YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu iktidara gelirse çılgın projeleri durduracak mı?
AK Parti’nin yoksulluğu bitirmek yerine yoksulluğu yönetmek yoluna gittiğini belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, düşük gelirliye “para ve itibar” vaat ediyor. Maliyetini yüksek bulduğu çılgın projelere ise kapıyı kapatıyor
Kılıçdaroğlu iktidara gelirse çılgın projeleri durduracak mı?
04 Mayıs 2015 / 12:35 Güncelleme: 04 Mayıs 2015 / 12:48

Milliyet'ten Şükrü Andaç'ın röportajı;

7 Haziran seçimleri için zaman daralıyor. Partiler ve liderler program ve projeleriyle meydanlarda.
Bu seçim 60’ın üzerinde ilde vatandaşa seslenmek üzere yola çıkan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Türk Hava Kurumu’ndan (THK) kiralanan iş jeti ile Ankara’dan Antalya’ya doğru havalanıyoruz.

Türkiye’de yoksul nüfusun 17 milyon kişiye ulaştığıyla söze başlayan Kılıçdaroğlu, “CHP olarak ilk kez toplumun sorun alanlarına doğrudan girdik. Yoksulluk, işsizlik, ekonomi... Biz iktidara gelince herkes zenginlikten nasibini alacak” diyor.

Kaynak noktasında ise ince ince hesap yaptıklarını söylemeyi ihmal etmiyor.

"3. havalimanına devam"

Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın başta Kanal İstanbul olmak üzere çılgın projelerine, “Devlette devamlılık esastır” dese de pek sıcak bakmıyor ve hayali buluyor.

AK Parti iktidarının başlattığı 3. havalimanı ve 3 katlı tüp geçit projeler ise “Devam eder” diyor.

Büyük projelere bakışını “Öncelikle fizibilitesine bakarız. ‘Onlar başlattı, biz durduralım’  mantığıyla yaklaşmayız” ifadeleriyle yorumlayan CHP Lideri, şunları aktarıyor:

“İstanbul Boğazı’na 3. köprü projesi yürüyor. İktidara gelirsek projenin çevreye verdiği zararı azaltmanın yolunu ararız. 3. havalimanında da aynı şekilde davranırız. Boğaz’ın altına tüp geçit yapılması doğru bir yöntem. Keşke 3. köprü yerine bir tünel daha yapılsaydı. Biz 1 tane değil 3 tane 3 katlı tünel yapmaya hazırız. Kanal İstanbul ise tümüyle hayali bir proje.”

İstikrardan taviz yok

AK Parti’nin yoksulluğu sonlandırmak yerine yoksulluğu yönetme yoluna giderek, arka bahçesi yaptığını belirterek, “AKP,  “CHP gelirse sosyal yardımlar kesilecek”  diyor.

Tam tersine sosyal yardımları insanileştireceğiz. Aile Sigortası ile yoksulluğu ortadan kaldıracağız” diyen CHP Lideri’ne bu noktada “Tek parti iktidarı biterse, biz gidersek istikrar bozulur, ekonomi çöker”  iddiasını anımsatıyoruz...

Yanıtı net oluyor:

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonominin son 3 yıldır patinaj yaptığını söyledi. Doları kontrol edemeyen bir hükümet istikrardan söz edebilir mi? İşsizlerin sayısı çalışanların sayısını Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu dönemde aştı. Yanlış dış politika, büyük kayıplara yol açtı. Bu mu istikrar? Biz asla istikrardan taviz vermeyiz.”

"Barış bizi uçurur"

Kılıçdaroğlu, yabancı sermayenin önemine vurgu yaparak şu noktanın altını çiziyor:

“Bizim hesabımıza göre Türkiye’ye birinci sınıf demokrasi gelirse, dış politika barış eksenine oturursa, yılda 40-50 milyar dolar yabancı sermaye rahatlıkla gelir. Biz iktidara gelince 4 yıl içinde Ortadoğu’yu barışı sağlamaya çalışacağız. Sadece Ortadoğu’da barışın sağlanmasının da bizim ekonomiye 50 milyar dolarlık katkısı olur.”

Peki bunda çözüm sürecinin de payı olacak mı?

“Elbette... Türkiye’nin o sorunu da aşması lazım.”

Parayı kadınlar kullanacak

CHP’nin Aile Sigortası ile iktidarın sosyal yardımları arasındaki fark ne?

“AKP’nin yerleştirdiği sosyal yardım sistemi insan onuruyla bağdaşmıyor. Sosyal devlet yoksulluğu afişe etmez” diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam ediyor:

“Biz Aile Sigortası ödentisi ile yoksul ailelerin aylık gelirinin 720 liranın altına düşmemesini sağlayacağız. 3 milyon 750 bin hanede bu para aile adına kadınların hesabına yatırılacak. Böylece ailede kadının yeri güçlenecek. Devlete yeni işçi alınacağı zaman öncelik yoksul ailelerin fertlerinde olacak. Ailenin bir ferdi 1500 lira net asgari ücretle işe girdiğinde Aile Sigortası ödemesi kesilecek.”

‘AKP Derviş’e dua etsin’

Başbakan Ahmet Davutoğlu “CHP iktidara gelirse vaatlerini yerine getirmek için devletin Hazinesini boşaltacak. Türkiye’yi krize sürükleyecek. Kemal Derviş’e görev verip, IMF’den para dilenmesini isteyecek” dedi. Peki bu konuda CHPLlideri Kılıçdaroğlu’nun görüşü ne?

Kılıçdaroğlu, “Yatıp kalkıp Kemal Derviş’e dua etsinler. Onun yaptığı reformların üzerine oturdular” diyor.

"Pırlantanın vergisi neden kalktı, demedim"

Kemal Kılıçdaroğlu,  hükümetin pırlantada ÖTV’yi kaldırmasının siyasi bir karar olduğunu savunarak, şunları anlatıyor:

“Biz onlara,  “Pırlantada ÖTV’yi neden kaldırıyorsunuz?” demedik. Çünkü, pırlantada ÖTV’nin kaldırılmasına doğrudan itirazım yok. Oradan döviz geliyor. Daha çok döviz gelmesini isteriz. Ancak, biz çiftçiye mazotu 1.5 liraya vereceğimizi açıklayınca, bunu tartışmaya açtılar. Ben de onun üzerine,  “Sen pırlantanın ÖTV’sini kaldırdın, ben de çiftçinin mazotunun vergisini indireceğim. AB’de de zaten böyle. Sen onu seçtin ben mazotu”  dedim.

CEBİNDEKİ SON ARAŞTIRMA NE DİYOR?

Üç büyük ilin seçmenine baktı, peki HDP ne yaptı?

Ali Taran’ın Reklam kampanyasının yeni projelerinin hazırlandığının ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu’na cebindeki son anketi sorduk...

Kılıçdaroğlu, “Birlikte çalıştığımız Amerikalı şirketin son çalışması üç büyük ili -İstanbul, Ankara, İzmir- kapsıyor. Buna göre AKP yüzde 38, CHP yüzde 35. MHP yüzde 17. HDP yüzde 6-7 bandında.”

Devam sorusu belli: “Bu sonuçlara bakarak ülke geneli simülasyonu yapıldığında HDP barajın altında mı kalıyor, yoksa aşıyor mu?”

CHP Lideri cevap veriyor:

3 büyük ilde bu rakamları alırsa HDP barajı aşar.”

‘Saray’a ne zaman gidecek?

CHP Lideri iktidara gelirse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayda bir Bakanlar Kurulu’nu toplayarak başkanlık etmesini nasıl karşılayacak?

“Ona izin vermeyiz. İcranın başı Başbakandır. Yasalar çerçevesinde Cumhurbaşkanı’na bilgi verir. Olağanüstü durum olmadıkça Bakanlar Kurulu’na Başkanlık yapmasını kabul etmeyiz.”

araştırma neden ulusal değil
 // Mesut harputlu
Oy oranlarını neden Amerikalı bir şirket yapıyor. Daha başından nereye bağlı olduğunu göstermiyormu bu?...
04 Mayıs 2015 13:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler