YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: "İmam hatipleri biz kurduk niye kapatalım?"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Yıllar yılı CHP dine karşıdır diye propaganda yaptılar. Niye karşı olalım? Oturup tarihe baksınlar, imam hatipleri kurduk, niye kapatalım?" dedi.
Kılıçdaroğlu: "İmam hatipleri biz kurduk niye kapatalım?"
18 Mayıs 2015 / 03:26 Güncelleme: 18 Mayıs 2015 / 03:30

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Star TV'nin, CHP Genel Merkezi'nden canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, partisinin oy oranıyla ilgili soru üzerine, hedeflerinin yüzde 35 olduğunu, bunu tutturacaklarını, hatta aşabileceklerini söyledi.

"HDP baraj altında kalmasın diye CHP'nin seçmeninin oy vereceği söylemi var. Buna ne dersiniz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Onlara katılmıyorum. CHP bir yardım kuruluşu değil ki. 'Efendim o barajı aşsın, partimden vazgeçeyim, gidip ona oy vereyim', yok öyle birşey. Gerçek anlamda partili gelir, CHP'ye oy verir. Dolayısıyla bir oy kayması olacağını sanmıyorum" karşılığını verdi.

"HDP barajı geçer mi, geçmeli mi?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, yüzde bir oy alan bir partinin bile parlamentoda temsil edilmesi gerektiğini ifade etti.

"Yüzyılın projesini 21 Mayıs'ta açıklayacağım"

Kılıçdaroğlu, "CHP'nin iktidar olması durumunda imam hatiplerin kapatılıp kapatılmayacağı" sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"İmam hatip okulları kapatılmayacak. Olayı saptırmak, CHP'yi 'öcü' gibi göstermek istiyorlar. Yıllar yılı propaganda yaptılar, 'CHP dine karşıdır, şuna, buna karşıdır' diye. Niye karşı olalım? Oturup tarihe baksınlar, imam hatipleri kurduk, niye kapatalım?"

"Bir süpriziniz olacağını söylemiştiniz, bu ikramiye mi yoksa farklı birşey mi?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Farklı bir şey, yüzyılın projesi. 21 Mayıs'ta İstanbul'da açıklayacağım. Derinliği olan, Türkiye'ye büyük hedefler gösteren yüzyılın projesi olacak. Ekonomi alanında, yüzyılın projesi olacak" diye konuştu.

"8 Haziran'da iktidara gelseniz ekonomiyi kime teslim edersiniz?" sorusu üzerine ise Kılıçdaroğlu, Kemal Derviş'e teklifte bulunacağını kaydetti.

"Ekmeleddin İhsanoğlu'na teklif götürdünüz mü?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Ekmeleddin Bey'in parlamentoda olması, parlamento için de Türkiye için de bir kazançtır. Kendisiyle konuştuk" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, bir başka soru üzerine tek hedeflerinin, tek başına iktidar olduğunu söyledi.

"YSK görevini yapmıyor"

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarıyla ilgili Anayasa Mahkemesine ve Yüksek Seçim Kuruluna başvurdunuz. Bu konuda ne yapmayı planlıyorsunuz?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, "Yüksek Seçim Kurulu görevini yapmıyor. Adı Yüksek Seçim Kurulu ama seçimlerin tarafsızlık içinde oluşmasını sağlayacak sözde kararlar alacak ama görevini yapmıyor. Niye yapmıyor? Korkuyorlar, yargıç korkmaz" dedi.

"Cumhurbaşkanı ile çok sertsiniz ama Davutoğlu ile karşılıklı jestleriniz var" ifadesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Sayın Davutoğlu ile uygar iki insan gibi karşılaştığımızda tokalaşıyoruz, konuşuyoruz, herhangi bir sorunumuz yok zaten. Sayın Cumhurbaşkanı, geçmişte çok sert ifadeler kullandı, toplumu ayrıştırdı, böldü. Bu gün onu devam ettirmek istiyor, yanlış olan bu zaten" diye konuştu.

 

AA

 // mustafa
esaslı din adamı değil de, kendi kafanıza uygun rahip tipli adamlar yetiştirmek için yapmışsınizdır....
18 Mayıs 2015 07:23
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler