YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: TSK düzenlemesi düzelmezse Anayasa Mahkemesi’ne gideriz
Kılıçdaroğlu: TSK düzenlemesi düzelmezse Anayasa Mahkemesi’ne gideriz
20 Ağustos 2016 06:25
KHK’ları yakından izlediklerini belirten Kılıçdaroğlu, son düzenlemelerin TSK'da emir-komuta zincirini zedeleyip orduyu çökerteceği görüşünde. Sorunun Meclis’te çözülmesini beklediklerini vurgulayan CHP Lideri, "Olmazsa AYM’ye gideriz" diyor.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileri bir araya geldiği kahvaltıda, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

YASAMA GÖREVİDİR

OHAL uygulamalarını yakından izliyoruz. Hem KHK’ları hem de diğer uygulamaları. Devletin yeniden inşasını, kurumların yeniden yapılandırılmasını öngören bütün düzenlemelerin OHAL yasasıyla yapılmasına karşı çıkıyoruz.

Bu, darbe girişimini fırsatçılık kabul edip parlamentoyu devre dışı bırakmak olur. Devleti yeniden inşa edecekseniz, bu devlet hepimizin devleti; bir siyasal partinin devleti değil. Devlet hepimizin devletiyse oturup konuşulur, karar verilir.

AYM’YE GİDER

TSK ile ilgili düzenleme doğru değil. Askerde emir-komuta temel kuraldır. Siz orayı dinamitliyorsunuz. Bunu yaptığınız andan itibaren orduyu tamamen çökertirsiniz. Biz bunu 3 ay için yaptık derlerse ben bunu anlarım. KHK, ‘OHAL için geçerlidir’ demiyor. Bu, Anayasaya aykırı.

Hükümet bu konuyu parlamentoda OHAL süresi içinde çözeceğiz, oturup parlamentoda görüşüp tartışacağız dedi. Çözmezlerse biz bunu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz.

17/25’İ AYIRMAK LAZIM

17/25 Aralık olayı bütün belgeleri, dokümanları, görüntüleriyle, eldeki ses kayıtlarıyla bir devletin nasıl soyulduğunu gösteren bir gerçek. Bunu darbeyle bir arada tutmak doğru değil.

17/25 kendi içinde ayrıca değerlendirilmesi gereken bir olaydır. Bunu F tipi yapılanma mı gerçekleştirdi, tartışılabilir. Bunu yargı sürecinin sonuçlandırmasını isteriz. 17/25, 15 Temmuz gerekçe gösterilerek aklanmak isteniyor; bu çok büyük bir hata.

AK PARTİ’YE BAĞLANMASAYDI

(Cumhurbaşkanı’nın ‘15 Temmuz öncesine dönemeyiz’ sözleri) Umarım devam ettirir. Keşke bunu söylerken AKP’nin kuruluş yıldönümüne bağlanmasaydı. Bu mesaj verilirken bile tarafsızlık ortamında verilmiyor. Tarafsızlığını koruduğu sürece bizim özel bir eleştiri alanımız yoktur. 15 Temmuz sonrası yeni bir sayfa açmamız gerekiyor.

KAYYUM ATANMASI

Şu baskı atmosferinden Türkiye’nin kurtulması lazım. Şirketler terör örgütlerine kaynak aktarıyorlarsa elbette buna itirazımız yok. Ama gözdağı verme amacıyla yapılıyorsa bu doğru değil.

Türkiye’nin bir cadı avı atmosferinden kurtulması lazım. Sayın YÖK Başkanı diyor ki 1577 dekana istifa dilekçenizi gönderin. Herkes korkuyor gönderiyor. Türkiye süratle normalleşmeli, hukuk içinde mücadele yapılmalı.

SUİKAST TEHLİKESİ

Bu, söylendi bize, dikkatli olmamız gerektiği de söylendi. Bizim alacağımız önlem ne olacak, önlemi İçişleri Bakanlığı alacak. Sayın Müsteşar aradı önlemleri artırdıklarını söylediler. Türkiye’yi karıştırmak, farklı atmosfer yaratmak için terör örgütleri böyle birşey yapabilirler.

PKK-FETÖ İŞBİRLİĞİ

Sayın Başbakan’ın hangi bilgiyle bu yorumu yaptığını bilmiyorum ama ben kolaycı yorumlardan devleti yönetenlerin kaçınması gerektiğini düşünüyorum. PKK’nın pek çok ülkede ofisi var, uluslararası alanda örtülü desteği var ve bunlar bizi rahatsız ediyor. Bunlarla mücadele yürütülürken, daha akılcı politikaların yürütülmesi gerekiyor.

"SİLAH GÖNDERME SÜRÜYOR"

ÇİZGİMİZE GELDİLER

Dış politikada bizim söylediğimiz çizgiye geldiler. Numan Kurtulmuş’un sözü var; ‘Bu işler Suriye politikası yüzünden başımıza geldi’ diye. Bizi Esad’çı ilan etmişlerdi.

Suriye’de barışın olması önemlidir. Üzülerek söyleyeyim, silah gönderme olayı halen devam ediyor. Bu çok sakıncalı bir olay. Hükü- metin hemen bundan vazgeçmesi lazım. Komşuda yangın çıkmış biz oraya benzin bidonuyla gidiyoruz. İsrail, Rusya, Suriye ile ilişkilerin düzelmesi normaldir.

İSRAİL ANLAŞMASI

20 milyon dolara Türkiye’nin itibarı satıldı. İnsanlarımız öldürüldü. Türkiye her gelenin tokat attığı bir ülke olmamalı. Türkiye yönetimi aklını başına almalı.

"KASET KOMİSYONU" ÇAĞRISI 

(Deniz Baykal’ın kaset olayı) “Olaydan sonra ‘Erdoğan MİT’e talimat verdi: Bunu ortaya çıkarın’ diye haber verildi. Ben bir süre sonra MİT’e böyle bir talimat verilmediğini öğrendim. İş baştan aşağı sakat gidiyor. O nedenle bunun siyasi ayağının ortaya çıkarılması lazım.

Binali Bey ‘evet komisyon kuralım’ derse derhal önergeyi veririz. Siyasi alanın kirlilikten arınması lazım. (Komplonun arkasından ABD çıkarsa?) Niye şaşırayım. Her istihbarat örgütü bir başka ülkede kendi ülkesinin çıkarları doğrultusunda faaliyet gösterebilir. Önemli olan buna ortam hazırlayan siyasi unsur değil mi?”

 

HABERTÜRK

yazik@Sana
 // Mehmet
Ya bu Adam bir kemaallll...
20 Ağustos 2016 09:14
bir muhalefetki değme gitsin
 // muammer
sayın kılıçdarolu,senin söylediklerini bir mahalle muhtrı bile söylemez muhalefet yapcağım diye insan bukadar cahil olamaz hangi 17-25 aralıkdan bahsediyorsun,hangi kasetten bahsediyorsun,hanki ohalden bahsediyorsun biz komisyonlarında meclisinde nasıl çalıştığını biliyoruz,senin billetvekillerininmeclisteki tavrınıda biliyoruz,AYM ye gideceğine seçimde halka git halk herşeyi iyibiliraman şov zamanı değil...
20 Ağustos 2016 Cumartesi 09:14
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler