YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Mülteciler sorunu artık Avrupa sorunudur
Kılıçdaroğlu: Mülteciler sorunu artık Avrupa sorunudur
25 Eylül 2015 07:40
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriyeli mülteciler sorunu artık Avrupa sorunudur" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriyeli mülteciler sorunu artık Avrupa sorunudur" dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kampanyası çerçevesinde Hollanda'da düzenlenen halkla buluşma toplantısına katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ile Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'in yanı sıra Hollanda İşçi Partisi (PvdA) Genel Başkanı Hans Spekman ve aynı partiden eski Avrupa Parlamentosu üyesi Emine Bozkurt'un da katıldığı programda konuşan Kılıçdaroğlu, herkesi 1 Kasım'da sandık başına gitmeye davet etti.

"Türkiye, cumhuriyet tarihinin en derin krizini yaşıyor" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Eğitimde geldik, duvara dayandık. Ekonomide ne olacağımız belli değil. Dolar 3 lirayı aştı. Dış politika başlı başına bir sorun. Ortadoğu kaynıyor. 2 milyon 375 bin Suriyeli mülteci Türkiye'de. Avrupa yeni farkına varıyor. Mülteciler ne zaman ki Avrupa'nın kapılarına dayandılar, şimdi soruyorlar 'Ne olacak mülteciler' diye. İyi de 2 milyonu aşkın Suriyeli Türkiye'ye gelirken neden görmediniz  Neden uyarmadınız  Neden ses çıkarmadınız  Neden Suriye'deki iç kavgayı sona erdirmek için mücadele etmediniz  Bunu Brüksel'de, Strazburg'da Avrupa'nın yetkililerine anlattım. Mülteci sorunu Türkiye'nin sorunu olmaktan çıkmıştır. Suriyeli mülteciler sorunu artık Avrupa sorunudur. Hep beraber bu sorunu çözmek zorundayız."

Mülteci sorununun kalıcı çözümünün Suriye'deki savaşın bitirilmesinden geçtiğine değinen Kılıçdaroğlu, "Sahile vuran küçük Aylan'ı hiç kimse unutmadı. Unutmayacağız da. O sadece bir Suriyelinin, Iraklının çocuğu değil, o hepimizin, dünyanın ortak çocuğudur. Onun dramı insanlığın ortak dramıdır. O zaman şu soruyu kendimize soracağız, o dramı yaratanlar kimler  O drama yol açanlar kimler  Irak'ta, Suriye'de iç kavgaları körükleyenler kimler  Yazık günah değil mi o insanlara  Irak'ta IŞİD belası var. Bir terör örgütü binlerce kişiyi katlediyor. Onlara destek verenler kimler " ifadelerini kullandı.

- Terör sorunu

Türkiye'de 30 yıldır süren terör olaylarında çok sayıda kişinin öldüğüne dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bu sorunu çözecek tek partinin CHP olduğunu belirtti.

Söz konusu sorunun birlik, beraberlik ve kardeşlikle çözüleceğini anlatan CHP Genel Başkanı, "Hangi gerekçeyle çözülmez 30 yıldır bir sorun  Çünkü siyasiler görevini yapmıyor. İşi askere havale ediyorlar 'çöz' diye. E bu sorun da silahla çözülmüyor. Neyle çözülecek  Toplumsal uzlaşmayla çözülecek. Neyle çözülecek  Akılla, mantıkla çözülecek. Neyle çözülecek  Ortak dayanışmayla çözülecek. Neyle çözülecek  İnsan sevgisini ruhunda hisseden anlayışla çözülecek. Neyle çözülecek  Birlik, beraberlik, kardeşlikle çözülecek" diye konuştu.

Genel başkan olduktan sonra bu sorunun çözümüyle ilgili olarak dönemin hükümetine 2,5 sayfalık yol haritasını sunduğunu ama bunun kabul edilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Biz çözeceğiz" cevabını aldıklarını söyledi. "Çözün size kredi açıyoruz" dediklerini, bu kez "Sizin kredinize ihtiyacımız yok" karşılığını aldıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, "Ve şu ana kadar çözülmedi. Yine onların deyimiyle ve bizim de yüreğimizden hissettiğimiz acıyla analar ağlıyor. Yazık günah değil mi  Sorunu onlar çözemezler. Onlar neden çözemezler  Çünkü onlar sorunun bir parçası. Kendisi sorun olan bir iktidar bu sorunu çözemez. Bu sorunu çözecek olan tek parti vardır o da Cumhuriyet Halk Partisidir" değerlendirmesinde bulundu.

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi'nden sonra yapılan koalisyon görüşmelerini de hatırlatan Kılıçdaroğlu, kendilerinin 4 yıllık bir koalisyon istediklerini, bunun kabul görmediğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bize görüşmelerin sonunda dediler ki '4 yıllık hükümete gerek yok. 3 aylık hükümet kuralım ve arkasından seçime gidelim'. Biz bunu kabul etmedik. Düne kadar milli irade diyordunuz şimdi milli iradeyi kabul etmiyorsunuz ve toplumum önüne bir tablo koydular. Dediler ki 'Tekrar seçime gideceğiz.' Ne için  'Acaba tek başına tekrar iktidar olabilir miyiz ' Ve terör başladı. Gencecik insanlar öldürülüyor. Şimdi diyorlar ki 'Bak gördünüz mü, biz tek başımıza iktidar olsaydık, bize 400 milletvekili verseydiniz bu terör olmazdı. Dolar bu kadar yükselmezdi, ekonomide istikrarsızlık bu kadar olmazdı'. Yani vatandaşa diyorlar ki 'Ya bana oy verirsin ya bu belaya katlanırsın'. Ben de vatandaşıma diyorum ki 'Sana oy yok kardeşim, bu belaya da katlanmaya benim niyetim yok. Demokrasilerde halka şantaj yapılmaz. Yapılan şantajdır'. Bu seçimler çok önemli. Ya özgürlüğümüzü seçeceğiz ya baskıya razı olacağız. Birileri baskıya razı olabilir, birileri baskıyı isteyebilir ama size sözüm söz, tek kişi kalsak dahi mücadelemizi sürdüreceğiz."

Herkesi 1 Kasım'da sandık başına giderek oy kullanmaya davet eden Kılıçdaroğlu, her bir oyun altın değerinde olduğunu söyledi.

Öte yandan, Kılıçdaroğlu'nun programdan önce görüştüğü Spekman da davetlilere hitap etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler