YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu, İş-Doğan-POAŞ birleşmesinin ardından CHP'den vekil oldu!
Kılıçdaroğlu, İş-Doğan-POAŞ birleşmesinin ardından CHP'den vekil oldu!
Kılıçdaroğlu, İş-Doğan-POAŞ birleşmesinin ardından CHP'den vekil oldu!
20 Kasım 2008 / 17:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP’li Kılıçdaroğlu’nun küçük yatırımcıları zarara uğratan İş Doğan Petrol Yatırımları’nın POAŞ’a devir kararını veren yönetimde olduğu belgelendi.


Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan İş-Doğan-POAŞ birleşmesiyle ilgili yeni belgeler gün yüzüne çıktı. Belgelerde, küçük yatırımcıları 1.4 milyar dolar zarara uğratan birleşme sırasında, Kılıçdaroğlu’nun İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olduğu saptandı. Tartışmalı birleşmenin gerçekleştiği dönemde, yolsuzluklarla ilgili iddiaları ortaya attığı için ‘belgeli siyasetçi’ olarak lanse edilen CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’nun birleşmenin gerçekleştiği 2002’de CHP’den milletvekili adayı olarak TBMM’ye girmesi de dikkat çekti. Birleşmenin ayrıntıları şöyle: star’ın ulaştığı belgelere göre, İş Bankası ile Doğan Grubu, ÖİB tarafından satışa çıkarılan POAŞ ihalesine girmek için İş Doğan Petrol Yatırımları şirketini kurdu. Şirket, POAŞ’ın yüzde 51’lik hissesini 2000’de 1.2 milyar dolara satın aldı. İş Doğan Petrol Yatırımları’nda, Doğan Grubu’nun yüzde 50, İş Bankası’nın yüzde 40 hissesi bulunuyordu. POAŞ’ı satın alan şirketin, 2002 yılında POAŞ ile birleşme kararı aldı.


KILIÇDAROĞLU YÖNETİMDEYDİ


BU kararla, İş Doğan Petrol Yatırımları’nın tüm borçları da halka açık olan POAŞ’a geçmiş oldu. POAŞ bu birleşme nedeniyle, 1 milyar 172 milyon dolar anapara ve 129.1 milyon dolar da faiz olmak üzere toplam 1.3 milyar dolarlık borcu üstlenmek zorunda kaldı. Ayrıca, POAŞ yine bu birleşme nedeniyle şirketin 15.7 milyon Euro’luk ve 56 milyon YTL’lik diğer borçlarını üstlendi. Böylece birleşme sonucunda yaklaşık 1.4 milyar dolarlık borç POAŞ’a geçti. Küçük yatırımcıların zarara uğramasına neden olan İş Doğan-POAŞ birleşmesinin gerçekleştiği sırada Kemal Kılıçdaroğlu yönetim kurulu üyesiydi. Kılıçdaroğlu, birleşmenin ardından 3 Kasım seçimlerinde CHP’den milletvekili olarak TBMM’ye girdi.


Banka da zarar etti


ÖTE yandan İş Bankası’nın İş Doğan’daki yüzde 44’lük hissesini Doğan Grubu’na satmasıyla da, bankanın 748 milyon dolarlık zarara uğratıldığı öne sürülmüştü. İş Bankası, yüzde 44 hissesini 2005 sonunda Doğan Grubu’na 616 milyon dolara sattı. Doğan Grubu da aldığı hisselerin yüzde 34’ünü 1.5 milyar dolara Avusturyalı OMV’ye devretti. Doğan Grubu’nun hisseleri 1.5 milyar dolara satışı dikkate alındığında İş Bankası da 748 milyon dolarlık zarara uğramış oldu.


Star

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler