YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Şimdi bize 'dinsiz' diyorlar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında CHP'ye yönelik 'dinsiz parti' algısına, "Şimdi bize 'dinsiz' diyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığını kuran CHP, imam hatip okullarını açan CHP." şeklinde cevap verdi.
Kılıçdaroğlu: Şimdi bize 'dinsiz' diyorlar
08 Ekim 2015 / 11:15 Güncelleme: 08 Ekim 2015 / 11:17

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde sosyal yardımların kesilmesi, büyük projelerin iptal edilmesi veya durdurulmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Kanal D televizyonunda Abbas Güçlü'nün sunduğu Genç Bakış programına katılarak, gençlerin yönelttiği soruları yanıtladı. Bir soru üzerine, CHP'nin sosyal yardımları keseceği ve büyük projeleri durduracağı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Kılıçdaroğlu, "Sosyal yardımların hiçbirinin durması veya kesilmesi söz konusu değil" dedi.

Buna karşılık bütün meselenin istihdam yaratmaktan geçtiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, istihdam yaratılarak işsizliğin önlenmesi halinde zaten bu yardımlara ihtiyaç kalmayacağına işaret etti.

Ayrıca, "Merkez Türkiye" adını verdikleri İpek Yolu'nu Anadolu'ya getirme projesini hayata geçirmek arzusunda olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Limanı olmayan, denizi olmayan ülkelere liman hizmeti vermek istiyoruz. Teknolojiyi artırmak istiyoruz. Tekno parkları buralarda oluşturmak istiyoruz. Kendi enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretebilen bir kent istiyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu, amaçlarının Türkiye'de 2035 yılına kadar kişi başına yıllık geliri 30 bin dolara ve Merkez Türkiye Projesi'nin olduğu yerlerde de 32 bin dolara çıkarmak olduğunu aktararak, bu projeyle yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam yaratacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Merkez Türkiye Projesi'ni hangi iktidar olursa olsun hayata geçirecektir. Samsun ve Karadeniz limanlarıyla, İskenderun, Mersin ve Taşucu limanlarını Erdemir yoluyla birbirine bağlamak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

SURİYE KONUSU

Türkiye'nin Suriye politikasına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bölgede Rusya ve Çin'in de soruna aktif olarak dahil olmasından sonra giderek artan gerilimden kaygı duyduklarını ifade etti.

Bölgede bir çatışmayı arzu etmediklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Çünkü bölgedeki bir çatışma sıradan bir çatışma olmayacaktır. Bu çatışma bazı köşe yazarlarının değerlendirmelerine göre 3. Dünya Savaşı'nı tetikleyebilir. Bir savaşın hem Türkiye hem Ortadoğu'ya hem dünyaya maliyeti çok pahalı olur" diye konuştu.

"Türkiye hükümetinin bu sorunların oluşmasındaki en büyük hatası, Ortadoğu ve dünya politikasını iyi okuyamamış olmasıdır" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Hükümet, Suriye'nin Rusya için ne kadar önemli olduğunu kavrayamadı. Akdeniz'e açış kapısı Tartus limanı Ruslarda. Ruslar nasıl Suriye'de bulunuyor? Suriye hükümeti davet etti. Hükümet meşru mu? Evet meşru, BM'de temsil ediliyor. Amerika geldi. O neye göre geldi, gücüne göre geldi. 'İzin almaya gerek yok ben güçlüyüm' diyor. Şimdi, Çin geliyor Ortadoğu'ya hakim olmak istiyorlar."

Sorunun ABD'nin, Irak'a müdahalesiyle başladığını anlatan Kılıçdaroğlu, "ABD'nin Irak müdahalesi Ortadoğu'da dengelerin tamamen bozulmasına yol açtı" yorumunu yaptı. Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin ise Ortadoğu'daki dış politikasının mezhep endeksli bir çerçeveye orturtulduğunu savunarak, "Bu bize kaybettirdi" dedi. "Siyasetçilerin yaptığı bir hatanın faturasını toplum öder" diye konuşan Kılıçdaroğlu, bunun faturasını Suriyeli mültecilerle Türkiye'nin ödediğini ileri sürdü.

CHP'YE YÖNELİK DİNSİZ PARTİ ALGISI

Kılıçdaroğlu, partisine yönelik yaratılan "dinsiz parti" algısına ilişkin soruya verdiği yanıtta, şunları kaydetti: "Şunu çok açık yüreklilikle ifade edeyim; eğer dini siyaset için yaparsanız ibadeti kimin için yapacaksınız? İbadet Allah için yapılır, siyaset için yapılmaz. Biz buna dine duyduğumuz saygıdan ötürü özen gösteririz. Her inanca saygı gösteriyoruz. Şimdi bize 'dinsiz' diyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığını kuran CHP, imam hatip okullarını açan CHP."

Kılıçdaroğlu, Said Nursi'yi eleştiren partilerden birisinin de CHP olmasına karşın geçen hükümetin Said Nursi'nin yayınlarını Kültür Bakanlığı'na devrederek, yasaklamasına karşı çıktıklarına dikkati çekerek, "Yasağın kaldırılması için Anayasa Mahkemesi'ne biz gittik. Çünkü biz özgürülüğü savunuyoruz, demokrasiyi savunuyoruz. O düşünceyi benimsemeyebiliriz, katılmayabiliriz de ama insanlar düşüncelerini özgürce dile getiremezse orada demokrasiden söz edemezsiniz" dedi.

"HEM ŞİKAYET EDİP HEM SANDIĞA GİTMEMEK ÇELİŞKİDİR"

Halkın birbiri ardına gelen seçimlerden yorulduğu yönündeki soruyu ise Kılıçdaroğlu, şöyle yanıtladı: "Herkes sandığa gidip oy kullanmalıdır. Hem şikayet edip hem sandığa gitmemek kendi iç dünyasıyla çelişme demektir. Şikayet ediyorsanız şikayeti gidermenin tek yolu var sandığa gideceksiniz, oyunuzu kullanacaksınız. Eğer demokrasiyi gerçekten içimize sindiriyorsak ve bir şeylerin değişmesini istiyorsak veya düşündüğümüz veya partinin düşündüğüne kendinizi yakın hissediyorsanız sandığa gidin oyunuzu kullanın. Oy kullanmak demokrasiye katkı demektir." 

...
 // Yahya RAMİ
CHP'ye o yakıştırma şimdi yapılmıyor epeydir bu söyleniyor ve böyle de biliniyor! Birisi buna hatırlatsa iyi olur!...
08 Ekim 2015 Perşembe 16:53
hadilennnnnnn
 // afyonlu
öyle değilmiymişşş...
08 Ekim 2015 Perşembe 15:38
.....
 // ....
dinlisiniz de hangi dinden ?...
08 Ekim 2015 15:17
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler