YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu Irak'taki temaslarına devam ediyor
Kılıçdaroğlu Irak'taki temaslarına devam ediyor
23 Ağustos 2013 07:46
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bağdat'taki temasları kapsamında Irak Milli İttifak lideri İbrahim Caferi ile görüştü.

 

Akşam saatlerinde Caferi'nin konutunda gerçekleşen görüşmeye CHP heyeti ile Caferi'nin partisinden milletvekilleri katıldı. Kılıçdaroğlu ve Caferi, burada birer konuşma yaptı.
Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“İnsanın olduğu her yerde sorun vardır. Siyasetin görevi de o sorunları akılcı yöntemlerle çözmektir. Siyaset bazen kendisi de sorun yaratır. Ama siyasette bilgisi, birikimi, deneyimi olan, haklı siyaseti egemen kılmak isteyen siyasetçiler sorunları daha rahat çözerler.”

“Zengin bir ortak tarihimiz var"

Türkiye ile Irak’ın zengin bir ortak tarihi ve birlikteliği olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Aslında biz kader ortağı iki ülkeyiz. Dicle ve Fırat bunun en somut örneğidir. Dicle ve Fırat Irak'ın uygarlık tarihinde çok önemli katkılar yapmıştır ama Türkiye tarihinde de önemli katkıları vardır. Biz, kız çocuklarımıza Dicle, erkek çocuklarımıza da Fırat ismini veriyoruz. Ve bu su hem Türkiye hem Irak'a hayat veriyor. Dolayısıyla sorunun değil, barışımızın ortak payı olmalı. Hiçbir sorun çözümsüz değildir, her sorunun mutlaka çözümü vardır. Biz eminim bu sorunu çözmek için ortak çaba harcadığımızda bu sorunu çözmüş oluruz” şeklinde konuştu.

“Irak'ın gelişme potansiyeli çok yüksek"

Kılıçdaroğlu, Suriye ve Mısır’da sorunlar olduğunu, Ortadoğu’nun kaynadığını söyleyerek, “Deneyimli bir siyasetçi olarak Irak'ta başbakanlık yapmış bir siyasetçi olarak kaygılarınızı paylaşmamak mümkün değil. Irak kendi coğrafyasını en güçlü ülkelerinden birisidir. Zengin kaynakları var gelişme potansiyeli çok yüksek. Güçlü bir Irak Ortadoğu'nun teminatı demektir” ifadelerinde bulundu.

Caferi’nin yaptığı konuşmada “Türk işadamlarının Irak'a önemli katkıları var” sözlerine atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, “Türk işadamlarının Irak'ta çok güzel eserlere imza attıklarını biliyoruz. Aslında onlar halkın temsilcileridir” dedi.

“Bir ülkenin içişlerine müdahale edilmesine her zaman karşı çıktık"

Mısır ve Suriye’deki olayların kendilerini çok üzdüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, Arap Ligi’ne ve İslam Kalkınma Örgütü’ne daha fazla görev düştüğünü belirterek, “Biz CHP olarak bir ülkenin bir başka ülkenin içişlerine müdahale etmesine her zaman karşı çıktık ve karşı çıkıyoruz” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her ülkenin toprak bütünlüğüne saygılıyız. Bütün komşularımızla barış içinde yaşamak isteriz. Ortaya çıkacak sorunları akılcı yöntemlerle çözmek isteriz. Eşitlik ve karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkilerimizi genişletmek ve sürdürmek isteriz. Az önce Sayın Başbakan Irak Parlamentosu’nda kadın milletvekillerin sayısının fazla olduğundan bahsetti. Bence çok önemli bir örnek bu. Umuyorum bu hareket Irak'ın demokrasi tarihinde önemli bir adım oluşturur. Biz CHP olarak yüzde 33 cinsiyet kotası getirdik ama maalesef parlamentoda böyle bir oran yok. Belki bu konuda Irak'ı örnek alırız.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler