YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na fezleke şoku! Dokunulmazlığı kaldırılabilir
Paralel Yapı'nın servis ettiği montaj kayıtları Meclis’teki CHP grup toplantısında yayınlayan Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlanıyor. Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyecek.
Kılıçdaroğlu'na fezleke şoku! Dokunulmazlığı kaldırılabilir
15 Haziran 2015 / 07:04 Güncelleme: 15 Haziran 2015 / 12:36

Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, paralel ihanet çetesinin çıkarları doğrultusunda oluşturulan ve 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından servis edilen ses kayıtlarını partisinin grup toplantısında dinleten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlıyor.

'PARALEL'İN SİYASİ KANADI'

Meşru hükümeti 17-25 Aralık darbe girişimleriyle deviremeyen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını sosyal paylaşım siteleri üzerinden servis etmişti.

FETÖ tarafından en yakınındaki isimler bile kayda alınan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da sözkonusu ses kayıtlarını 11 Şubat 2014 tarihinde partisinin grup toplantısında dinletmişti. Erdoğan ise paralel yapının adeta siyasi kanadı gibi görüntü veren Kılıçdaroğlu'nun eylemiyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş, ancak savcılık Kılıçdaroğlu hakkında kovuşturmaya yer olmadığına hükmederek 'takipsizlik' kararı verdi.

SÖZ VE DÜŞÜNCE DEĞİL

Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu ise takipsizlik kararına itirazda bulundu. İtiraz üzerine dosya, Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderildi. İtirazı değerlendiren 5. Sulh Ceza Hakimliği, 29 Mayıs 2015 tarihli kararında, Kılıçdaroğlu hakkındaki kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılmasına hükmetti.

5. Sulh Ceza Hakimi Yunus Süer'in verdiği kararda, 'yasama sorumsuzluğu'nun parlamento üyelerinin yasama çalışmaları esnasında söz, düşünce ve oy hürriyetlerini tam olarak korumak amacıyla tanındığını ifade etti.

'Yasama sorumsuzluğu'nun sözkonusu olabilmesi için “Meclis çalışmaları sırasında işlenmiş olması” ve “Oy, söz veya düşünce açıklaması yoluyla işlenmiş olması” gerektiğine vurgu yapılan kararda, “Sayın Kılıçdaroğlu'nun Sayın Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen yasadışı yollarla elde edilmiş, montajlanmış, kurgulanmış olduğu belirtilen ses kayıtlarını teknik cihazlar kullanarak kamuoyuna açıklaması 'yasama sorumsuzluğu'nun ikinci şartı olan söz ve düşünce açıklaması olarak değerlendirilemez” denildi.

Dokunulmazlık gidebilir

“Kılıçdaroğlu, ses kayıtlarını kamuoyuna ifşa ederken kendisi herhangi bir söz ve düşünce açıklamayıp, kaydı dinletip daha sonra kendisi konuşma yapmaktadır. Bu şekilde, Meclis kürsüsünden yasadışı yollarla elde edilen ses kayıtlarının, başkalarına ait görüntülerin ve benzeri eylemlerin söz ve düşünce açıklaması olarak değerlendirilmesi mümkün değildir” ifadelerine yer veren 5. Sulh Ceza Hakimliği, dosyayı yeniden Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu'na gönderecek.

Kılıçdaroğlu hakkında Anayasa'nın 83/1 sayılı maddeyi ihlal ettiği gerekçesiyle fezleke hazırlanacak. Sözkonusu fezleke daha sonra Meclis'e gönderilecek. Kılıçdaroğlu'nun milletvekili olmasından dolayı hakkında ceza takibatı yapılamadığına yer verilecek olan fezlekede, Kılıçdaroğlu hakkında söz konusu suçlardan ceza takibatı yapılabilmesi amacıyla yasama dokunulmazlığının kaldırılması için gereğinin yapılması istenecek.

 // ışık
Ortada meclis mi varki fezleke oylansın,önce dört bakanı yüce divana gönderdiler....
15 Haziran 2015 13:52
 // ışık.
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
15 Haziran 2015 13:07
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler