YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu Mursi'nin idam kararına tepki gösterdi
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Mursi'nin idam kararı hakkında Türkiye'den Deniz Gezmiş örneği vererek vazgeçmelerini istedi.
Kılıçdaroğlu Mursi'nin idam kararına tepki gösterdi
17 Mayıs 2015 / 22:29 Güncelleme: 17 Mayıs 2015 / 23:01

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Adana mitinginde konuştu. Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idam cezası almasıyla ilgili açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi;

Siyasi idamlar topluma yarar getirmemiştir

"Siyasi idamlar, hiçbir zaman hiçbir topluma yarar getirmemiştir. Bir süre sonra toplumda derin yaralar açmış, asla kabuk bağlamamıştır. Siyasi idamlardan vazgeçmelerini istiyorum. Toplumu kucaklamak, barışı ve huzuru sağlamıyor. Aksine affetmek gibi yüce bir duyguyu herkesin kabul etmesidir" dedi.

Türkiye tarihinden Deniz Gezmiş örneğini verdi

Türkiye tarihindeki idamların bazılarından örnekler veren Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti;

"Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edildi, hala rahatsızız, özlüyoruz. Unutmadık, unutmayacağız da. Erdal Eren, idam edildi. İdamların topluma faydası yoktur. Mısır’daki hükümet yetkililerinin kimseye faydası yoktur, size de yarar getirmez, tarihinize de yarar getirmez, geleceğinize yarar getirmez. Türkiye’nin tarihine bakın. Toplum bir süre sonra büyük bir pişmanlık duygusu içine girdi. Aynı duyguyu Mısırlı kardeşlerimizin yaşamamasını istiyorum."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler