YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu rest çekti
Kılıçdaroğlu rest çekti: Kurultayı toplayabilirlerse hesap veririm
Kılıçdaroğlu rest çekti
16 Haziran 2011 / 08:20 Güncelleme: 16 Haziran 2011 / 08:20
Seçimlerden umduğunu bulamayan CHP, ilk ciddi değerlendirmesini dün yaptı.

Merkez Yönetim Kurulu'nu (MYK) toplayan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, oylarını ve milletvekili sayısını artırdıklarını belirtti. İstedikleri oranda olmasa da alınan sonucun 'başarı' olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu, olağanüstü kurultay isteyenlere de rest çekti ve "Kurultayı toplayabilirlerse ben de hesap vermeye hazırım." dedi. Ayrıca, "Bu alınan oylar 'yeni CHP'nin oyudur." değerlendirmesini yaptı.

Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularına muhatap olan yöneticiler, sonuçların başarılı olduğu iddiasında birleşti. Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, seçimlerden oylarını artırarak çıktıklarına işaret ederken, "Futbolcu deyimi ile önümüzdeki maçlara bakacağız." ifadesini kullandı. Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi de sonuçların başarısızlık olarak görülemeyeceğini dile getirdi.

Ardından toplantıya geçen Kılıçdaroğlu ve kurmayları, 5 saat boyunca genel seçimleri değerlendirdi. Alınan bilgilere göre, bir MYK üyesi kurultay taleplerini gündeme getirdi ve bu konudaki tavırlarının nasıl olacağını sordu. "Kurultay bizim gündemimizde yok." diyerek konuyu kapatan Kılıçdaroğlu, "Ama örgüt isterse de 'hayır' demez, kesinlikle çıkar hesabımızı veririz." sözleriyle muhaliflere meydan okudu. Kılıçdaroğlu MYK üyelerini, oy toplayan delegelere müdahale etmemeleri noktasında da uyardı. CHP liderinin bu uyarısından sonra toplantı üyelerin seçim değerlendirmeleriyle devam etti. MYK üyeleri usulen "Görevi bırakmaya hazırız." diyerek Kılıçdaroğlu'nun elini rahatlatmak istedi. Ancak Kılıçdaroğlu bu sözlere karşılık vermedi. CHP lideri, daha önce parti içi demokratikleşme sözü verdiğini hatırlattı ve yeni dönemde parti içi demokrasiyi tam anlamıyla uygulayacağını vurguladı.

CHP yönetimi, dünkü toplantıda 2015 yılında yapılacak seçimler için de start verdi. Doğu ve Güneydoğu illeri başta olmak üzere milletvekili çıkartılamayan 32 il masaya yatırıldı. MYK üyeleri bu illerle iletişimin sürmesi ve çalışmanın devam etmesi gerektiği üzerinde durdu. Bunun üzerine mevcut 135 milletvekili arasından bu illere görevlendirme yapılmasına karar verildi.

Toplantının ardından bir açıklama yapan Genel Sekreter ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, kurultay çağrılarının hatırlatılması üzerine tüzüğü işaret etti. Gerekli çoğunluğun sağlanması durumunda gerekenin yapılacağını kaydetti. Fakat Kılıçdaroğlu'nun istifasının söz konusu olmadığı mesajını da ekledi.

'İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR' DİYEN İNCE, MYK'YA KATILMADI

Parti Sözcüsü, seçimlere ilişkin ayrıntılı değerlendirmenin örgütlerden 1 hafta içinde gelecek raporlar doğrultusunda yapılacağını bildirdi. Eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın CHP'nin AK Parti'yi taklit ettiği yönündeki tespitlerinin sorulması üzerine, "Sözünü ettiği projeler bizim kendi projemizdi, bunlar taklit değildi." demekle yetindi. Tamaylıgil, anayasa değişikliğine destek konusunda ise AK Parti'nin söylemlerine güvenmediklerini belirtti.

Öte yandan önceki gün yaptığı açıklamada seçim sonuçlarını 'başarısız' olarak niteleyen ve "Aramızdaki İrlandalılarla mücadele edeceğiz." diyen Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, MYK toplantısına katılmadı.

CHP İzmir İl Başkanı'ndan 'beceriksizlik' itirafı

Genel seçimde Türkiye genelinde alınan oy oranları CHP'de krize sebep olurken İzmir'de de parti teşkilatından farklı sesler yükseliyor. İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, sert bir çıkışla başarısızlığın faturasını belediyelere kesti. Bayır'ın hedefinde, kaybedilen 11 ilçenin 10'undaki belediye başkanları var. Bunlar arasında Buca, Karabağlar, Bayraklı, Gaziemir, Torbalı, Kiraz ve Ödemiş gibi yerler öne çıkıyor. Bayır, bazı ilçelerde bekledikleri kadar oy artışı sağlayamadıklarını ifade ederken, "Yerel yönetimdeki adamın beceriksizliğini, il başkanının beceriksizliğiymiş gibi anlatmak gereksiz çırpınıştır." dedi.

Seçim sürecinde hiçbir belediye başkanına yönelik eleştiride bulunmadığını ifade eden Bayır, şöyle konuştu: "Bunlar, parti içi disiplinini öğrenecek. Seçime 15-20 gün kala milletvekilim çıkıp da genel başkanımı eleştirirse, benim bir belediye başkanım kalkar il başkanını eleştirirse, ben tuğlaları üst üste koyarak bu partiyi büyütmeye çalışırken onlar kişisel hesaplarıyla, 'Ben olmadım' kaygısıyla çalışmaları baltalarsa parti tabanı bunu izler ve takdir eder. Ben bazı milletvekillerini bırakın çalıştırmayı, susturamadım. Bunları genel merkez takip ediyor, gereğini yapacaktır." (Zaman)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler