YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kılıçdaroğlu karizmatik değil Genel Başkanlığını başarılı bulmuyorum"
CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, CHP'den neden aday olmadığını neden Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini ayrıntıları ile anlattı.
"Kılıçdaroğlu karizmatik değil Genel Başkanlığını başarılı bulmuyorum"
11 Mart 2015 / 09:57 Güncelleme: 11 Mart 2015 / 10:02

Kanal A'da yayınlanan Türkiye'nin Seçimi programına konuk olan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CHP'nin 1973 ve 1977 yıllarındaki oy oranlarını hatırlatan Mengü, şöyle konuştu:

"Bakın 1973'te alınan oy. 1977'de alınan oy,  o günkü seçim sistemi daha demokratik daha insani bir seçim sistemi olduğu için CHP'yi tek başına iktidara getirmemiştir. Bizim 73'te aldığımız oy, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2002'de aldığı oy ile birebir beraberdir. 1977'de aldığımız oy 2007'de alınan oy ile aynıdır. Küsuratlar vardır. Hatta CHP'nin lehinedir o küsuratlar. O günkü seçim sisteminde tek başına iktidar olma şansını vermedi. Böyle dediğinizde orada bir haksızlık olur. Doğru olan seçim sisteminde, orada baraj gibi kepazelikler yok. İnsanlık dışı yüzde 10 barajı falan var şimdi. Halbuki o dönemde böyle bir şey yok. O tarihteki oylarla şimdiki seçimler olsa CHP özellikle 1977 seçimlerinde tek başına anayasa yapacak güce sahip olurdu. Ama seçim sistemi doğru olduğu için bize o imkanı vermedi.

Neden disiplin cezası aldınız? CHP demokratik bir parti değil mi?

"Tabi burada söyleyeyim. Bir mahsuru yok. CHP'nin yetkili organlarında, verilmemiş bir karar verilmiş gibi bir parti yetkilisi televizyon kanallarına çıktı. Ahmet Hakan'ın programında... "Ben Dersim'de ölenlerden CHP adına özür diliyorum" dedi. Sordu Ahmet Hakan, "CHP adına mı özür diliyorsunuz?" dedi. O da, "Evet CHP adına özür diliyorum" dedi. Partiye 1967 girişliyim. CHP'nin bütün hukuk kurumlarında çalıştım. CHP tüzüğünü de programını da çok iyi bilirim. CHP'de böyle, çok tarihsel bir olay hakkında, bir görüş bildirmek, görüş değiştirmek yani reddi miras halinde gelebilecek bir şeyi söyleyebilmek, ancak Büyük Kurultay'ın görevidir. O kurultay'dan yetki alamadan birisi, TV karşısında onu seyreden milyonlarca insana, gerçek dışı beyanda bulunduğu için ben bir twit attım. Ondan ötürü beni kesin ihraç talebi ile disiplin kuruluna sevk ettiler.

Ankara İl Disiplin Kurulu cezayı kınama cezasına çevirdi. Şimdi yarın da Yüksek Disiplin Kurulu'nda bunun itiraz savunması var. Bana bunun için ceza verdiler. Yani birisine yalan söylediğini milyonların önünde -ki bir Yargıtay kararı var elimde çok yeni- bir durum tespiti aynı benim kullandığım kelimeyi, 'Hayır bu suç değildir' demiş. Benim aday olamamamın sebebi bu. Ben bazı insanlarla aynı potada görünmekten hoşlanmıyorum. Çok açık söyleyeyim. Ben Sezgin Tanrıkulu ile aynı camianın adamı olmaktan, Mehmet Bekaroğlu ile aynı siyasi partide olmaktan hiç hoşlanmıyorum.

Cumhuriyetin temel değerleriyle, özellikle Atatürk'e katil, katliamcı diyorsanız, yahut Atatürk'e kefere diyorsanız, bu ne sağa açılmaktır. Ne de toplumumuzun Kürt vatandaşlarına açılmaktır. Mesela Dersim ile ilgili ithamlarda bulunuyorlar, Atatürk'e saldırmak için... Dersim'de çok partili sisteme geçildiğinden beri CHP seçimleri daima kazanmıştır. Şimdi bütün bunlar ortada iken orada olmamış bir olayı, orada acılar yaşanmamış mı tabii ki de yaşanmış. Ama oradan Atatürk'e saldırmak için bir algı operasyonu amacıyla katil ve katliamcı diyorsanız, benim ona tepki vermemem gibi bir şey söz konusu olamaz."

"Kılıçdaroğlu karizmatik değil Genel Başkanlığını başarılı bulmuyorum"

"Bir kere şöyle bir şey bana da çok olmaz geldi. Ciddiyetsiz tabirini kullanmak istemiyorum. Kendi partimle ilgili... Yani siz partiyi kapatın güvercini oraya koyalım... Güvercin'in oraya konup konmayacağına kurultay karar verir. Solun tarihinde birleşmeler olabilir. Genel başkanların tek arzusu ile tabii ki benim dediğim genel başkanlar, karizmatik ağırlığı olan genel başkanlar işte, İsmet Paşa'lar, Ecevit'ler, Deniz Baykal'lar bunların karizmatik ağırlığı vardı. Kılıçdaroğlu ise karizmatik bir lider değil ve Baykal ve Ecevit ile arasında siklet farkı var. Ben Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığını başarılı bulmuyorum."

CHP 7 Haziran seçimlerinde ne kadar oy alır?

"İnşallah yüzde 45 alır. Kemal Kılıçdaroğlu'na kızmam ya da hoşlanmam demem, oy vermeyeceğim anlamına gelmez."

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler