YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu, Merkez Türkiye Projesi'nin ayrıntılarını anlattı
Kılıçdaroğlu, Merkez Türkiye Projesi'nin ayrıntılarını anlattı
28 Mayıs 2015 23:45
CHP’nin "100 yılın projesi" diye tanımladığı "Merkez Türkiye Projesi"nin ayrıntıları Kılıçdaroğlu, "İşin kalbinde mega kent var. O kent özel bir yasayla kurulacak. Herhangi bir kent olmayacak" dedi.

NTV’deki "Liderler Konuşuyor" programına konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP’nin "100 yılın projesi" diye tanımladığı "Merkez Türkiye Projesi"ne yönelik konuşan Kılıçdaroğlu, "Merkez Türkiye projesinde Türkiye’yi limanları olmayan, denizi olmayan ülkelerin küresel limanı haline getireceğiz. Asıl hedefimiz bu" dedi.

"Türkiye’yi 21. yüzyılın lideri yapacağız" diyen Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin coğrafi avantajlarının üstünlüğe dönüştürüleceğini belirtti. Mega kent oluşturulacağını anlatan Kılıçdaroğlu, "Projeye ilham veren dünyada üç proje daha var. Gene ülkeler arasında iletişimi sağlayan, ekonomik birlikteliği sağlayan üç önemli proje var. Bu dördüncü büyük proje, diğerlerinden çok daha güçlü bir projedir" ifadelerini kullandı.

İşin kalbinde Megakent var

"Merkez Türkiye Projesi"sinin bütün Türkiye’yi kapsadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "İşin kalbinde mega kent var. O kent özel bir yasayla kurulacak. Herhangi bir kent olmayacak. Eğer tanımlanırsa bu mega kent 82. kent olacak. Özel yasası çıkacak, alanı belirlenecek o özel yasada. Bugün yeri belli değil. Yerini tek başına siyasetin belirlemesi doğru da değil. Uluslararası kuruluşların, yine bu konudaki önemli bizim iş dünyamızın aktörlerinin ve bu konuda çalışan devlet planlama gibi ya da bürokrasinin önemli isimlerinin oturup karar almaları lazım" dedi.

Merkez Türkiye’ye yönelik iktidarın eleştirilerini değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Projemizi tam kavradıkları kanısında değilim. İktidar partisi proje üretemez, üretmiyor da zaten. Bir ekonomik programı da yok. Sayın Kemal Derviş ve arkadaşlarının ortaya koyduğu programı sürdürüyorlar. Ama o program Türkiye’yi krizden çıkarma programıydı. Ufku açık olan, geleceği gören, Türkiye’yi bilgi toplumuna taşıyacak olan bir programları yok. Lojistik üssü değil bu. Bu mega kentte teknoparklar olacak, hafif sanayi olacak. Buradan katma değeri yüksek ürünler üretilecek ve gönderilecek, ihracat yapılacak. Burası aynı zamanda bir bilgi kenti olacak. Aynı zamanda kültür, sanat kenti olacak. Bu aynı zamanda bütün dünyanın özellikle katma değeri yüksek ürün üreten ve ihracat yapan bütün merkezlerin can damarı olacak, böyle bir alan planlıyoruz. Dolayısıyla onların projeyi yeteri kadar kavradıkları kanısında değilim. Kafaları da çok karışık zaten. Ne diyeceklerini de tam kestiremediler. Çünkü ilk açıkladığımızda dediler ki, ’efendim benim kitabımda vardı bu.’ Sayın Davutoğlu dedi. Doğru, kitabında bir ’merkez’ sözcüğü geçiyor ama o merkez Türkiye değil."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler