YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: "Madem Profesör olmuşsun, beni televizyonda mat et"
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kendisini kitap okumamakla eleştiren Davutoğlu için “Mademki kitaplarını okumadığım için eleştiriyor, çok daha iyi konumda olduğunu söylüyor; böyle bir Başbakan’ın televizyonda beni mat etmesine fırsat veriyorum” diye konuştu
Kılıçdaroğlu: "Madem Profesör olmuşsun, beni televizyonda mat et"
29 Mayıs 2015 / 07:59 Güncelleme: 29 Mayıs 2015 / 08:20

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli, Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, Ekonomi Müdürü Yavuz Barlas, Ankara Haber Müdürü Olcay Aydilek ve muhabirimiz Düzgün Karadaş ile kahvaltıda buluştu.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Enis Berberoğlu ile Genel Başkan Danışmanı Fatih Gürsul’un da bulunduğu kahvaltıda CHP Lideri, Habertürk’ün sorularını yanıtladı:

Paslaşıyorlar mı?

(Muhalefet partileri neden birbiriyle iyi geçiniyor?) Çünkü her parti iktidar olmak ister. Her partinin hedefinde iktidar vardır. Öyle bir eleştiri gelebilir ama muhalefetin muhalefetle kavgası kadar demokrasiye zarar veren bir şey olmaz.

Yüzde 1 alan da girsin

(HDP barajı geçecek mi?) Yüzde 1 oy alan partinin de parlamentoya gelmesini savunuyoruz. HDP, yasalara göre kurulmuş bir parti. Meclis’te olmasını isteriz. Milyonlarca oyun parlamentoya taşınmaması demokrasi ayıbıdır.

Maliyetini bilmiyorlar

(Neden seçimler varlık-yokluk mücadelesi halinde geçiyor?) Bu iktidarla ilgili. İktidar, iktidarını kaybettiğinde maliyetinin ne olduğunu biliyor. Türkiye için en kötü senaryo AKP’nin tek başına iktidar olduğu senaryodur. Hem ekonomi hem iç politika hem dış politikada Türkiye iflasın eşiğine sürüklenir.

Televizyonda tartışmalı

(Gıda başta olmak üzere temel sorunların tartışılmamasının nedeni nedir?) Siyasi parti liderlerinin televizyonda bir araya gelip tartışması lazım. Bunun olmadığı yerde demokrasi olmaz. Düşünün Başbakan, anamuhalefet lideriyle televizyona çıkmaktan korkuyor. Niye korkuyor? Kaldı ki soruları ben sormayacağım. Bağımsız gazeteciler veya yandaş gazeteciler sorsun.

Bana herkesin önünde öğret

(Başbakan’ın “Kitap okumuyor” eleştirisi) Mademki kitaplarını okumadığım için eleştiriyor, çok daha iyi konumda olduğunu söylüyor; böyle birikimli olan bir Başbakan’ın televizyona çıkıp beni televizyonda mat etmesine fırsat veriyorum. Gel arkadaş, senin projeni nasıl çaldığımı anlat, millet de duysun. Sonra sen çok kitap okumuşsun, profesör olmuşsun. Bizim profesörlüğümüz, akademik kimliğimiz yok. Karşıma gelirsin, “Şunu, şunu, şunu söyledim, Kılıçdaroğlu tek kelime bile kuramadı” diye övünürsün. Bana herkesin önünde öğretsin. Ben de öğrenmiş olayım, öğrenmekten korkmam

Belki bana da uçak tahsis eder

(Cumhurbaşkanı’nın Diyanet İşleri’ne uçak tahsis edilebileceği açıklaması) Belki Erdoğan bana da bir uçak tahsis eder! (Gülerek) (Kabul eder misiniz?) Asla böyle bir şeyi kabul etmem. İsrafa ve yolsuzluğa Diyanet üzerinden meşruiyet kazandırmak istiyor. Diyanet’in duyarlı olması lazım. Mercedes’i ibreti âleme ibret olsun diye iade ettiyse çok daha pahalı bir araca binmemeli. Kim tahsis ederse etsin.

3 temel sorun ve CHP'nin çözüm önerisi

1- Türkiye'deki Suriyeliler

Ortadoğu’da barışı sağlayacağız. 2 milyon Suriyeliyi ülkelerine göndereceğiz. Bizi ‘kafatasçı’ olarak suçladılar. Suriye’de barışı sağlamak kolay değil. Siz içişlerine karışmazsanız, Suriye’ye silah göndermezseniz sorun çözülür. Türkiye’de uluslararası Suriye konferansı toplanacak. Rusya ve İran dahil bütün aktörler davet edilecek. Çözüm için çaba harcanacak.

2- Çözüm Süreci'nin geleceği

Yüzde 10 barajının inmesi için biz dışında teklif veren yok. HDP samimi olsaydı müzakere sürecinde “Yüzde 10’u indirin” şartı koşardı. AK Parti, HDP, İmralı görüşmelerinin perde arkasını bilmiyoruz. Sorunun çözülmesini istiyoruz. AK Parti çözemez. Bugün HDP’yi kötüleyeceksin, ertesi gün kucaklayacaksın. AKP’nin samimi olduğuna inanmıyorum.

3- Eğitim Sistemi

Bu eğitim sistemiyle ülkeye en kötü ihanet yapılmıştır. Bu sistem Türkiye’yi geriye götürecek bir sistemdir. Biz 1 yılı okul öncesi olmak üzere zorunlu eğitimi 12 (1+8+4) yıla çıkaracağız. Okul öncesi 6 yaşında başlayabilir ama buna uzmanlar karar verecek. İmam hatipleri kapatmayacağız. Bu ülkenin din adamlarına ihtiyacı var.

 

HABERTÜRK

karizma meselesi
 // afyonlu
akıl var mantık var hiç o başbakan senin karşına çıkarmı?
karizmayı çizdirir mi? sen kimsin ki senin karşına çıksın. sadece muhalefetin başkanısın. o kişi ise; koskoca türkiye cumhuriyeti devletinin başbakanı. sana bir kişi söyleyebilirim. bakalım ona bu teklifi yapabilirmisin bilmiyorum. mesela melih gökçek beye... ama yaparsın belkide bilmiyorum. istersen bir dene. melih beyle karşı karşıya gelme cesaretin varsa. kanalıda vereyim istersen mesela kanal d olabilir. bizde zevkle seyrederiz sizi....
29 Mayıs 2015 Cuma 15:09
7 haziranı bekle az kaldı: ŞAH-MAT.
 // Abdullah
13 senedir mat olduğun yetmedi mi? Yenilen pelvan güreşe doymazmış, 7 haziranda gene şah-mat olacaksın az bekle.!...
29 Mayıs 2015 Cuma 13:41
 // yılmaz
Sen o kadar mat oldun hala yenilmeye doymadın.çekilin gölge etmeyin şu güzel ülkenin önünden.bu arada mat istiyorsan 7 haziranı bekle inş.o zaman göreceksin şahı matı...
29 Mayıs 2015 11:27
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler