YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu iddialı konuştu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde İstanbul'u kesinlikle alacaklarını söyledi.
Kılıçdaroğlu iddialı konuştu
14 Aralık 2012 / 23:58 Güncelleme: 15 Aralık 2012 / 00:01

Kılıçdaroğlu, Samanyolu Haber TV'nin canlı yayınına katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Meclis'te yaptığı konuşmada, ''12 Eylül darbe hukukunu değiştirmeye var mısınız '' dediğinin belirtilerek, neyi kastettiğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Siyasi partiler yasası'' karşılığını verdi.

Kılıçadaroğlu, yasaya göre vatandaşın kendi milletvekilini dahi seçemediğini belirterek, bu yasayı 12 Eylül idaresinin yaptığını söyledi. Kılıçdaroğlu, ''(Gel değiştirelim, vatandaş kendi milletvekilini seçsin) diyoruz, 'gelmem' diyor. O zaman 'siz darbecilere karşıyım' derseniz ben buna inanmam'' diye konuştu.

12 Eylül darbe yönetiminin yüzde 10 barajını da getirdiğini ve bunu da kaldırmayı teklif ettiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, niye ve hangi gerekçeyle kaldırılmadığını sordu. Kılıçdaroğlu, darbe yönetiminin getirdiği daha pek çok uygulama olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''12 Eylül darbe hukukunun getirdiği uygulamalar var. Yasalar yürürlükte. Anayasayı değiştiriyoruz güzel, bak ne güzel. Sivil anayasa yapalım diyoruz. Oturuyoruz bir masanın etrafına. Onu çıkarmak biraz zor, zaman ister ama bunları düzeltmek çok kolay. Getirirsin, bak iki parti hemen oturalım masaya demokrasi mi demokrasi, özgürlük mü özgürlük. Neyse hepsini değiştirelim.''

''AK Parti'nin, başkanlık sistemine geçilsin, başkanı da milletvekillerini de halk ayrı yarı seçsin dediğinin'' ifade edilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, başkanlık sisteminin bir anayasa değişikliği olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, Anayasa Komisyonu'nun sivil, özgürlükçü, demokratik bir anayasa için çalıştığını ve işin yarısına gelindiğini belirterek, birden bire ''bunu değiştirelim tümüyle. Başkanlık sistemi yapalım'' dendiğini bildirdi.

Sivil toplum örgütlerinden, üniversitelerden görüş alınırken bu konuyla ilgili bir görüş alınmadığını savunan Kılıçdaroğlu, masadan kaçmak için gerekçe arandığını iddia etti.

Anayasa görüşmelerinde zaman zaman yeni bir anayasa olamayacağı, bir uzlaşma çıkmayacağı yönünde görüşler olduğu belirtilerek görüşü sorulan Kılıçdaroğlu, ''Ben karamsar değilim. İyi niyetle masanın etrafına oturulmuştur. Nitekim güzel tartışmalar da olmuştur. Belli konularda uzlaşma sağlanmıştır. Belli konularda parantez içine alınmıştır hükümler, yani uzlaşma olmayanlar. Onlar da ikinci turda oturulup olgunlaştırılır'' diye konuştu.

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit zamanında anayasanın 65 maddesinin değiştiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''65 madde kavgasız, dövüşsüz, gayet güzel oturuldu, konuşuldu, tartışıldı, 65 maddesi değiştirildi. Niye değiştirilmiyor  Pekala otururuz, değiştirebiliriz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, bu süreçte yetişmese bile en azından parlamentoda oturulup tartışılmış bir çalışmanın ortaya çıkacağını dile getirdi.


-''İstanbul'u alacağız''-


İstanbul'un CHP için çok tartışılan ve merak edilen bir yer olduğu ifade edilerek, yerel seçimlerin de yaklaştığının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, ''İstanbul'u kesinlikle alacağız'' dedi.

İstanbul'da 20-25 yıldır aynı anlayışta bir yönetim olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu sürede trafik sorununu çözemeyen, siluetini bozan, tarihi değerlerine saygı duymayan bir yönetim varsa değişmesi gerektiğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, Mustafa Sarıgül'ün partiye davet edilip edilmeyeceğiyle ilgili soruya karşılık da ''Sayın Sarıgül partimize gelirse elbette memnun oluruz. Sosyal demokrat bir arkadaşımız. Şişli'yi yönetiyor, uzun yıllardır yönetiyor. Bütün Şişli memnun kendisinden. Gelirse bundan mutluluk duyarız'' ifadesini kullandı.

Gelmesi yönünde bir çağrısı olup olmayacağının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, herkese kucak açtıklarını ve CHP çatısı altına beklediklerini kaydetti. Kılıçdaroğlu, Sarıgül'ün partilerine gelmesinden memnun olacaklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, CHP içinde ''ulusalcı kesim, BDP'ye yakın, alevi vatandaşların da içinde olduğu bir kesim'' bulunduğu ve cepheleşme olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine, bunu kendisinin de gazetelerden okuduğunu söyledi.

Parti içinde elbette tartışmaların olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''Olmaması mümkün değil. Biz aynı zamanda sosyal demokrat bir partiyiz. Hem demokrat yönümüz hem sosyal yönümüz var. Yani insan odaklı siyasi bir partiyiz biz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, düşünce çeşitliliği, fikir farklılıkları olabileceğini dile getirerek, ''Bunlar olmadığı takdirde zaten o partiye parti denmez ki. Düşünce çeşitliliğiyle parti yeni kazanımlar elde eder'' diye konuştu. Kılıçdaroğlu, sürekli gelişen, yenilenmesini bilen bir siyasi parti olduklarını vurguladı.
 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler