YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu MHP Lideri'ne yeşil ışık yaktı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kamuoyunda tartışılan 'Üçgen formülü'ne açık kapı bıraktı.
Kılıçdaroğlu MHP Lideri'ne yeşil ışık yaktı
10 Mayıs 2014 / 09:38 Güncelleme: 10 Mayıs 2014 / 09:45

Cumhurbaşkanının icra makamı olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Köşk adayı kriterlerini "olgun, hoşgörülü, çok konuşmayan, her önüne gelene bağırmayan biri olmalı." sözleriyle açıkladı.

Bahçeli'nin sıraladığı Cumhurbaşkanı niteliklerine katıldığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bahçeli, bir isimle bize gelecek. Bizim de kabul edeceğimiz bir isimse neden karşı çıkalım. Aynı şey bizim önereceğimiz aday için de geçerli. İsimler belli olunca her şeyi daha iyi konuşacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu Radikal gazetesinden Şükrü Küçükşahin'e konuştu. Bahçeli'nin, 'Çatı aday' önerisini değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Olgun mu, deli dolu mu?

Cumhurbaşkanı seçimi süreci, yanlış bir noktadan tartışılıyor. Tartışılması gereken konu Cumhurbaşkanının nitelikleri olmalı. Bunu bir aydır da söylüyorum, ilk de Hürriyet'e söyledim. İsim tartışması yanlıştır. Halka nasıl bir Cumhurbaşkanı istediği sorulmalı. Şaibeli biri mi, şaibesiz biri mi olsun? Toplumu kamplara ayıran mı, hepsini kucaklayan biri mi? Devlet kurumlarının koordinasyonundan mı sorumlu olsun, kurumları birbirine düşüren mi? 

Olgun biri mi olsun, deli dolu biri mi?  Sabah söylediği ile akşam söylediği farklı mı olsun, yoksa tutarlı ve iç dünyasında barışık biri mi olsun?  Bunlar üzerinde tartışmalıyız.

Yüzde 64'lük kesim milliyetçi, muhafazakar ve manevi değerleri taşıyor, yüzde 36'lık kesim ise laik ve demokratik değerleri taşıyor. Ortadaki aday iki üçgenden oy alacak!..

Olgun biri olmalı

Çünkü Cumhurbaşkanı yol yapacak, köprü yapacak, tarım reformu yapacak biri değil ki. Anayasa gereği sorumsuz olacak; Türk milletini, vatanı, bayrağı temsil edecek. Onun için de olgun, hoşgörülü, çok konuşmayan, her önüne gelene bağırmayan biri olmalı.

Sanki Başkan seçilecek

Sanki cumhurbaşkanı seçmeyeceğiz de başbakanı olmayan bir devlet başkanı seçeceğiz gibi hava oluşturuluyor. Herkes bilsin ki kukla başbakan olmayı kimse istemez. Bu Özal döneminde denenmek istendi olmadı. Başbakanlar halka taahhüt verir, öyle seçilirler. O taahhütleri başbakanları bağlar. 

Bahçeli'nin sıraladığı nitelikleri

Sayın Devlet Bahçeli'nin önerilerine gelince. Dikkatle baktım; tabii ki cumhurbaşkanı halkın değerleri ile barışık olmalı. Tabii ki milliyetçi olmalı. Laik, hukuk devletine bağlı, manevi değerleri bilen biri olmalı. 

Bunlar bizim reddedeceğimiz nitelikler değil. Şimdi görünen o ki her parti titizlikle adayını belirleyecek. Eğer biz aynı görüşleri paylaşıyorsak çıkacak aday da genel kabul görür. 

Neden karşı çıkalım 

Ben de diğer partilere, sendikalara gideceğim Türk-İş'e, Hak-İş'e gideceğim.  Odalar Birliği'ne, TÜSKON'a, MÜSİAD'a gideceğim, onların adaylarını soracağım. Sözlerinden anlaşılan Bahçeli, bir isimle bize gelecek. Bizim de kabul edeceğimiz bir isimse neden karşı çıkalım? Aynı şey bizim önereceğimiz aday için de geçerli. 

İsimler belli olunca her şeyi daha iyi konuşacağız. Ben kısa süre sonra görüşmelerimi yapacağım. İlk görüşmemi Türk-İş'le yapabilirim."

bence kilicdaroglu olmali
 // kerem zengin
tum tariflere kilicdaroglu uymaktadir....
10 Mayıs 2014 11:08
10:21
 // Maliki
Bahçeli'ni aynı zamanda muhafazakar olmalı diyor ama kılıçdaroğlu bunu atladı galiba
Hem sen yada siz kimsenizde kriter ve şablon çiziyorsunuz bunu ancak halk belirler şize de paşa paşa itaat düşer
Gerisi it ürer kervan yürür...
10 Mayıs 2014 10:21
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler