseri Belediye Başkanıma takıldı. Şu anda belediye başkanım da ondan bol bol tazminat alıp orada vatandaşa sucuk yediriyor. (Kılıçdaroğlu) öyle birisi. Siyaseti öğrenemedi. Yeni döneme böyle girilsin istemedik ama bu (Kılıçdaroğlu) öyle giriyor. Bununla mı biz terörle mücadele edeceğiz. Bu anlaşılır bir şey değil. Çok yanlış oynuyor, çok yanlış gidiyor. Eğer siyaseti böyle başarabileceğini zannediyorsa bu millet hiçbir zaman bunları iktidar yapmaz. Millet bizim arkamızda. Millet, AK Parti'nin ne denli doğru yolda olduğunu, ne denli bu noktalara taviz vermediğini biliyor. Biz, ne Amerika'ya ne Rusya'ya ne şuraya ne buraya milletimizin hiçbir değerini, hiçbir menfaat karşılığında değişmeyiz. Bu konuda kararlılığımızı zaten milletim biliyor. Bildiği için de zaten bize desteğini en güzel şekliyle verdi ve veriyor.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler