YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'ın fezlekeleri başsavcılıkta
HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu 9 milletvekili hakkında hazırlanan 14 fezleke, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı.
Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'ın fezlekeleri başsavcılıkta
03 Temmuz 2016 / 12:11 Güncelleme: 03 Temmuz 2016 / 12:14

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Anayasa'da değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle hazırlanan fezlekeler, ilgili savcılıklara gönderiliyor.

TBMM'den gönderilen milletvekili dosyalarından Demirtaş ve Kılıçdaroğlu'na ait ikişer, Yüksekdağ'a ait bir fezleke ile HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'a ait 3, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'a ait 2, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan ve HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'a ait birer fezleke, Adalet Bakanlığı aracılığıyla Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı.

Fezlekelerde Yüksekdağ'a "terör örgütüne destek", "terör örgütü propagandası yapma", Demirtaş'a "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na ise "cumhurbaşkanı ve kamu görevlilerine hakaret" suçlamaları yöneltiliyor.

HDP Milletvekilleri Aydoğan, Önder, Tan ve Öcalan, "terör örgütü propagandası", Sarıyıldız ise "terör örgütüne silah sağlamakla" suçlanıyor.

SAVCILIKLARDAKİ SÜREÇ

Başsavcılıklar, her fezlekeyle ilgili soruşturma başlatacak.

Soruşturmalar, Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) hükümleri uyarınca yürütülecek.

Dokunulmazlığı kaldırılanların milletvekilliği devam edecek.

FİGEN YÜKSEKDAĞ

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ hakkında 19 Temmuz 2015'te Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) kentindeki temaslarının ardından Suruç ilçesinde katıldığı programda, "Biz sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD'ye yaslıyoruz, bunu söylemekte ve savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz." sözleri nedeniyle fezleke hazırlanmıştı.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında 4 Ağustos 2013'te Şanlıurfa Valiliğince daha önce yasaklandığı duyurulan Ceylanpınar ilçesindeki etkinliğe katılması nedeniyle fezleke düzenlenmişti.

KEMAL KILIÇDAROĞLU

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında 1 Haziran 2015'te Şanlıurfa'da düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik, "Onun akli dengesi yerinde değil, onu muhatap almıyorum." sözleri nedeniyle fezleke hazırlanmıştı.

FAYSAL SARIYILDIZ

HDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız hakkında 13 Ocak 2015'te Suriye'den Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine getirilen ve terör örgütü PKK'ya gönderilmesi planlanan silah ve mühimmatı kendi aracıyla götüreceği kamera ve ses kayıtlarıyla tespit edilmiş, silahlar, Sarıyıldız'ın arabasına aktarılacağı esnada polisin yaptığı operasyonla ele geçirilmişti.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, bunun üzerine "terör örgütlerine silah sağlama" suçunu işlediği tespit edilen Sarıyıldız hakkında fezleke düzenlemişti.

İBRAHİM AYHAN

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayhan hakkında 22 Eylül 2015'te Tunceli Ovacık'ta güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda etkisiz hale getirilenler arasında bulunan, PKK'nın sözde Tunceli sorumlusu olduğu belirtilen "Baran Dersim" kod adlı teröristin ölümünün ardından, "Dersim'in asi komutanı Baran Dersim ve Kobani direnişinin özgürlük savaşçısı Aziz Güler, anınız önünde saygıyla eğiliyoruz." ifadeleri sebebiyle fezleke hazırlanmıştı.

 

 

AA

AKPde bu gevşeklik neden. birşeyler oluyor.
 // hursit dilaver
dokunulmazlıkları genişletirken o meşhur hodri meydanların sonucunu görduk.gelmeyeceğim diyorlar da adliyemiz de zorla getirme uygulanmıyacak diyor.neye yaradı.keşke sadece bir partide tutsaydınız.adam silah taşıdı,bomba göturdu.gelmeyeceğim diyor da biz de peki canın bilir diyoruz.neymiş.ensesinden arabaya sokulan DEP hikayesi..bu işte AKP suçlu tabi.ilerii göremiyorlar.bu yuzden anayasada yapamıyorlar,hakaretler için kanun da çıkaramıyorlar.ama AB de ABD de hakarete agır ceza var diyorlar....
03 Temmuz 2016 Pazar 14:36
 // atak
Hikaye, bunca zamandır ne yaptılar da,,şimdi ne yapacaklar,birşey olmayacak kaç ay oldu aynı muhabbet,sanki kağnı ile gidiyor evraklar hep...
03 Temmuz 2016 14:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler