YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: "Her evde devletin bereketi olacak"
Kılıçdaroğlu: "Her evde devletin bereketi olacak"
03 Mayıs 2015 22:58
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Nevşehir'de yaptığı konuşmasında CHP iktidarında her evde huzur, her evde devletin bereketi olacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yoksulluğu 4 yılda tarihe gömeceğim. İnşallah, CHP iktidarında hiçbir aile, 'ben yoksulum' demeyecek. Hiçbir ailede çocuk yatağa aç girmeyecek. Her ailede akşam tencere kaynayacak. Her evde huzur, her evde devletin bereketi olacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Telekom önünde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyanın en güzel ülkelerinden biri olduğunu, işçisinden emeklisine her türlü iş gücünün bulunduğunu, bunların hepsinin de iyi yetiştiğini belirtti.

Türkiye'de temiz, ahlaklı, halkını düşünen siyasetin olmadığını öne süren Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde bunu sağlayacaklarını söyledi.

''Aile sigortasını getireceğiz''

Çiftçinin perişan olduğunu, ektiği ürünün karşılığını alamadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, çiftçiye mazotu 1,5 lira yapacağını belirtti. Türkiye'de 6 milyon 200 bin işsiz olduğuna ve işsiz sayısının Cumhuriyet tarihinde ilk defa çalışan sayısını geçtiğine dikkati çeken CHP lideri Kılıçdaroğlu, bir işsizler ordusu oluşturulduğunu söyledi.

Bir evde işsiz varsa o evde huzur ve bereketin olmayacağını, o nedenle de işsizliği bitireceklerini öne süren Kılıçdaroğlu, "Avrupa'ya gidiyor orada konuşuyorlar, 'Avrupa'da işsiz varsa Türkiye'ye gelsin, Türkiye'de onlara iş vereceğiz' diyorlar. 'Ayranı yok içmeye....' diye başlayan bizim meşhur bir lafımız var. 6 milyon 200 bin işsiz var. Sen önce bunlara iş bul bakalım. Meclise bir kanun tasarısı getirdiler. Başbakan ve bakanların hepsinin imzası var. Yabancıların istihdamı hakkında kanun tasarısı. Peki bizim insanımız ne olacak. 'Bizim insanımız önemli değil, nasıl olsa çantada keklik. 'Aç da olsa tok da olsa bize oy veriyor' diyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Önce benim insanımın karnı doyacak, önce benim ülkemde bereket olacak, benim insanım çalışacak, emeğinin karşılığını alacak" diye konuştu. 

Türkiye'de kavga olmasını istemediğini, bereket ve huzur olmasını istediğini, huzurlu ve yaşanabilecek bir Türkiye için de sadece 4 yıl yetki istediğini yineleyen Kılıçdaroğlu, siyaset anlayışında cebini doldurmak, yandaşa hizmet etmek olmadığını, yandaş değil vatandaş olduğunu vurguladı.

"Hiçbir kurumu kapatmayacağım"

Kılıçdaroğlu, eğitim sisteminin tepeden tırnağa yeniden düzenleyip yeniden yapılması gerektiğini ifade ederek, bir yılı okul öncesi olmak üzere zorunlu eğitimi 13 yıla çıkartacaklarını söyledi.

Bunu söylediğinde yine koro halinde, 'Bak işte CHP imam hatip okullarını, Diyanet İşleri Başkanlığını kapatacak' diye bağırdıklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Hayatımda duyduğum en büyük yalandır bunlar. Hiçbir okulu, hiçbir kurumu kapatmayacağız. Ama sözüm söz kaçak sarayı Ortadoğu Teknik Üniversitesine vereceğiz. Hortumları keseceğiz. Kul hakkı yiyenden hesabını soracağım. Benim inancıma göre de anlayışıma göre de kul hakkı yemek en büyük günahtır. Bunun hesabını elbette birileri verecektir" dedi.

Kılıçdaroğlu, mitingin ardından kentten ayrıldı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler