YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu HDP'ye kayan oyları gördü ama müdahale etmedi
7 Haziran seçimleri öncesinde CHP'nin tabanından HDP'ye oy kaydığını görmesine rağmen müdahalede bulunmadığı belirtildi.
Kılıçdaroğlu HDP'ye kayan oyları gördü ama müdahale etmedi
09 Haziran 2015 / 08:55 Güncelleme: 09 Haziran 2015 / 09:16

CHP 50 milyon 200 bin seçmenin oy kullandığı 2011 seçimlerinde Türkiye çapında 11 milyon 147 bin oyla yüzde 25,98 oy almış ve 135 milletvekili çıkarmıştı. 2014 yerel seçimlerinde oy oranını yükseltmiş ve yüzde 27,80 oy almıştı. Bu seçimde ise seçmen sayısı artmasına rağmen CHP, 11 milyon 468 bin oy alabildi. Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Tosun, CHP’nin oy tablosunu şöyle değerlendirdi:

Kıyılarda hâlâ üstün: CHP bir önceki seçime göre oy kaybetti. Yine kıyılarda üstünlüğü elinde tutuyor. Bu yüzdeler CHP’nin ne büyüyebilen ne de küçülebilen bir parti olduğunu ortaya çıkartıyor.”

CHP KAYIŞI GÖRDÜ AMA BASKIDA BULUNMADI

Baskı yapmadı: CHP yüzde 25 oy aldı ancak bu oran yüzde 28’i bulabilirdi. Kendisini solda tanımlayan seçmen kampanyaya bakmadı. Stratejik oy kullanma anlayışı ile yaklaşık yüzde 3-4 oranında bir oy HDP’ye kaldı. CHP böyle bir kayışı gördü ancak geri kazanmak için bir harekette ve baskıda bulunmadı. Yapılacak baskı ise demokrat kimliği ile bilinen Kılıçdaroğlu ve ekibine ters düşerdi.

HDP’ye bağlı: HDP Türkiye partisi olursa; CHP’den aldığı yüzde 3-4 oranındaki oyunu bir kaç seçim daha korur. Bu da CHP’yi önümüzdeki seçimlerde de yüzde 25 bandına kililer. HDP başarısız olursa 7-8 puan kaybeder ve buradan da yüzde 3-4 oranındaki oylar CHP’ye gelir.

 

VATAN

niye etsinki..
 // atiker
ikiside bir emperyalist projenin birer parcası ha hdp ha chp hedef ak partiyi cb nını silmek eski türkiyeye dönmek hizmete ne gerek beyaz elitler yesin içsin yönetsinler halk hep bunlara boyun eğsin sadaka dağıtır gibi arasıra bir şeyler önüne atılsın bol bol alkışlansınlar demirel bir boğaz köprüsü bir keban barajıyla bu milleti senelerce uyutmadımı uyuttu halkın kazancı kime gitti üç beş boğaz baronuna ve efendilerine onlar halkı köle gördüler o günleri özlüyorlar.....
09 Haziran 2015 Salı 14:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler