YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'na 'af'uyarısı
CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Mesut Değer'den CHP lideri Kılıçdaroğlu'na uyarı geldi. Değer"Öcalan'sız bir genel af Anayasa Mahkemesi'nde döner"dedi.
Kılıçdaroğlu'na 'af'uyarısı
29 Ağustos 2010 / 08:25 Güncelleme: 29 Ağustos 2010 / 08:31

CHP’li Mesut Değer’den Kılıçdaroğlu’na genel af uyarısı geldi: Öcalan’ı kapsamayacak genel af Anayasa Mahkemesi’nden döner

Twitter’da “PKK tümden silah bıraktığında çıkarılacak bir Genel Af’ta dahi, Öcalan’ın müebbet hapislik hali devam edecektir” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’na, Parti Meclis’i üyesi Mesut Değer’den cevap geldi. Değer, “Öcalan’ı kapsamayacak bir genel af Anayasa Mahkemesi’nden döner” dedi. Kılıçdaroğlu’nun Tunceli’de yaptığı “hayır” koşuluna bağlı, doğudan batıya herkes için ayrımsız genel af vaadine ilk düzeltme Hakkı Süha Okay ve Kemal Anadol’dan “Terör bittiği takdirde ve Öcalan hariç” düzeltmesi gelmişti. Ancak Mesut Değer, bu düzeltmeyi de düzeltmiş oldu.

ADI ÜSTÜNDE ‘GENEL’ OLMALI

Öcalan’sız genel affa yargı yolunun açık olduğunu hatırlatan Değer, hukuken genel afta hiç kimsenin bu affın kapsamı dışında bırakılamayacağını belirterek, “Genel af denildiği zaman 72 milyona, herkese hukuk yönünden uygulanacak. Genel af bütün suçluları kapsayacak şekilde olur. İsmi de bundan dolayı “genel”dir. Siz ‘genel af Öcalan dışında kalsın’ derseniz, bu anayasa mahkemesine giderse, ki götürülür. Bunu siyasiler götürmez, ilgili mahkemeler götürür. İlgili mahkemenin de başvuru hakkı vardır. 10. maddesi herkese eşit . Kanunlar önünde eşitlik ilkesine uygun hareket edilmek zorunda. Tek İmralı’ya bakmayacaksın. Tutukluların tümünü kapsar” dedi.

Twitter’da u dönüşü yaptı

Kılıçdaroğlu, internetteki sosyal paylaşım sitesi twitter’da afla ilgili mesaj yayınladı: “Yani, PKK tümden silah bıraktığında çıkarılacak bir Genel Af’ta dahi, Öcalan’ın müebbet hapislik hali devam edecektir... Genel Af, PKK’nın tümden kendini tasfiye etmesi halinde sözkonusu olabilir. Bu durumda bile, Abdullah Öcalan için bir af sözkonusu değildir... PKK’nın silah bırakması halinde, Genel Af düşünülebilir...”
Star

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler