YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu'dan Başbakan'a: Şerefin varsa...
Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin Gülen Hareketi'yle işbirliği yaptığı iddialarını sert bir dille eleştirerek, Başbakan Erdoğan’dan bu iddiasını belgeleri ile ortaya koymasını istedi.
Kılıçdaroğlu'dan Başbakan'a: Şerefin varsa...
29 Nisan 2014 / 16:18 Güncelleme: 29 Nisan 2014 / 16:28

Parlamentoda partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir toplumda huzurun kaynağının herkesin gelir elde etmesi olduğunu söyleyerek, 1 Mayıs kutlamalarına değindi. 1 Mayıs’ta canların yanmamasını, provokasyonların olmamasını, insanların bayram yaparak evlerine huzur içinde dönmesini arzu ettiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, çalışanların temel sorunlarından birisinin iş güvenliği olduğunu belirtti.

İş kazaları ve taşeron işçiler

İş kazaları sonucu hayatını kaybedenlerin rakamını veren Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü olduğunu açıklayarak, “2013 yılında bin 235 işçi hayatını kaybetti. 2014’ün ilk 3 ayında 276 kişi çalışırken hayatını kaybetti. Oturup düşünmemiz gerekiyor, neden bu ölümler oluyor, kim önlem almıyor, neden önlemler alınmıyor? Bunları kader olmak görmek mümkün değil. Hayatını kaybedenlerin aileleri örgütlendiler ve haklarını arıyorlar, haklarınızı arayın bizde sonuna kadar sizin arkanızda olacağız” dedi.

Çocuk işçilik sorununa da değinen Kılıçdaroğlu, ölen bin 235 işçiden 59 tanesinin çok işçi olduğunu kaydederek, “Bunun üzerinde de hepimizin düşünmesi gerekiyor. Bu çocukların topluma kazandırılması gerekiyor. Ahmet Yıldız, 13 yaşında, kimya atölyesinde çalışıyor ve iş kazası sonucu hayatını kaybetti, ‘trafik kazası geçirdi’ diye hastaneye götürdüler. Büyük bir ihtimalle sigortası da yoktu. Oturup hep beraber düşünmemiz gerekiyor. Asıl olan iktidarda olan düşünmesidir, onlar bunları değil, ceplerini düşünüyorlar. Masaya yatırmamız gereken konulardan birisi de sosyal devlettir. Devlet vatandaşına kucak açmak zorundadır. Sosyal devleti bizim anayasamız da öngörür” diye konuştu.

Türkiye’nin gündemine taşeron işçiliği taşıyan partinin CHP olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, taşeron işçinin ömür boyu asgari ücrete mahkum olan kişi olduğunu, taşeron işçiliğin adının ‘çağdaş kölelik’ olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, ”Taşeron işçi sayısı 660 bini aşmış durumda sadece kamuda. Hayatını kaybedenlerin çoğu da maalesef taşeron işçilerdir” açıklamasında bulunarak hükümeti eleştirdi.

Gülen Hareketi-CHP işbirliği

CHP’nin Gülen Hareketi'yla işbirliği içinde olduğu yönündeki eleştirileri sert bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bize ‘siz Gülen Hareketi'yle işbirliği yapıyorsunuz’ diyor. Şerefin varsa çıkarsın bunu belgeleri ile ortaya koyarsın. 24 Kasım 2013’de ‘şimdiye kadar Gülen Hareketi'ndeki kardeşlerimiz bizden ne istediler de yapmadık’ diyordu. Senin kardeşin, 12 yıl beraber yönettiniz, niye şimdi dönüp bizi suçluyorsun. Ne istediler neler verdin sen. Çık bir anlat bakalım, neler verdin? ‘Bunların elinde şantaj kasetleri var’ diyor. Şimdi merak ediyoruz, bu şantaj kasetlerini nerden biliyorsun. O şantaj kasetlerini gözlüğünü takarak nasıl izlediğini çok iyi biliyorum. O şantaj kasetleri senin önüne nasıl geldi, kiminle beraber izledin?” diye konuştu.

“MİT yasasını Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz”

MİT Yasasını Anayasa Mahkemesine götüreceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, hukukun olmadığı yerde hiçbir kurumun gelişemeyeceğine dikkat çekti. Totaliter rejimin kendi istihbarat örgütünü oluşturduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Eğer bu yasa çıkmadan önce CHP milletvekilleri fişleniyorsa yasa çıktıktan sonra çok daha farklı şeylerin olacağını hep birlikte göreceğiz” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun Fenerbahçe’nin şampiyonluğuna değinmesiyle birlikte salondaki partililer büyük bir alkış koparken, Kılıçdaroğlu, “Fenerbahçeliler biraz yaralı. Şampiyonlukla bu acılarını nasıl giderirler bilmiyorum ama taraftarlarına, yöneticilerine ve futbolcularını kutluyorum” dedi.

 

İHA

CHP
 // zafer bey
Seyrederken, bukadar olur diyorum hep! Aslında CHP'nin yapması gereken neden CHP'li'den başka insan yaşıyor memlekette diyeAYM'ye başvurması...
30 Nisan 2014 01:35
Siz Şerefsiniz Gn. Md.üm, yani Şeref Sizsiniz
 // Mühr-ü Süleyman
Şeref, şeref, şeref,.. hep şeref'ten bahsediyor, belli ki Şeref'i çok seviyorsun, ama Şeref seni hiç sevmiyor be kemal'im
İşte o yüzden Gn. Md.lükten ayrıldı yerini de sana bıraktı
Eeee, hadi bakalım hayırlı olsun, artık Gn. Md. Şeref yok, onun yerine siz varsınız
Yani Şeref'in yerine artık Gn. Md. sizsiniz, ya da diğer bir deyişle artık ŞEREF, SİZSİNİZ !
Tebrikler kemal'im, yakışııır
Senden ricam, n'olur boyundan büyük laflar edip durma, zaten komiksin ama daha da komik oluyorsun!...
29 Nisan 2014 Salı 23:36
kilictarogli
 // daima hizmet daima millet
kemal kardeş bu ağızları bırak artık yahu hep aynı plağı çalıyorsun eskidi artık bu ağızlar şeref derken sende varmı ondan??????...
29 Nisan 2014 Salı 20:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler