YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kılıçdaroğlu mayına bastı"
"Kılıçdaroğlu mayına bastı"
16 Mart 2013 18:34
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, çözüm sürecini değerlendirdi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Silahlar susacak, kardeşlik konuşacak, barış konuşacak. Barış gelince zenginleşme, şeffaflaşma artacak. Anaların gözyaşı dinecek. Sevgi pınarları akmaya başlayacak. İşte bunu da AK kadrolar başaracak'' dedi.

AK Parti Çatalca İlçe Teşkilatı Danışma Kurulu Toplantısı, Çatalca Halk Eğitim Merkezi'nde yapıldı. Toplantıya, Bağış'ın yanı sıra AK Parti İstanbul milletvekilleri Halide İncekara, Gülay Dalyan, Tülay Kaynarca, Ünal Kacır ve partililer katıldı.

Toplantıda konuşan Bağış, Fatih Sultan Mehmet'in ''Allah'a emanet ettim'' dediği Çatalca'da olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Bağış, Çatalca'nın tarih boyunca hep çılgın projelerin, çılgın fikirlerin merkezi olduğunu belirterek, şimdi de Kanal İstanbul projesiyle farklı bir projenin merkezi haline geleceğini kaydetti.  

Kılıçdaroğlu'na eleştiri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Bağış, ana muhalefet liderinin, teşkilatına, ''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kiminle alırız '' diye sorduğunu aktararak, ''Ona buna sormana gerek yok. Kiminle gidersen git alamazsın. İstanbul, AK belediyeciliği önemsiyor'' dedi.

Kılıçdaroğlu'nun tuzağa getirildiğini savunan Bağış, Kılıçdaroğlu'na ''sarı gül, kırmızı gül, yeşil gül'' türküsünün söyletildiğini aktararak, ''Mayına bastı. Öyle bir mayına bastı ki, şimdi adı geçen şahsı aday gösterse o da biliyor kazanamaz ama hemen iki ay sonra koltuk elden gider. Aday göstermese 'korktu' diyecekler. Bakalım ne olacak. Hayretler içerisinde takip ediyoruz. Dua ediyorum, Allah CHP'nin başından Kemal Kılıçdaroğlu'nu eksik etmesin. Ümit ediyorum uzun yıllar CHP'nin başında kalır'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun bir kez daha İstanbul'dan belediye başkanlığı için aday olmasını isteyen Bağış, ''Hem koltuğu kurtarır hem de 'neden o şahsı göstermedim' diye bir bahanesi olur. Ama bir daha aday olacaksa bir şartı var; İstanbul'un ilçelerini bilmesi lazım. Öyle Kağıthane'ye 'Kağıttepe' diyerek aday olamazsın'' dedi.

CHP'nin seçim stratejisi için Fransa'daki bir şirketle anlaştığını ifade ederek bu durumu eleştiren Bağış, CHP'nin milletin değerlerini anlamadığını söyledi.

Çözüm süreci

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Baldıran zehiri içmeye hazırız'' sözünü hatırlatan Bağış, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu ülkede 15-20 yıl öncesine kadar insanlar etnik kökenini dile getirmeye korkuyorlardı. İnsanlar 'Kürdüm' diyemiyordu. İnsanlar çocuklarına istediği ismi dahi veremiyordu. Sorun sadece Kürt kardeşlerimizde de değildi. Bu ülkenin Türklerinin de Alevilerinin de Ermenilerinin de Süryanilerinin de Musevilerinin de sorunu vardı. Biz dedik ki, her bir bireyin insanca yaşayabilmesi için standartları belirleyelim, belirlerken ecdadın formülünü uygulayalım. Ecdat ne demiş  'İnsanı yücelt ki devlet yücelsin' demiş. 'Şu insanı, bu insanı yüceltme' dememiş. 'Ayrım yapmadan herkesi yücelt' demiş. Lazını, Çerkezini, Boşnağını, Kürdünü, Sünnisini, Alevisini, Ermenisini, inançlısını inançsızını, sağcısını solcusunu, Fenerbahçelisini, cimbomlusunu, Beşiktaşlısını, Trabzonsporlusunu ayırmamış. 'Herkese eşit muamele edelim' demiş. Şu anda Türkiye'deki çözüm sürecinin asıl anlamı da budur.''

Çözüm sürecinin bu ülkede demokrasinin güçlenmesi olduğunu belirten Bağış, inşallah çözüm sürecinin de çözüm sonucuna dönüştüğünü göreceklerini söyledi.

''Yurtta sulh cihanda sulh'' sözünü söyleyen bir liderin, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bir ülkede gerçekten yurtta sulhu, cihanda sulhu sağlayabilmek için her türlü riski göze alabileceklerini vurgulayan Bağış, ''Silahlar susacak, kardeşlik konuşacak, barış konuşacak. Barış gelince zenginleşme, şeffaflaşma artacak. Anaların gözyaşı dinecek. Sevgi pınarları akmaya başlayacak. İşte bunu da AK kadrolar başaracak. Bunu sizlerle birlikte başaracağız. Bu müjdeyi de inşallah hep beraber gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.

''Genel Başkanımız, başbakanlıkta 10. yılını doldurdu''

AK Parti davasının kutlu bir dava olduğunu söyleyen Bağış, bu davaya gönülden baş koymuş bu AK kadroların, millete hizmet aşkıyla yanıp tutuşan gönül insanlarıyla dolu olduğunu kaydetti.

Bağış, Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan oluşunun 10. yılını geride bıraktığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:  

''İşte bu kutlu davaya liderlik eden, bu yüce gönüllere önderlik eden bir yiğit var ki, Allah onu başımızdan eksik etmesin. Evet, o yiğit Tayyip Erdoğan'dır. Dün biliyorsunuz Genel Başkanımız, başbakanlıkta 10. yılını doldurdu. Birkaç gün sonra da bu alanda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıracak ve Cumhuriyet tarihinin en uzun başbakanlık yapan lideri olacak. Onun için 'muhtar bile olamaz' demişlerdi. Sırf imam hatip mezunu diye ona farklı sıfatlar yakıştırma hadsizliğinde bulunmuşlardı. Ders kitaplarında yer alan bir şiiri okuduğu için hapse atmışlardı.''

Önümüzdeki seçim sürecinin önemine işaret eden Bağış, cumhurbaşkanlığı seçimi için gönlünden geçenle partililerin gönlünden geçen kişinin aynı olduğundan şüphesi bulunmadığını kaydetti.

Bağış, şöyle devam etti:

''O lideri o makama taşırken bizim ondan 4 ay önceki yerel seçimlerde muazzam bir başarı ortaya koymamız lazım. Türkiye'nin her yerinde, İstanbul Belediyesinde de Çatalca Belediyesinde de Kurtalan Belediyesinde de en iyi adaylarla, en iyi teşkilatla en iyisini yapmak zorundayız. Bu seçim o kadar kritik bir seçim ki, 4 ay sonraki cumhurbaşkanlığı seçimi için naz yapmaya, kapris yapmaya, küsmeye, rehavete düşmeye, tembellik yapmaya hakkınız da lüksünüz de yok. Tek yumruk, omuz omza birlikte çalışmamız, Türkiye'nin her yerinde sandıkları patlatma zorunluluğumuz var.''  
 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler