YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu "PYD terör örgütü müdür?" sorusuna bakın ne cevap verdi
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 'PYD’nin terör örgütü olduğunu düşünüyor musunuz?' sorusuna “Bir örgüt eğer gerçekten PKK ile arasına mesafe koyuyorsa, biz terör örgütü değiliz diye net ve somut bir açıklama yapıyorsa elbette biz bu açıklamaya önem veririz" dedi
Kılıçdaroğlu "PYD terör örgütü müdür?" sorusuna bakın ne cevap verdi
26 Şubat 2016 / 10:50 Güncelleme: 26 Şubat 2016 / 10:57

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, BBC Türkçe’den Gezi Parkı olayları esnasında Türkiye karşıtı haberleriyle bilinen Selin Girit’in sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, “PYD-YPG’nin terör örgütü olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna Kılıçdaroğlu şöyle yanıt verdi:

“Eğer bir örgüt silahlı bir terör örgütüyle ilişkilerini hala sürdürüyorsa, onu terör örgütü olarak kabul etmek gerekiyor. Bir örgüt eğer gerçekten PKK terör örgütüyle arasına mesafe koyuyorsa, o örgütü kınıyorsa, biz terör örgütü değiliz diye net ve somut bir açıklama yapıyorsa elbette biz bu açıklamaya önem veririz.”

“TÜRKİYE KENDİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK ZORUNDADIR”

Kılıçdaroğlu, “Ankara saldırısının TAK tarafından yapıldığına, PYD’yle bir ilgisi olmadığına ikna oldunuz mu? Yoksa PYD’yle ilgisi olduğu kanaatinde misiniz?” sorusunu “Hükümetin biraz aceleci davrandığı kanısındayım ben. Daha sağlıklı verilere ulaşabilirdi. Ama bu verilere ulaşmadan böyle bir açıklama yapmış olması kaygı verici. Daha önemli olanıysa MİT’in hem örgütün adını vermesi, hem de eylem yerlerini vermesine karşın hükümetin farklı bir konseptte bir açıklama yapması doğru değil” diye yanıtladı.

“YPG mevzilerine, Suriye’de Azez kentindeki YPG mevzilerine düzenlenen topçu ateşleri söz konusu olmuştu. Sizin bu konudaki yaklaşımınız nedir? Meşru buluyor musunuz?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi: 

“Türkiye kendi güvenliğini sağlamak zorundadır. Her ülke kendi güvenliğini sağlar. Türkiye de o çerçevede hareket etmek zorundadır. Öteden beri Türkiye bir tampon bölgenin oluşmasını istedi. Çünkü çok sayıda mülteci var. Bu mültecilerin bir kısmının en azından güvenlikli bir bölgede bulundurulmaları gerekiyor. O açıdan bakıldığında hem mülteci konusunda hem de tampon bölge konusunda Türkiye’nin haklılığını vurgulamamız gerekiyor. Bu insanlar ne olacak? Avrupa’ya gitmek istiyorlar. Avrupalılar kabul etmiyor. Türkiye’de zaten 2,5 milyona yakın Suriyeli var. Arkasından yeni ekipler, yeni insanlar, mülteciler gelecek. Bütün bunlara nasıl bakılacak? Nasıl yapılacak? Bizim bütün kaygımız, eğer bir tampon bölge oluşturulabilseydi, güvenlikli bir bölge oluşturulabilseydi insanlar en azından Türkiye’ye gelmeyecekler, kendi topraklarında uluslararası kuruluşların, BM’nin, benzer kuruluşların da yardımıyla şu veya bu şekilde kendi ülkelerinde güvenlikli olarak yaşayabileceklerdi. En büyük arzumuz bu güvenlikli bölgenin kurulmuş olmasıydı.”

“O zaman şu anda de facto sınırın diğer tarafında kurulan mülteci kamplarının ve Suriyelilerin o tarafta ağırlanıyor olmasının doğru bir politika olduğunu mu düşünüyorsunuz?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu “Evet, doğru bir politika bu” yanıtını verdi.

“HDP’YLE BİR İTTİFAK OLUR MU?”

Kılıçdaroğlu, “Eğer seçim olursa, şu an görünen tablo o ki HDP seçim barajı altında kalabilir deniliyor. Öyle bir tabloyla karşı karşıya kalınırsa seçime gidilirken, HDP’yle bir ittifak olur mu?” sorusunu “Hayır” diye yanıtlarken “Neden?” sorusuna ise “Biz CHP olarak bağımsız, kendi kimliğimizle seçimlere girmek istiyoruz” cevabını verdi.

“Sokağa çıkma yasakları, hele ki Cizre özelinde insan hakkı ve yaşam hakkı ihlalleri konusunda CHP üzerine düşeni yaptı mı?” sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“CHP olarak biz bölgeye en fazla heyet gönderen partiyiz. Kadın milletvekillerimiz gittiler, karma milletvekillerimiz gittiler, sivil toplum örgütleriyle gittiler, İstanbul il başkanımız 150 kişilik bir heyetle bölgeye gitti, Diyarbakır’a Mardin’e gittiler. Sur’dan kaçan yerel halka her türlü yardımı yaptık, CHP’li belediyeler yaptı. Sur’dan kaçan ve başka yere sığınan pek çok Diyarbakırlı yurttaşımıza biz günde iki öğün yemeği CHP olarak veriyoruz. Hem maddi destek, hem moral destek, hem sorunun çözümüyle ilgili her türlü katkıyı veriyoruz.”

“DENİZ BAYKAL İHRAÇ EDİLECEK Mİ?”

“CHP tabanında Deniz Baykal ihraç edilsin şeklinde sesler yükseldi. İhraç edilmeyecek mi?” sorusuna da Kılıçdaroğlu “Doğru bulmuyorum. İnsanların düşüncelerini açıklamaları, hem demokrasiye inanacaksınız hem de insanlar düşüncelerini açıkladılar diye alıp partinin dışına çıkaracaksınız, bunları doğru bulmuyorum. O zaman siz demokrat olamazsınız” yanıtını verdi.

“İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

Kılıçdaroğlu, “Size yönelik, kişisel eleştiriler de var. İyi adam, dürüst adam, ama olmuyor, diyorlar. Altı yıldır genel başkansınız. İstifa etmeyi hiç düşündüğünüz oluyor mu?” sorusuna ise “Yo, hayır. İstifa etmeyi düşünmedim. Ama bizim partimiz demokrasinin en güzel şekilde yaşandığı partidir. Elbette ki bir genel başkan ben hayatımın sonuna kadar genel başkanlık yapacağım diye bir arayış içinde olamaz ve olmamalıdır da. Genç dinamik başkan adayları çıkmalı, onların önünü açmalı, onları teşvik etmelidir. Benim düşüncem bu” diye yanıt verdi.

Kimki bu adam
 // Muammer Bekaroğlu
Bizim memlekette bir sözvardır bundan ne köy olur nede kasaba ama bundanda lider değil bekçibile olmaz çünki kafasında birşey yok kim ne derse onu söylüyor bukadar laşkalık ancak yıkıma sebep olur.çıvısı çıkmış nasıl inanalım....
26 Şubat 2016 Cuma 17:43
 // murat yilmaz
Kılıcdaroglu kesinlikle sozune itimat edilmeyecek bir politikacidir Ataturkcuyuz adi altinda kurdugu yonetimle tamamen Turk ve Ataturk dusmamligini goz gore gore butun isbirlikci terorist grup ve olusumlarla ayni cizgide hareket ederek gostermistir devletin bekasi soz konusu iken devleti suclama politikasi ile ne kazanabilecek cok merak ediyorum pkk ve paralelcilere umit bagladi iktidar icinbu uzantilarin arkasinda tum siyonistler oldugu halde bunlarin gucu YeniTurkiyeyi yolundan ceviremeyecek...
26 Şubat 2016 13:48
sen
 // mustafa
bir batı uşağısın destekçilerin de şeytana hizmet ettiklerini elbet bir gün anlayacaklardır. Ne desteklediklerin ne de taraftarların seni kurtaramayacak....
26 Şubat 2016 Cuma 12:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler