YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: 'Yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacağız'
Kılıçdaroğlu: 'Yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacağız'
15 Ekim 2015 23:05
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Hukuk düzeni için yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacağız" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hukuk düzenini sağlamak için yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacağız" dedi. 

TÜSİAD'ın "Siyasi Parti Liderleri ile Buluşma" toplantılarına konuk olan Kılıçdaroğlu, iş adamlarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Çözüm Süreci'ne ilişkin bir soru üzerine, "Kürt sorunu çözülebilir, çözülmemesi için bir neden yok. Bizim bilgimiz de birikimimiz de kapasitemiz de buna müsait. Gelecek önerilerden korkmamak, düşüncelerin rahatça ifade edilmesine ortam hazırlamak lazım" diye konuştu.

Seçim bildirgelerinde asgari ücreti bin 500 lira yapmanın, rekabet gücünün artırılmasının da bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, iş adamlarına "Kimsenin endişesi olmasın, sizin üzerinize bu konuda özel bir yük gelmeyecek. Bu konuda çalışmalarımızın hepsi yapıldı. Önünüzdeki engelleri kaldıracağız, yeter ki üretin, yatırım yapın" diye seslendi.

AB'ye ayrıcalıklı üyeliği kabul etmediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Tam üye olmak istiyoruz, 1963 Ankara Anlaşması var zaten. AB'nin bütün yetkililerine Türkiye'ye yönelik çifte standarttan duyduğumuz rahatsızlığı her sefer ifade ettik ve bunun Avrupa'nın etik değerleriyle de bağdaşmadığını söyledik. Şunu anlayışla karşılarız: Türkiye, AB için kolay hazmedilecek bir ülke değildir. Biz bunu anlarız. Tam üyelik için daha uzun süre verebilirsiniz. Bunu da anlayışla karşılarız. Ama 'Biz sizi almayacağız' demek doğru değil, 1963'te imza attınız. Tam üyelik için imzaladık. Tam üyelik için Türkiye'nin çaba harcaması lazım. Türkiye bu konuda gereğini yapmadı. Bir fasıl dışında hiçbir şey yapılmadı. Yeni bir fasıl açılmasını beklemeden ne gerekiyorsa kendimiz yapacağız." 

"Türkiye'nin 5 temel sorunu var"

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 5 temel sorunu olduğunu, bunların çözülmesiyle ülkenin çok ciddi bir sıçramayı gerçekleştireceğini söyledi.

Hukuk düzeni ve anayasa, dış politika, ekonomi, eğitim sistemi ve toplumsal barışın Türkiye'nin sorunları olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Hukuk düzenini sağlamak için yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması gerektiğini ifade ederek, geçen yasama döneminde Anayasa'nın 60 maddesinin değişikliği üzerinde 4 siyasi partinin anlaştığını, bunun çok önemli bir adım olduğunu bildirdi. 

"Dış politika 180 derece değişmeli"

Son yıllarda dış politikada yaşananların Türkiye'nin temel sorunu olmaya başladığını, Türkiye'nin dış politikasının 180 derece değişmesi gerektiğini öne süren Kılıçdaroğlu, dış politikanın faturasını 78 milyon insanın ödediğini kaydetti. 

Kılıçdaroğlu, önceleri Ortadoğu'da sorun çıktığında başvurulan ülkenin Türkiye olduğunu, bugün ise Cumhuriyet tarihinde ilk kez 5 ülkenin başkentinde Türkiye'nin büyükelçisi bulunmadığını belirterek, "En büyük faturayı da güney ve doğu illerindeki iş adamları ödüyor" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler