YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: 'Ortadoğu’ya barışı getirecek olan tek parti CHP’dir'
Kılıçdaroğlu: 'Ortadoğu’ya barışı getirecek olan tek parti CHP’dir'
26 Eylül 2015 23:31
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu’ya barışı getirecek olan tek parti CHP’dir. Çünkü biz etnik kimlik üzerinden siyaset yapmıyoruz. Biz inanç üzerinden siyaset yapmıyoruz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu’ya barışı getirecek olan tek parti CHP’dir. Çünkü biz etnik kimlik üzerinden siyaset yapmıyoruz. Biz inanç üzerinden siyaset yapmıyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu, 1 Kasım’daki milletvekili genel seçimi öncesi çıktığı Avrupa turunun Almanya ayağında, Stuttgart kentinde partililerle bir araya geldi.

Doblergreen Oteli’nde düzenlenen buluşmaya Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi, Baden Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nils Schmid de katıldı.

Kılıçdaroğlu, burada yaklaşık bin CHP’liye hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin beş alanda temel sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek, bunları dış politikadaki hatalar, ekonominin yanlış yönetimi, yargı bağımsızlığının ortadan kalması, eğitim sistemindeki başarısızlık ve Kürt sorunu olarak sıraladı.

Suriye konusunda Türkiye’nin hatalı bir politika izlediğini, geçen yıllarda CHP tarafından yapılan uyarıların hükümet tarafından dinlenmediğini öne süren Kılıçdaroğlu, "Şimdi U dönüşü yapmaya çalışıyorlar. Ama fatura Türkiye’ye çıktı ve vatandaşlara çıktı" görüşünü savundu.

CHP’nin iktidara gelmesi durumunda Türkiye’nin sorunlarını çözmeye aday olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Ortadoğu’ya barışı getirecek olan tek parti CHP’dir. Çünkü biz etnik kimlik üzerinden siyaset yapmıyoruz. Biz inanç üzerinden siyaset yapmıyoruz. Biz yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmıyoruz. Suriye’deki Suriyelileri, kendi ülkemizde yaşayan akrabalarımız olarak görüyoruz. Onlarla kültür birlikteliğimiz var. Bir çatışmayı asla istemiyoruz. Zaten onların akrabaları Türkiye’de. Dolayısıyla bu dış politikanın 180 derece değişmesi lazım."

Almanya’daki seçmenlerden 1 Kasım seçimleri için mutlaka sandık başına gidip oylarını kullanmalarını isteyen Kılıçdaroğlu,"Sakın ola ki şunu düşünmeyin, 'Bir oy, bir oydan ne çıkar, kullanmasak da bir şey olmaz.' Bir oyunuz altın değerindedir. Bir oyunuz Türkiye’nin kaderini değiştirecektir" dedi.

Partililerden sandık güvenliği konusunda endişe etmemelerini isteyen Kılıçdaroğlu, bu konuda yeni bir çalışma yaptıkları bilgisini verdi.

SPD’li Baden Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nils Schmid de sosyal demokrat partilerin dayanışma içinde olması gerektiğini belirterek, CHP’nin Baden Württemberg eyaletinde de teşkilatlanmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

 // mustafa
esed le görüşmeye giden ebem mi?dönüştede reyhanlı patladı... suriyelileri memlekete sürmekten de dedem mi bahsetti? Türkiye'nin kaderini ancak ALLAH değiştirir. yeter ki dümene geçme! yoksa ne dümenler çevirirsin kim bilir? maazALLAH bir de dümenin kaseti çıkar bir de senden olmayalım...
27 Eylül 2015 02:03
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler