YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu medyaya ateş püskürdü
Kılıçdaroğlu medyaya ateş püskürdü
29 Ocak 2013 17:02
Kemal Kılıçdaroğlu medyaya eleştirdi; partilileri uyardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında medyayı eleştirerek, partilileri sarf ettikleri sözler konusunda uyardı. Kılıçdaroğlu, "Medyaya verilen talimatı biliyoruz. 'CHP'nin iç işini karıştırın' diyenleri, bunu görev addedenleri de biliyoruz. O nedenle sorumluluğumuz çok daha ağır. Her arkadaşım konuşurken laflarının nereye çekilebileceğini iyi bilmeli. Konuşmalarımıza dikkat edeceğiz. Önümüzde sağlıklı çalışan, kafa yoran medya yok." dedi.

       
Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, son 1 haftadır gazetelerde hedefin CHP olduğunu savundu.

       
Hiç kimsenin, etnik kimliğini belirleme hakkına sahip olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, anne, baba ve kimlikleriyle gurur duyduklarını, bunun siyasete malzeme yapılacak bir alan olmadığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, ''72 millet birdir bize'' diyen, herkesi kucaklayan bir felsefeden geldiklerini vurguladı.

       
Avrupa'nın, etnik kimlik siyasetini yasakladığını, etnik kimlik üzerinden siyasetin milyonlarca insanın yaşamına mal olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
       
"Bu topraklarda hepimiz eşitiz, özgürüz, hepimizin bayrağı tek, hepimiz bu ülke için çalışıyoruz, hepimiz ülkemizi savunacağız. Ortak paydamız bayraktır, İstiklal Marşı'dır. Ama bireyin hak ve özgürlüğüne önem vermek zorundayız. Yasaklayıcı bir dünyadan gelmiyoruz. Özgürlükleri genişlettiğiniz zaman ülkede barışın olduğunu göreceksiniz. CHP bu felsefeden gelmiştir. Koro halinde bizi eleştiren o medya mensuplarına şunu söylemek isterim; hiçbir zaman medya mensuplarını çok ağır dille eleştirmedim en ağır ifade yalaka medya olmuştur.
       
Ama o değerli Türk büyüğü 'Sizin boyunlarınızda tasmalar vardı, ben çıkardım' dedi. Neden eleştirmediniz? Hala boynunuzda tasma olduğuna mı inanıyorsunuz? Demokrasisi sağlıklı çalışan, medyasının özgür olduğu bir ülke olsaydık bu lafı bir başbakan edemezdi, etseydi o koltukta oturamazdı. Hala oturuyor, medyayı dizayn ediyor. Medyaya verilen talimatı biliyoruz. 'CHP'nin iç işini karıştırın' diyenleri, bunu görev addedenleri de biliyoruz. O nedenle sorumluluğumuz çok daha ağır. Her arkadaşım konuşurken laflarının nereye çekilebileceğini iyi bilmeli.
       
Konuşmalarımıza dikkat edeceğiz. Önümüzde sağlıklı çalışan, kafa yoran medya yok. 'Acaba CHP'de karışıklığı nasıl çıkarırım' böyle bir medya var. 'Boynunuzda tasma var' dediği zaman sessiz kalan, 'yalaka medya' dediğiniz zaman ayağa kalkan bir medya var. Medyada son derece saygın, eleştiriyi çok iyi yapan, Sayın Başbakan'ın kullandığı üslup dolayısıyla en sert eleştiri yapanlar da var. O nedenle parlamento kürsüsünde konuşurken bir üniversiteye konuşmuyoruz biz, ders vermiyoruz biz. Kullandığımız sözlerin, cümlelerin nerelere çekiştirileceğine dikkat etmemiz gerekiyor. Dikkatli ve özenli üslup kullanacağız. A dersiniz, B yazarlar, bundan endişeniz olmasın. O her şeyi söyleme özgürlüğüne sahip, çünkü onun medyası var. Emin olun Kapıkule'den kar yağışı beklendiğine ilişkin program yapılsın, emin olun söz dönüp dolaşıp yine CHP'ye gelecektir. Her CHP'linin son derece dikkatli olmazı lazım."

Aynı zamanda milliyetçi olduklarını, ülkelerini sevdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, ''Efendim ulusalcılar. Ulusalcı olmayan mı var? Altı okumuzdan biri bu." dedi. Kılıçdaroğlu, ''Duymayan sağır kulaklar da duysun'' diyerek, parti programından milliyetçilik bölününü okudu.

Bu anlayışın çağdaş, bütün yurttaşları kucaklama anlayışı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: ''Bu anlayış bölünmeye değil, birliğe davet anlayışıdır. Bu anlayış, hiç kimsenin ötekileştirilmediği, herkesin kucaklandığı bir anlayıştır. Bu anlayış, Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşıyacak anlayıştır. Onun için bizim milliyetçiliğimiz kafatasçı milliyetçiliği değil, herkesi kucaklayacağız, beraber olacağız, her düşünceye saygı göstereceğiz. Bizim parlamentoda görüşülen tasarıyla ilgili öngördüğümüz düzenleme, insan hakları bağlamında AKP'nin düzenlemesinden çok daha iyi. Ama bizim önergemiz reddedilmiştir, bunu bilinçli olarak görmeyen o köşe yazarlarına sesleniyorum; demokrasi, özgürlük diyorsunuz, önergemizi bile görmüyorsunuz. Sonra oturup masa başında CHP ile ilgili ahkam kesiyorsun. Bizim karnımız tok. Bu ülkede barış içinde kardeşçe yaşamak istiyoruz."


CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler