YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu, Kağıthane'ye "Kağıttepe" deyince, Topbaş’a koz verdi.
Kılıçdaroğlu, Kağıthane'ye "Kağıttepe" deyince, Topbaş’a koz verdi.
Kılıçdaroğlu, Kağıthane'ye "Kağıttepe" deyince, Topbaş’a koz verdi.
28 Ocak 2009 / 08:35 Güncelleme: 28 Ocak 2009 / 00:00

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kağıthane'ye "Kağıttepe" deyince, Kadir Topbaş’a önemli bir koz vermiş oldu..


Kadir Topbaş, daha önce kendisine yapılan düello teklifini hatırlatarak, "Kağıthane'ye 'Kağıttepe' diyen biriyle neyi tartışacağım?" diye sordu.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP'nin İstanbul adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yolsuzluk iddialarına sert tepki gösterdi. Topbaş, Kılıçdaroğlu'nun, "15 yılda harcanan 150 milyar dolar nereye gitti?" sorusuna, "Biz asla emanete ihanet etmedik. Eğer elinde dosya var da savcılığa vermiyorsa suç işliyor. Benim karşı karşıya gelmem hiç önemli değil ki. Kalkıp neyi anlatacağız." karşılığını verdi.


Rakibinin İstanbul'u iyi bilmediğinin her konuşmasında ortaya çıktığını belirten Topbaş, şöyle devam etti: "Gültepe'yi ilçe yapıyor. Kağıthane'ye, 'Kağıttepe' diyor. Sonra özür dilemek için orada ev tutacağını söylüyor. İstanbul bir devlet gibi, böyle bir şehri yönetmeye talip. Önce belediyeyi tanıması lazım. Sayın Kılıçdaroğlu'na İstanbul'u öğrenebilmesi için İBB Şehir Rehberi verebiliriz. Elektronik ortamda İstanbul'la ilgili çalışmalar yaparak semtleri, ilçeleri öğrenebilir. Gültepe'nin İstanbul'da bir ilçe değil semt olduğunu öğrenebilir." Topbaş, Kılıçdaroğlu'nun bir yılda yapacağını belirttiği İstanbul'un çevre düzeni planlarının da tamamlandığını vurguladı. Kılıçdaroğlu'nu, İstanbul'daki gelişmeleri bilmemekle suçladı.


Seçim çalışmalarını Üsküdar'da sürdüren Topbaş, Niyazi Sayın Kültür ve Eğitim Merkezi'nde vatandaşlarla bir araya geldi. Başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği icraatlar hakkında bilgi veren Topbaş, bir gazetecinin Kılıçdaroğlu'nun düello davetini hatırlatması üzerine şunları kaydetti: "Herhalde Sayın Kılıçdaroğlu bu şehre müfettişlik yapmaya geliyor. Biz emanete ihanet etmedik, etmeyiz, ettirmeyiz. Geçmişte personel maaşları verilmediği için çöp yığınları vardı. 'Bu şehrin altı üstüne geldi' diye İstanbullu söyledi. Dosyalar varsa saklaması suç. Hemen ilgili makama vermesi lazım."


Topbaş, "Kılıçdaroğlu'ndan çekiniyor musunuz?" sorusuna ise şöyle cevaplandırdı: "Asla çekinmiyorum. Yaptığımız işler ortada. Halk bunu sandıkta gösterecek. Seçim anketi yaptırmadım. Çünkü ben halkın arasındayım. Güldüğünüz zaman etrafınızda kaç kişi gülüyor, kaçı somurtuyor? Ben kendimi orada görüyorum." Topbaş, "Bazı medya kuruluşlarının Kılıçdaroğlu'na destek vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki bir soru üzerine de şöyle konuştu: "Medya, demokrasilerin 4. koludur. Medyanın inandırıcılığını yitirmemesi için tarafsızlığını koruması ve doğru haber aktarması gerekir. Medya, tarafsızlığını korusun doğru olan adımları atsın."


Birand’ın da dili sürçmüş


Kanal D’da ana haberi sunanı Mehmet Ali Birand, Kemal Kılıçdaroğlu'na söylediği "Tebrikler. İnşallah kazanacağız." İfadesini dili sürçtüğü için söylemiş. Konuşmasıyla ilgili tepkilere NTV'de yayınlanan 'Yazı İşleri' programında cevap veren Birand, yarışı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Kadir Topbaş'ın kazanacağını iddia etti. İstanbul adaylığının açıklandığı gün Kanal D ana habere katılan Kılıçdaroğlu’na Birand, "Kemal Bey tekrar tebrikler. İnşallah kazanacağız." diyerek başlamıştı. Birand, şunları söyledi: "Ben Kadir Topbaş'ın yaptıklarını övmüş olan bir insanım. Topbaş, İstanbul'un tümünde olumlu puan almış bir insan. Kılıçdaroğlu gelmeseydi açık farkla kazanacaktı. Sonunda Topbaş kazanır, ama Kılıçdaroğlu zorlayacaktır. Ben Kılıçdaroğlu'nun sakin, temiz ellerci yaklaşımını seviyorum. Bunu sevmiş olmam Topbaş'ın kazanmayacağı anlamına gelmiyor."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler