YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: "Evlat acısı acıların en büyüğüdür"
Kılıçdaroğlu: "Evlat acısı acıların en büyüğüdür"
31 Ocak 2015 20:29
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cizre'de Nihat Kazanhan'ın hayatını kaybettiği olaya ilişkin "Bizim geleneğimizde şöyle bir söz vardır. 'Allah kimseye evlat acısı vermesin' diye. Acıların en büyüğüdür" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, Cizre'de Nihat Kazanhan'ın hayatını kaybettiği olaya ilişkin görüntülere ilişkin sorusu üzerine, "12 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesi üzerine Sayın Başbakan'ın yaptığı bir açıklama vardı. Bugün o açıklamanın doğru olmadığı anlaşıldı ve görüldü. Acaba Davutoğlu, ne söylüyor. Ölen çocuk bizim çocuğumuz. Süratle faillerinin ortaya çıkarılması ve hesabının verilmesi gerekiyor.

Üzgünüm ama 12 yaşındaki bir çocuk öldürülmemeli bizim ülkemizde, çocuklarımız öldürülmemeli. Bir çocuğun öldürülmesinin görüntülerinden insan olarak ne hissedilirse onların tamamını hissettim. Özellikle evlat acısı yaşayan bir baba olarak bunu söylüyorum. Bizim geleneğimizde şöyle bir söz vardır. 'Allah kimseye evlat acısı vermesin' diye. Acıların en büyüğüdür. Bu acıyı hissetmemek mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu. 

 

 

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dünkü konuşmasının, 'iktidar partisine oy istediği' şeklinde değerlendirildiği" belirtilerek yöneltilen soru üzerine Kılıçdaroğlu, Anayasa'da Cumhurbaşkanlığının tarafsızlığı yönünde çok temel bir kural olduğunu bildirdi. 

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bütün vatandaşlara, bütün siyasi partilere eşit mesafede olmak zorundadır Cumhurbaşkanı. Eşit mesafede olacağının sözünü verdi. Nerede? Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde. Nasıl verdi sözü. 'Namusum ve şerefim üzerine ant içerim' diye bitirdi. 

Bir insan, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan bir insan, tarafsızlığı konusunda, namusu ve şerefi üzerine ant içmişse, biz gereğinin yerine getirilmesini isteriz. Altını çiziyorum. Namusu ve şerefi üzerine ant içmişse gereğinin yerine getirilmesini isteriz. Tarafsız olmasını isteriz. Yoksa o koltuktan ayrılsın. AKP'nin eş başkanı olarak görev yapabilir." 

Bu arada, toplantı öncesinde Balıkesir Edremit Körfez Roman Dernekleri Başkanı Oktay Sümertaş, "Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır" diyerek, Kılıçdaroğlu'da fincan takımı hediye etti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler