YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Suriyeliler bütün düzenimizi bozacak!
"Suriyelileri geri gönderelim" dediğinde kendisine kızıldığını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Yarın göreceksiniz, bütün düzenimiz bozulacak" dedi.
Kılıçdaroğlu: Suriyeliler bütün düzenimizi bozacak!
12 Mart 2016 / 10:52 Güncelleme: 12 Mart 2016 / 10:59

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından düzenlenen 72. Ege Toplantısı’na katıldı.

SURİYELİLER BÜTÜN DÜZENİMİZİ BOZACAKLAR

Toplantıda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeli mülteciler konusunda kendisinin eleştirildiğini belirterek, “Suriyelilere geri gönderin deyince vay efendim nasıl dersin? Suriyelilerin daha maliyetlerinin farkında değiliz. Yarın göreceksiniz bu insanlardan yeraltı dünyasının önemli aktörleri çıkacak. Bütün düzenimiz bozulacak. Bana inanmıyorsanız gidin Gaziantep’e validen, emniyet müdüründen dinleyin.

Dört tür Suriyeli yaşar. Birincisi kamplarda, ikincisi maddi durumu iyi olan, üçüncüsü sokakta dilenen, dördüncü İzmir’i geçiş güzergahı görüp adalara giden Suriyeliler. Bu insanlık dramının tek sorumlusu biziz, Türkiye’dir. Durup dururken Esad’ı düşman ile ettik. Neymiş demokrasi yok. Sizin ülkenizde var mı? Buna Suriyeliler karar verir.

Yarın bir gün biri gelip ‘sizde demokrasi yok’ dediğinde, içimizde savaş başlatırlarsa neden Suriye’ye itiraz etmediniz dediğinde ne diyeceğiz. O kadar büyük açmazlarımız var ki. Bütün itibarımız sadece Ortadoğu’da değil dünyada sıfırlanmış durumda” diye konuştu.

“TÜRKİYE TAMPON ÜLKE Mİ?”

Sorunun Türkiye sorunu olmaktan çıkıp bir dünya sorunu haline geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeyi Suriye batağına soktuk, bakın bütün Avrupa ne halde. Şimdi bize bir şeyler dayatıyorlar. Suriyelileri, Afganları, Pakistanları göndereceğiz. Niye gönderiyor? Kayseri pazarlığı yapıyoruz. Gönderdiğimiz her Suriyeli için bir kişi alacaklarmış. Okumuşu, mühendisi, doktoru alacak, e diğerleri sen bak. Türkiye tampon bir ülke mi?

Ben de şunu söyledim; ‘Biz size verelim 6 milyar Euro hepsini alın. Biz bunu böbürlenerek anlatıyoruz. İnsanlar arasında seçim yapılmaz. Bu insan haklarına aykırıdır. Hem Avrupa hem Türkiye’nin yönetimi insan haklarında sınıfta kalmıştır. Sahile vuran Aylan bebeğin sorumlusu kim? Ege Denizi’nde binlerce insan yatıyor sorumlusu kim?” dedi.

“TÜRKİYE MÜLTECİ KONUSUNDA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR”

Mülteci konusunda Türkiye’nin üstüne düşeni yaptığını kaydeden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Doğruya doğru, eğriye eğri. Milyonlarca Suriyeliye az veya çok bakmıştır. Avrupalı seyretmiştir. Ne zaman ki göçler başladı, o zaman sesleri çıkmaya başladı.

Suriye’de savaş çıkarken neden araya girmedin, müdahale etmedin? Bunları Avrupa’ya gittiğimde de söyledim. Türkiye’nin hangi sorunu varsa o sorunun çözümü konusunda çözümüz vardır. Her konuda görüşümüz vardır. Eksik, yanlış diyebilirsiniz. Ama bizim muhalefet olarak her konuda görüşümüz var” ifadelerini kullandı.

 // selçuk
Onlara sırtımızı dönmek biz osmanlı torunlarına yakışmaz onlar bizim müslüman kardeslerimiz bunu kimse inkar edemez. Ancak benim görüşüm, bunlar kaçmak yerine orada savaşmayı tercih etmeliler bunların yanlışı bu....
12 Mart 2016 23:56
Tashih
 // Rasim DUMAN
Çok özürdiliyorum ; "Osmanlı tebası" yazmam gerekirken, "Osmanlı tebssi" yazmışım. ...
12 Mart 2016 Cumartesi 19:21
 // Rasim DUMAN
Her toplumda yanlis yapanlar cikabilir, yanlislar ancak sahibini ilzam eder ve her suc, failine isnad edilir ; islenen suc, o toplumun tamamina tesmil olunamaz. Bir hukum verirken, umumi giybet gunahini irtikap etmeyelim. İnsallah bir nesil sonra bu insanlar bize entegre olacaklar, akraba olacagiz, onlar Turkce ogrenecekler, biz Arapca ogrenecegiz. Bugun olup bitenlerin hayrini bizim cocuklarimiz ve torunlarimiz gorecekler insallah. Meslegimiz ve mesrebimiz merhamet insaf ve sefkattir....
12 Mart 2016 17:14
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler