YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu yine oy kaygısında!
Kılıçdaroğlu yine oy kaygısında!
11 Aralık 2017 15:15
AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi hakkındaki karara ilişkin "Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumunda yapmış olduğu 'Hayır' blokunun aynısını şimdi de 'Evet' olarak yapmaya çalışıyor." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı CNN TÜRK'te canlı yayında gündemdeki konulara değindi.

Bostancı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında açtığı suç duyurusuyla ilgili, "16 Nisan referandumu sırasında birbirine benzemeyen siyasal unsurları bir araya getirerek bir 'Hayır' bloku oluşturmaya çalıştı. Bunun aynısını şimdi 'Evet' için yapıyor." ifadelerini kullandı.

İşte Bostancı'nın konuşmasından öne çıkanlar: 

"Siyasetin dili sertleşiyor. Ama temel motivasyon nedir diye baktığımızda 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri var ve CHP 16 Nisan referandumu sırasında birbirine benzemeyen siyasal unsurları bir araya getirerek bir 'Hayır' bloku oluşturmaya çalıştı. Bunun aynısını 'Evet' için yapıyor.

Belediyeler konusuna gelince... Hiçbir kamu görevlisi denetimden varis değildirler. Ve bu denetimi devlet yapmakla mükelleftir. Sayın İlgezdi'nin bulunduğu belediyeye ilişkin yapılan müfettiş soruşturmaları çerçevesinde şüpheli işlemler tespit edildiği için ilgili kişinin açığa alınması soruşturmasının selameti tarafından uygun bir yoldur."

nacibstanci14haziran.jpg

"CHP HUKUKİ SÜRECİ BEKLEMELİDİR"

"Neticede yapılan incelemeler herhangi bir sonuç doğurmaz ise ilgili kişi yine görevine devam edecektir, yoksa görevden alınacaktır. Bu devletin yapması gerek bir iştir. Siyasi tartışmalar olabilir bu süreçte. Ama sözü söyleyen hukuki mecralardır. CHP herhalde ben TC hukunu tanımıyorum benim daha iyi parlak fikirlerim var şeklinde bir yaklaşımda bulunamaz. Hepimiz hukukun söylediğini kabul etmek zorundayız. Bu süreci beklemek zorundayız..."

SOYLU, KILIÇDAROĞLU'NUN METAFORUNU KULLANDI!

Karşılıklı olarak boyuna ip takma meselesi ise Sayın Kılıçdaroğlu’nun bir ifadesinden kaynaklandı. Sanıyorum Sayın Kılıçdaroğlu bilerek tahkir edici süslü bir konuşmayı tercih ediyor. Bu da tepki doğuruyor doğal olarak. Bu ifadeyi ilk kullanan Kılıçdaroğlu'dur. İçişleri Bakanı Sayın Soylu, Trabzon'daki bir kongrede konuşma yaparken buna cevap verdi. Temelde bu tür ifadelerin siyasette doğru olmadığını bilmek lazım...

"SEÇİM SIRASINDA DEĞİL ÖNCESİNDE İTTİFAK OLUR"

"Kılıçdaroğlu sanırım oy alamayacağına ilişkin bir kaygı içerisinde. Son zamanlarda özellikle bu şekilde konuşmaya başladı. Mahkemeye de müracaat etmişler. Mahkemeler sonuçta herkesin müracaat edeceği bir yer. 

"SEÇİM İTTİFAKI KAMUOYU TARAFINDAN YANLIŞ ANLAŞILIYOR"

"Bu ittifak meselesi kamuoyunda yanlış anlaşılıyor. 16 Nisan referandumundan sonra yeni sistem zaten farklı kesimleri birbirine yakın şekilde davranmaya sevk ediyor. Öncesinde bir ittifaka zorluyor. Partiler üzerinden bir ittifak olmayacak. Bir tane Cumhurbaşkanı seçilecek. Farklı siyasetlerin iş birliği ve yakın davranışı söz konusu oluyor.

Sayın Bahçeli, değişen sisteme atıf yaparak eğer 'Hayır' bloku böyle bir ittifak yaparsa o zaman elbette mukabele etmek lazım şeklinde bir mantıkla değerlendirmede bulunmuştu. Bu yanlış anlaşıldı. Sanki MHP barajdan endişe ediyormuş, AK Parti ile MHP ittifak yapacakmış şeklinde değerlendirdiler."

Siyasal şartlar iş birliğini zorluyor. Peki bu iş birliği nasıl olacak bunu görüşmeler belirler. Yeni bir sistem doğuyor bu sistemin tabii ki Türkiye için hayırlı olmasını sağlayacağız. İktidarı ve muhalefeti ile birlikte bu sistem nasıl rasyonel, tutarlı, temsil ve adalet konularına teşekkür eder.  Biz buna bakarak muhakemeyi yapmak durumundayız. "

 

Kanal A Haber / Merve PEHLİVAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler