25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara21 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya20 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli14 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep23 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na Demirtaş'tan çağrı
Kılıçdaroğlu'na Demirtaş'tan çağrı
31 Mayıs 2010 08:26
"İktidara gelirsek yüzde 10 barajını aşağı çekeceğiz" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na BDP'li Demirtaş'tan "Gel şimdi yapalım" çağrısı geldi...

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve CHP'ye katılacaklar arasında ismi geçen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Sezgin Tanrıkulu Akşam gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundular... Demirtaş, Kılıçdaroğlu'na baraj çağrısı yaptı. İşte o röportaj;

Gel barajı beraber düşürelim
l Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP hakkındaki hafızalarını resetleyen çevreler oldu. Bir rüzgardan bahsediliyor. Siz hissediyor musunuz o rüzgarı?
Bizim Kılıçdaroğlu ile 2,5 yıllık grup başkanvekilliği çalışmamız oldu. Kendisinin bu konudaki düşüncelerinin klasik CHP anlayışından farklı olduğunu gözlemledim. Fakat ilk yaptığı açıklama bizde tepki yarattı. Bu CHP'nin algısında değişiklik olmayacağının işareti olabilir.
l Birlikte çalıştığınız dönemde bu konu üzerine konuşur muydunuz?
Hayır Kürt meselesi ile ilgili özel bir sohbetimiz olmadı. Ama gözlemlerime dayanarak söylüyorum.
l Nasıl gözlemler? Kılıçdaroğlu'nun Kürt ve Alevi olmasından mı bahsediyorsunuz?
Meseleyi yaşamış biri olarak daha iyi biliyor olması bir ön kabuldür.
l Konuşması hayal kırıklığı dediniz. Bir konuşma yeter mi?
Yetmez tabii. Kestirip atmadık. Umut ediyoruz. Türkiye çok kültürlü, çok dilli bir toplum. Bunu sosyal demokrat bir anlayışın çok daha iyi görmesi lazım. Sosyal demokrasi adına bir rüzgar estirip bu işin turnusol kağıdı olan Kürt meselesinde, statükocu yaklaşım olur mu?

CHP'NİN DEĞİŞMESİ KOLAY

CHP'nin bünyesine Sezgin Tanrıkulu gibi burada etkin isimleri de katarak değişeceği söyleniyor. Mümkün mü böyle bir değişim?
CHP'nin değişimi AKP ve MHP'ye göre çok daha kolay. Ne de olsa kendini dayandırmak istediği ideolojik zemin sosyal demokrasi. Bu, değişime açık bir zemin. Tabanı da değişime açık CHP'nin.
Değişim deyince akla CHP'den ziyade AK Parti gelmiyor mu?
Ben AKP'de güçlü bir değişim potansiyeli olduğunu hiçbir zaman düşünmedim. İçinde değişimden yana isimler olabilir ama AKP sağ ve muhafazakar bir yapılanma. Kendini merkeze koyan, benden yana olanlar demokrattır, diğerleri değildir diyen bir parti. Köklü bir değişim umudu vermiyor.
CHP veriyor mu?
Kılıçdaroğlu ile birlikte bu misyonu yüklenebileceklerine dair mesaj vermeye çalışıyorlar. Biz de anlamaya çalışıyoruz.

l Abdullah Öcalan neden Kılıçdaroğlu'na destek mesajı gönderdi?
Onu CHP'ye destek olarak görmedim ben. Sonuçta CHP'deki değişim siyasi dengelerde önemli bir değişimi ifade ediyor. Meselenin basit olmadığını anlatmak içindir, yoksa henüz bir umut değil.

l CHP'den yeşil ışık yansa Leyla Zana'lar döneminde yapıldığı gibi bir ittifaka BDP nasıl bakar?
Buna şimdiden cevap vermek zor. Ama biz Türkiye'de değişim isteyen herkesin güç birliği yapması gerektiğini düşünüyoruz. Şimdiye kadar CHP ile ortak muhalefet alanı oluşturamadık. Ama bu, bundan sonra olmayacağı anlamına gelmez.

SORUNU AKP'DEN ÇOK DAHA KOLAY ANLATIR
l 'Bölgedeki en güçlü aktör sizsiniz. Gelin güç birliği yapalım, birlikte voltranı oluşturalım' dese CHP ne dersiniz?
Bunu yapabilmek için Türkiye'nin temel sorunlarıyla ilgili yaklaşımını değiştirmesi lazım. Kürt sorunu ile ilgili projesi ne? Biz anadilde eğitim, demokratik özerklik, Türkiye vatandaşlığı istiyoruz. Bu şekilde tek bayrak altında bu sınırlar içinde yaşamayı savunuyoruz. CHP bu konuda ne der bilmek isteriz. 'Biz kendimizi gözden geçiririz' derse elbette ortak mücadele yapılabilir.

l Kürt meselesi sadece Doğu'nun meselesi değil. Siz burada güçlü bir aktör olsanız da Batı'da kendinizi anlatma sorununuz var. Kürt partisi olarak algılanıyorsunuz ve bu önyargıları beraberinde getiriyor. CHP ile işbirliği bu önyargıların kırılmasında etkili olabilir mi?
Doğru, şu anki CHP üzerinden bu mümkün olmaz ama sosyal demokrat bir ana muhalefet partisi bunu çok daha iyi yapabilir. Bu sorunu, Kürt olmayanlara sosyal demokrat bir parti AKP'den çok daha iyi anlatabilir. Dolayısıyla CHP öyle bir çizgi yakalayabilirse BDP ile işbirliği yapabilir. Ancak bizim CHP politikalarına sıcak bakmamız beklenmemeli. Soru CHP'nin bizim politikalarımıza ne kadar yaklaşacağı.

ADIM ATSIN ADIM BEKLESİN
l Yani tamamen bize uysun mu diyorsunuz?
Hayır, öyle şey olmaz. Ama adım atsın ki bizden adım beklesin.

l  Nasıl bir adım mesela?
Bakın baraj meselesi. Barajı indirmek için illa iktidara mı gelmek gerekir? Bizim içeride verilmiş teklifimiz var. Kılıçdaroğlu 'İktidara gelirsek düşüreceğiz' diyor. O kadar beklemesine gerek yok ki! MHP de bundan rahatsız olduğunu dile getiriyor. O zaman buyurun birlikte AKP'yi sıkıştıralım. Hemen bu haziranda bir teklif verin! İşte Kılıçdaroğlu'na ilk teklifim! Buyursun bu konuda birlikte muhalefet yapalım!

SEÇME ŞANSIN OLMADAN ŞEREF DUYULMAZ
l Kılıçdaroğlu 'Etnik kimlik şerefimdir' dedi Milliyet gazetesindeki demecinde. Ne hissettiniz bunu görünce?
Baykal da söylüyordu bunu. Son derece meseleyi soyutlayan bir yaklaşım. Etnik kimlik öyle şeref meref değil ki! İnsanlar seçim şansı olmayan bir kimlikle nasıl şeref duyarlar? Etnik kimlik anadiliniz ve o topluma aidiyetinizi belirler. Buna saygı duymak lazım. Yoksa Kürtlüğünle şeref duy ama anadilin yasak! Anadili olmayan bir halk nasıl şerefli olacak? Etnik kimlik temelinde siyaset yapan parti asıl CHP'dir. Türkiye'nin en etnik partisidir. Bu ülkenin ideolojisindeki Türklük de etnik bir kavramdır.

TANRIKULU YENİDEN CHP'YE KATILACAK MI?

CHP'ye geçeceği konuşulan Diyarbakır Barosu eski Başkanı Sezgin Tanrıkulu, CHP'nin tabanının Kürt sorununa en yakın taban olduğunu söyledi. Tanrıkulu, CHP olmadan Kürt meselesinin çözümünde ilerlenemeyeceğini savunuyor

l CHP'deki değişimin Güneydoğu'ya da yansıyacağı konuşuluyor. Partinin yeni kadroları içinde sizin de isminiz geçiyor.
Henüz bir görüşme yapmış değiliz. Sayın Kılıçdaroğlu ile seçildikten sonra görüşmedim. O nedenle şu aşamada somut bir şey söylemem doğru değil. Ama CHP'de Kürt sorununa karşı yaşanacak bir yaklaşım değişikliği çok önemli tabii. Bu meseleyle yüzleşmezse klasik tabanından çıkamaz.

l Bu kadar önemli ise neden konuşmasında konuyu olabilecek en dar yorum olan 'yoksulluğa' indirgedi?
Konuşmasında meseleyi geçiştirdi ama CHP bir vesile ile iki üç ay içinde programını ve üslubunu anlatmak zorunda. Bakın CHP'nin tabanı ile Kürt sorunu arasında aslında bir çelişki yok. CHP'nin tabanı Kürt sorununa en yakın taban. Bu mesele daha çok CHP'nin kadrolarının sorunu oldu.

l Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği 'iş ve aş sorunu' Kürtler'in en kızdığı tez değil mi?
Önümüzdeki günlerde söyleminde değişiklik yapacaktır, yapmazsa buralardan oy alması zor. Ben bu konuda Başbakan ile tartışmış insanım. Mesele sadece ekonomik ise CHP'nin hazırladığı 89 raporu ne o zaman?

l Siz CHP'de siyaset yapmayı, bu yanlışlıkları düzeltmek için mi istersiniz?
Ben CHP olmadan Kürt meselesinde mesafe almanın zor olduğunu düşünüyorum. Parti Kürtlerle buluşmak zorunda. Dediğim gibi henüz Kemal Bey'le görüşmediğim için fazla bir şey söyleyemem.

CHP GÜNEYDOĞU'DA AKP'YE ALTERNATİF OLUR
l CHP sizin gibi isimlerle seçimlere giderse BDP'ye alternatif mi olur?

BDP'ye alternatif olmaz. Burada iki hat var: AKP ve BDP. Başka bir siyasal parti yok, oysa bu mesele sol iddiaları olan CHP'nin de meselesi olmalı. Dolayısıyla BDP'ye değil daha çok AKP'ye alternatif olur. Çünkü sol politikalarla AKP'nin önünde olması lazım.

l Olabilir mi?
AKP'yi silemez tabii ama. Bakın 12 Eylül'den önce burada hep CHP vardı.

l BDP ile bir ortaklığa gidilebilir mi? 91 seçimlerindeki gibi bir ittifak mesela?
Olması gereken aslında o. En makul yol o. Bu seçimde olmaz ama seçimlerden sonra olabilir.

l Böyle bir ittifak için yine Leyla Zana'ya gidilir mi?
Hayır, Zana zaten siyasetin içinde ama CHP'nin temas edeceğini sanmam.

BİZİ YAKAN SORUNLA İLGİLİ SOMUT BİR ŞEY YOK
l Kürt açılımı buraya ne getirdi, buradan ne götürdü?
Bence hükümet açılımı başlattığı zaman meseleyle ilgili fikir sahibi değildi. Öğrenmeye başladıkları andan itibaren de uzak durmaya çalıştılar. Bu bizi yakar, diye korktular. Bu hükümet dünyanın bütün meselelerini çözmeye çalışıyor ama bizi yakan sorunla ilgili yaptıkları somut hiçbir şey yok! Bunun neye mal olabileceğini bilmiyorlar!


l Neye mal olabilir?
Yeni bir iç çatışmaya dönüşebilir. Sınırda çok fazla miktarda askeri hareketlilik var. Her bahar bu olur ama bu defa öncekilerden çok. Hava operasyonları da başladı, biliyorsunuz. Böyle bir dalga sadece dağda kalmaz.

l Şehir eylemleri mi başlar?
PKK'da 'bırakalım ne olursa olsun' eğilimi var. 'Kandırıldık, bu işi çözmek istemiyorlar' psikolojisi hakim. Bu, sokağa yansıyabilir.

l PKK'ya katılımda son dönemde artış var mı?
Olduğu söyleniyor. Zaten örgüt düdük çalsa 5 bin 10 bin kişi hemen gelir.

l Neden şimdi böyle bir eğilim?
Yaklaşık 2-3 yıldır aktif savunma halindeler. 'Bu iş bu hükümetle ve politikalarıyla bir yere varmadı. Bizim bu halimizle hep dağda kalacak halimiz yok. O zaman başlatalım eylemleri nereye kadar gidecekse gitsin!' hissi yaygın. Bakın KCK operasyonlarının etkileri de çok kötü oldu. Siyaset yapan kadroların önemli bir kısmı bu operasyonlarla siyaset dışına çıkarıldı. Şimdi 'bize yasal zeminde siyaset yaptırmıyorlar o zaman biz de kendimizi başka şekilde ifade ederiz' diye düşünüyorlar.

l Bütün bunları alt alta koyduğumuzda PKK'nın son dönemde güçlendiğini söyleyebilir miyiz?
Evet. Sempati eskiye oranla daha fazla. Gençler kendilerini dağda daha iyi ifade edeceklerini düşünüyorlar. Diğer kanallar kapalı olduğu için şiddetin cazibesine kapılıyoralar. (Akşam)

batuhana
 // erdoğan munlafalıoğlu
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
01 Haziran 2010 18:38
CHP+BDP İLTİHAK +MHP İLE İTTİFAK !
 // BATUHAN
Demirtaşın cevabı :-"Ben CHP olmadan Kürt meselesinde mesafe almanın zor olduğunu düşünüyorum.Bu Parti Kürtlerle buluşmak zorunda. CHP BDP ile bir ortaklığa gidilebilir mi ? Olması gereken aslında o. En makul yol da o" diyor. Görünen o ki Seçimlerde MHP ile de ittifak edersiniz ve de çok büyük bir başarıya ulaşırsınız nedir o çok küçülürsünüz ve okadar karışırsınız ki sizi vatandaş da temizleyemez ne idüğünüz de belli olmaz.Sizler ancak böyle tanınırsınız....
31 Mayıs 2010 09:07
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler