YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu, Sarıgül tehlikesini böyle bertaraf etti
30 Mart yenilgisinin faturasını Adnan Keskin dahil 6 kurmayını MYK'dan çıkararak ödeten Kılıçdaroğlu bir taşla iki kuş vurdu. Adnan Keskin'i tasfiye ederek Sarıgül'ün Genel Merkez'deki damarını kesen Kılıçdaroğlu, Gürsel Tekin'i Genel Sekreter yaptı.
Kılıçdaroğlu, Sarıgül tehlikesini böyle bertaraf etti
10 Mayıs 2014 / 08:57 Güncelleme: 10 Mayıs 2014 / 09:08

Akşam'ın haberine göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6 MYK üyesini tasfiye hamlesi irdelendiğinde amacın “Sarıgül tehlikesini bertaraf etmek” olduğu gözlemleniyor.

30 Mart yenilgisinin ardından yaklaşık beş haftadır yetkili kurullar ve parti örgütünde faturanın kime çıkarılacağı sorgulanırken; Kılıçdaroğlu beklenen hamleyi yaptı ve dördü "Aday Belirleme Komisyonu Üyesi" 6 kurmayı tasfiye etti. 

Partide sol söylemleriyle önce çıkan Veli Ağbaba, Burhan Şenatalar, Seyhan Erdoğdu, Emel Yıldırım gibi isimleri MYK’ya alan, bu yeni vitrinle Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015 genel seçimlerine hazırlanmayı planlayan Kılıçdaroğlu, asıl hamlesini ise herkesin konuştuğu, "Acaba Mustafa Sarıgül Genel Başkanlığa oynayacak mı?" sorusuna cevap niteliğinde yaptı.

Merkezdeki aort damarı kesildi 

Bilindiği gibi yerel seçim takviminin en kritik noktasında ve Sarıgül'ün partiye dönmesi kararı PM'de bile onaylanmamışken; elinde sarı güllerle Şişli Belediyesi’ne kadar giderek, makamında Mustafa Sarıgül'ü ziyaret eden ardından başkanlık binası önünde yaptığı konuşmayla Sarıgül'ü duygulandırıp ağlatan kişi Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’di. Parti yönetiminde Sarıgül'ün en yakınındaki kişi olan Keskin’i tasfiye eden CHP lideri böylece adeta Sarıgül'ün Genel Merkez'deki aort damarını da kesmiş oldu. 

Güçlenmeye fren

Kılıçdaroğlu, Keskin’in yerine örgütleri iyi tanıyan Tekin Bingöl’ü ve fiili uygulamada onun da üzerinde olacak güçlü Genel Sekreter, aynı zamanda Sarıgül karşıtı Gürsel Tekin'i parti örgütünde ortak çalışma için devreye soktu.

Bu hamleyle Sarıgül'ün hem İstanbul'daki hem de partideki nüfuzunun silinmesi ve olası bir kurultay yarışına giremez konuma getirilmesi hedefleniyor.

Tekin-Bingöl ikilisi Sarıgül'ün delege gücünü frenleyip 2015'te TBMM'ye "Sarıgülcü bir vekil grubu”nun taşınması girişimini de önleyecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler