YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu ve Demirtaş görüşmesi gerçekleşti
CHP - HDP görüşmesi sona erdi. CHP'li Engin Altay, "PKK derhal silah bırakmalı ve barış dilini konuşmalı" derken bir açıklama da HDP'den geldi. HDP'li İdris Baluken, "AKP-CHP koalisyonu pek çok soruna çözüm getirebilir" dedi.
Kılıçdaroğlu ve Demirtaş görüşmesi gerçekleşti
04 Ağustos 2015 / 16:05 Güncelleme: 04 Ağustos 2015 / 16:37

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bugün bir araya geldi.

Alınan bilgiye göre, Demirtaş'ın talebi üzerine gerçekleştirilecek olan görüşme Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki makamında yapıldı. Görüşme 35 dakika sürdü.

PKK derhal silah bırakmalı

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "PKK'nın yönelttiği silah 7 Haziran'daki haklara yöneltilmiş bir silahtır. PKK derhal silah bırakmalı ve barış dilini konuşmalı. Kafaya silah dayanmışken barış sesini kimse duyamaz. CHP olarak Türkiye'de barışın tesisi adına bundan sonraki süreçlerde de üstümüze düşeni fazlasıyla yerine getireceğiz" dedi.

Altay, ayrıca "MHP 7 Haziran'dan itibaren sürdürdüğü tutum bu sonucun ortaya çıkacağının işaretini veriyordu" dedi. 

Altay, koalisyon kurulması ile ilgili sorulara da; "Koalisyondan ziyade bugün barışa nasıl ulaşabilirizi konuştuk" diyerek yanıtladı.  

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Ülkenin içinde bulunduğu vahim durumla ilgili kaygılarını ortaya koydular. Akan kanın durması ile ilgili yapılabileceklerle ilgili verimli bir görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye asla ve asla bölünmeyecek. Kardeşlik ve barış içinde yoluna devam edecektir. Terör nereden gelirse gelsin kabul edilemez. Orta da acılar kan ve terör var. PKK şunu bilmeli elde silahla barış istenmez. PKK'nın yönelttiği silah 7 Haziran'daki haklara yöneltilmiş bir silahtır. PKK derhal silah bırakmalı ve barış dilini konuşmalı. Kafaya silah dayanmışken barış sesini kimse duyamaz. CHP olarak Türkiye'de barışın tesisi adına bundan sonraki süreçlerde de üstümüze düşeni fazlasıyla yerine getireceğiz. Türkiye'yi kimse bölmeyecek bölemeyecek.

HDP CEPHESİNDEN AÇIKLAMA

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken görüşme sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İki tarafında ellerinizi tetikten çekmesi gerekiyor

Bu görüşmede fikir alışverişleri oldu, değerli fikirler tartışıldı. Türkiye’nin bir bölünme gündemi söz konusu değildir, toplumumuz rahat olmalıdır. Biz silahların devreden çıkacağına inanıyoruz, bu konudaki fikirlerimizi de CHP ile görüştük. Kesinlikle iki tarafında ellerinizi tetikten çekmesi gerekiyor, PKK’nın çatışmasızlık ortamına geri dönmesi kanaatindeyiz.

Türkiye toplumu bu savaşa mecbur ve mahkum değildir, bizim bu çatışma ortamını durduracak gücümüz ve çözüm önerilerimiz vardır. AKP’nin bu savaş arayışına karşı, bu çözümsüzlük politikalarına karşı bu duruş ortaya çıkarsa önümüzdeki günlerde barış ve demokrasiyi yaratabiliriz diye düşünüyoruz. Görüşmemizi bu şekilde anlatabilirim. CHP’ye teşekkürlerimi iletiyorum.

"AKP - CHP koalisyonu pek çok soruna çözüm getirebilir"

Şu anda yürüyen koalisyon görüşmeleri var. CHP’nin dahil olacağı koalisyon seçeneği Türkiye’de kutuplaşmada, çatışma zeminini güçlendirecek zeminden çıkarabileceğini buna katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz. AKP-CHP koalisyonu pek çok soruna çözüm getirebilir.
 Cumhurbaşkanı erken seçim istiyor, Başbakan’ı baskı altında tutuyor. AKP’nin bu yaklaşımı durumunda her türlü seçeneğe hazırız.

Biz siyasette diyalog kanallarının açık olması gerektiğini düşünüyoruz.

“MHP ile karşı karşıya gelme durumumuz söz konusu değil"

Bizim gündemimizde MHP ile karı karşıya gelme durumu söz konusu değil. Belli ki MHP çözüm sürecinin bozulması şarkı ile AKP ile girmiş olduğu işbirliğini gözden kaçırmak için HDP’ye saldırıyor. AKP ile olan işbirliğini maskelemek istiyor.

Benim adım KARA MURAT.
 // Kara Murat

BİRİSİNİN ÖNCELİGİ İHANET 2. ÖNCELİGİ YAKLAŞAN KONGRE İKİSİ

İÇİNDE MİLLET VE DEVLET COOOK SONRAKİ

SIRALARDA............ALLAH cc SANA GÜÇ KUVVET KUDRET VERSİN EY

ADAM GİBİ ADAM RECEP TAYYİP ERDOGAN....................
04 Ağustos 2015 Salı 16:38
 // Rasim DUMAN
CHP ve HDP, ayni babanin iki evladi. Misyonlari da vizyonlari da tamamen ayni. Biri mezhep milliyetcisi, digeri etnik milliyetci. Kanlari birbirine uyar. Muhtemelen, ufukta gorunen erken secimde ittifak yapma projesi uzerinde gorustuler....
04 Ağustos 2015 16:04
 // yemezler
he hee.. barış... tabi tabi... yedik......
04 Ağustos 2015 16:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler