YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Hükümeti destekleri ama...
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Açık söylüyorum. Kürecik radar istasyonu devre dışı bırakılsın hep beraber savunuruz. 'Doğu yapmıştır hükümet' deriz" dedi.
Kılıçdaroğlu: Hükümeti destekleri ama...
25 Temmuz 2014 / 07:30 Güncelleme: 25 Temmuz 2014 / 08:59

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun'un CHP'li Belediye Başkanı Kerim Aksu'yu ziyaret etti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili önünüzde anket var mı?" şeklindeki soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

"Elimizde somut bir anket yok. Zaman zaman gazetelerden okuyoruz. En son 10 gün önce bir anket ulaştı. Ekmeleddin Bey'in durumu çok iyi. Yukarıya doğru gidiyor çıtası. Gezdiği oranda, halkla kucaklaştığı oranda çok daha başarılı bir sonuç alacak. Sadece bizim parti değil, 9 parti Ekmeleddin Bey'e destek veriyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk kez 9 parti bir araya gelerek bir adaya destek veriyor. Bu, o odaya duyulan güvenin sonucudur.

Ekmeleddin Bey son derece değerli bir insan. Tüm siyasi partilere eşit mesafede olan bir insan. Hiç kimse Ekmeleddin Bey aleyhine olumsuz bir şey söylemiyor. Bir kişi hariç; o da Recep Tayyip Erdoğan. Dün yine kinden, öfkeden bahsetti. Oysa Ekmeleleddin Bey'in dilinde, gönlünde kin de öfke de yok. O güzel şeylerden bahsediyor.

Huzurdan, barıştan bahsediyor. Bir arada yaşamaktan, kavgasız bir Türkiye'de yaşamaktan bahsediyor. Onun da bizim de arzumuz bu. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak kişinin kendi iç dünyasıyla barışık olması lazım. Erdoğan gibi olmaması lazım. Erdoğan girdiği her yeri kırıp döküyor. Hakaretin her türlüsünü yapıyor. Oysa Ekmeleddin bey bilim insanı. Toplumun her kesimi ona saygı duyuyor.ö

Kılıçdaroğlu, "Seçmenlerin tatil nedeniyle sandığa gitmemesi konusunda ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı:
 
"Sadece CHP'liler değil her Vatandaşın sandığa gitmesini isterim. CHP'lilerin sandığa gitmesi konusunda hiçbir tereddüdüm yok. O makama layık olan birini seçmek zorundayız. Ahlakı temiz olan birinin o makama oturması lazım. Oraya oturacak olan Türkiye Cumhuriyeti'ni ve bayrağı temsil edecek. Bu kadar değerli ve önemli bir makam. İsteriz ve arzu ederiz ki, tüm yurttaşlarımız gidip oylarını kullansınlar."

Gazze konusu

Gazze'deki olaylarla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
 
"Gazze konusunda yapılacak iki üç şey var. Eğer gerçekten Gazze'de Filistinliler'in kanı akmasın, çocuklar ölmesin istiyorsanız yapacağınız birinci şey Kürecik radar istasyonunu devre dışı bırakmaktır. NATO malı falan da değildir. Sayın Erdoğan bu konuda açıkça yalan söylüyor. Zaten bir yalan abidesi kendisi. Söylediği her şey yalan. NATO bile 'burası bana ait değil' diyor. 'Hayır size aittir' diyor hala.

2014'ün sonunda devredilecek orası NATO'ya. İkinci olarak ticari ilişkilerimizi dondurmak zorundayız. Hükümetin çok net adımlar atması lazım. 'Lafla peynir gemisi yürümez' diye çok güzel bir laf var. Bağırıp çağırmakla dış politika olmaz. Kıbrıs'ta kan gövdeyi götürüyordu. Rahmetli Ecevit, tak diye çıkarmasını yaptı. Kesti olayı. Bu kadar açık.

Orada insanlar ölüyor, çocuklar ölüyor, burada habire konuşuyor. Konuşmakla iş çözülseydi zaten çoktan çözülürdü, onun kadar konuşan yok. Öfkeyle çözülseydi zaten çoktan çözülürdü, onun kadar öfkelenen de yok. İş yapmak lazım iş. Başbakanlık makamı şikayet makamı değildir. Orada iş üreteceksiniz. Önlemi alacaksınız, gereğini yapacaksınız. Önlemini alır gereğini yaparsa biz de ona destek veririz. Açık söylüyorum. Kürecik radar istasyonu devre dışı bırakılsın hep beraber savunuruz. 'Doğu yapmıştır hükümet' deriz. Ama bunun için bir adamda yürek ve ülke sevgisi lazım. Bunlar yoksa Erdoğan bunu yapamaz.

Mısır, İsrail ile Filistin arasında ateşkesin sağlanması konusunda önemli adımlar attı. Sayın Mahmut Abbas, 'Biz Mısır'dan böyle bir talepten bulunduk' dedi. Türkiye'den böyle bir talepte bulunmuyorlar, Mısır'dan bulunuyorlar. Mısır Dışişleri Bakanı diyor ki, 'Türkiye ve Katar ateşkese engel oluyor'. Daha bunun cevabını almadık Erdoğan'dan.

Mısır Dışişleri Bakanı herhalde yalan söylemiyor. Mahmut Abbas da herhalde yalan söylemiyor. O zaman yalan söyleyen kim? Mısır Ortadoğu'nun kilit taşıdır. Gazze'ye gidecek yardımların Mısır üzerinden gitmesi en sağlıklı yoldur. Ama maalesef Kahire'de bizim büyükelçiliğimiz yoktur. Ortadoğu'da Türkiye ciddi bir açmazla karşı karşıya. Üç büyük başkentte Türkiye'nin büyükelçiliği yoktur. Ama Gazze'de Kızılay'ın bir yeri var. Kızılay'la da talep halindeyiz. Oradan ne tür talepler geliyorsa bizim belediyelerimiz Kızılay aracılığıyla yardımları Gazze'ye göndermeye hazırlar."

Emniyet'teki operasyon yorumu

Kılıçdaroğlu, Emniyet'teki operasyonla ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı:

"Bugün bir gazetede 'Vardiya bizde değişti' diye haber vardı. Hukuk herkese lazımdır, adalet herkese lazımdır. Bir polis müdürünün kollarının arkadan kelepçelenmesi doğru değildir. Adalet istiyorsak herkes için isteyeceğiz. Polislerin, müdürlerinin ellerine kelepçe vurularak gözaltına alınmalarını asla doğru bulmayız.

Balyoz ve Ergenekon olayları sırasında sabahın köründe insanların evlerine baskın yapılarak gözaltına alınmalarını da doğru bulmadık. Aynı şeyi bu polisler için de düşünüyoruz. Sabahın köründe evine baskın yapıyorsunuz,. Ellerine kelepçe vuruyorsunuz. Çoluk, çocuk herkes orada. Onlar devlete kin besler sonra.

Oysa onların kaçacak yeri yok. Davet ederseniz gelirler. Kaçan adam suçludur, onu da baştan söyleyeyim. Ama o ailelerin söylediği güzel bir şey var. 'Bizim evimizden ayakkabı kutusu ve içinden dolarlar çıkmadı' diye. Karşılıklı intikam alma operasyonudur bu. İntikamla adalet sağlanmaz. Yapılan bu tür operasyonların doğru olmadığına inanıyorum. Bir devlete yakışan operasyonlar değil."
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler