YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu, kurmaylarıyla koalisyonu konuştu
CHP lideri Kılıçdaroğlu, kurmaylarına son durum değerlendirmesi yaptı.
Kılıçdaroğlu, kurmaylarıyla koalisyonu konuştu
05 Temmuz 2015 / 08:44 Güncelleme: 05 Temmuz 2015 / 08:46

MHP’nin Meclis Başkanlığı seçiminde izlediği politikaya rağmen muhalefet partileriyle koalisyon seçeneğinin halen ilk tercihleri olduğunu belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “AKP ile koalisyon kurmamız zayıf ihtimal. AKP-MHP koalisyonu da kolay görünmüyor. Erken seçim olasılığı güçlü” dedi

Meclis Başkanlığı seçimini son turda AK Partili İsmet Yılmaz’ın kazanmasının ardından, CHP’de “erken seçim” koalisyondan daha güçlü bir olasılık olarak dillendirilmeye başlandı. Kurmaylarıyla durum değerlendirmesi yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanlığı seçimindeki tutumuna rağmen MHP ile koalisyon seçeneğinin halen ilk tercihleri olmaya devam ettiğini vurguladı.
Kılıçdaroğlu, bu nedenle MHP’ye karşı, “Meclis Başkanlığı seçimindeki tavrını eleştirirken” kullanılacak üsluba dikkat edilmesini istedi.

Koalisyon seçenekleri tahminini de kurmaylarıyla paylaşan CHP Lideri’nin, özetle şu ifadeleri kullandığı öğrenildi: “Biz tabii ki muhalefet partileri arasında, yüzde 60’lık blokla hükümetin kurulmasını istiyoruz. Ancak gelinen aşamada ya AK Parti-MHP koalisyonu kurulur veya erken seçim yapılır. Meclis Başkanlığı seçimindeki tutumu yüzünden MHP yönetimine tabandan ve kamoyundan büyük tepki var. MHP’nin AKP ile koalisyona niyeti varsa da bu tepkiden sonra böyle bir koalisyona girmesi kolay değil. Bizim, AKP ile koalisyon kurmamız ise çok düşük bir ihtimal. Çünkü AKP’nin bizim 14 koalisyon ilkemizi ve diğer önceliklerimizi kabul etmesini beklemiyorum. Geriye en güçlü ihtimal olarak erken seçim kalıyor.”

YAPICI TAVIR UYARISI

Koydukları ilkeler çerçevesinde hiçbir partiyi dışlamadan görüşmeler yapmaya hazır olduklarını da vurgulayan Kılıçdaroğlu’nun, “Kavgadan, kısır çekişmelerden uzak duracağız. Yapıcı tavrımızı sonuna kadar koruyacağız. AK Parti dahil herkesle ilkelerimiz çerçevesinde oturup konuşuruz. Koalisyon görüşmelerinde masadan kalkan taraf olmayacağız” vurgusu yaptığı belirtildi.

hah sunu anlayaydin
 // emre emre
bir ayda secimin galibi olmadiginizi anca anladiniz. es kaza dedigin olsa -ki ALLAH c.c. korusun- 2 yil basbakanlik yapsan korkarim ki -yada ne korkacam- iki yil sonra koltugu devrettiginde basbakan oldugunu anca anlardin. yuzde 25 in basbakani seni. yuzde 60 mis sen once toplamayi ogren. ak partiyee hirsiz dersin utanmadan yuzde bir oyunu calar 60 lik blokuna eklersin. utanmazmisin hic. 7+4 12yapar dersin. bu nasil matematik arkadas. la kardesimin lise bir deki hali gibisin o da carpim tab...
05 Temmuz 2015 09:22
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler