YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın BM'deki tarihi konuşmasından utanmış
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM'de dünyaya meydan okuduğu tarihi konuşmasından, anamuhalefet partisi lideri olarak utandığını söyledi.
Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın BM'deki tarihi konuşmasından utanmış
22 Eylül 2016 / 23:50 Güncelleme: 23 Eylül 2016 / 09:12

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) yaptığı konuşmada skandal ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki tarihi konuşmasını hazmedemeyen Kılıçdaroğlu, üzüntü duyduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması BM'de ve uluslararası kamuoyunda büyük yankı bulurken Kılıçdaroğlu, "BM toplantısında Cumhurbaşkanı'nı görünce, bu ülkenin bir yurttaşı olarak, anamuhalefet partisinin Genel Başkanı olarak utandım. 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, BM'de boş koltuklara konuşmaz. Hepimizi üzdü" dedi.

FETÖ'nün anlatılmasından rahatsız oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ'yü anlattığı bölümden rahatsız olduğunu da itiraf eden Kılıçdaroğlu, "BM'de dünyaya mı dünya liderlerine mi yoksa muhtarlara mı konuşuyorsun belli değil. O kadar çaresiz ki, BM toplantısında bile dünyaya Türkiye'nin anlatılması gerekirken, FETÖ'nün anlatıldığı bir toplantı oluyor. FETÖ'yü tüm dünyaya meşhur etti" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

BM'nin reforme edilmesi gerektiğini dile getirerek, barışı koruma ve inşa faaliyetlerinin daha etkin hale getirilmesi konusunda, Genel Sekreter Ban Ki Moon önderliğinde atılan adımları takdirle karşıladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bununla birlikte, uluslararası barış ve güvenliğin temininden sorumlu ana organ olan Güvenlik Konseyi reforme edilmedikçe, bu çabaların tam manasıyla amacına ulaşamayacağı açıktır. 

İşte bu sebeple, 'Dünya 5'ten büyüktür' gerçeğini her fırsatta, uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz hatırlatıyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, BM Güvenlik Konseyi konusunda şu eleştirilere yer verdi: “Birinci Dünya Savaşı'nın şartları içinde yapılmış olan bir BM Güvenlik Konseyi'ni bugün aynı şekilde yaşamamız mümkün değil. 

Bu 5 ülkenin iki dudağı arasına dünyayı mahkûm edemezsiniz. Ama şu anda dünya bu 5 ülkenin iki dudağı arasına mahkûm edilmiştir. 

5 tane daimi üye, 15 tane geçici üye, böyle bir BM Güvenlik Konseyi olamaz. Tüm dünyanın temsil edilmediği bir BM Güvenlik konseyi, adaleti tesis edemez. 

Bunun gözden geçirilmesi gerekir. Düşünebiliyor musunuz 3 tane ülke Avrupa'dan 1 ülke Asya'dan 1 ülke ABD; 5 ülke… Peki dünyanın diğer ülkeleri ne olacak?"

Güvenlik Konseyi'ni, temsili niteliği güçlendirilmiş, daha demokratik, adil, şeffaf ve etkin kılacak kapsamlı bir reform üzerinde mümkün olan en geniş uzlaşmayı BM Genel Kurulu'nun sağlaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer 'acaba ben sesimi çıkartırsam ne olur' diye düşünürseniz biz yanmışız. O zaman biz bu siyaseti yapamayız. 

Siyasetçi omurgalı olacak, siyasetçi inandığı doğruları seslendirecek ve bunun da arkasında duracak. 

Eğer bunu böyle yaparsak dünya aradığı adaleti bulabilir. Eğer demokrasi diyorsak, demokrasiyi ancak bu şekilde sağlayabiliriz" sözlerine yer verdi.

232163.jpg

 // adem
Umarız bir 40 50 yıl sonra da Karşıyakanın Filizleri ülkemize bir başka 15 Temmuzlar yaratmayıp ülkesine milletine insanlıga ilme bilime faydalı olurlar....
23 Eylül 2016 15:50
görmeme
 // selami özde
tabi önce ileri görüşlü olacaksın,bu vizyonun varsa toplum bunu grecektir,sayın erdoğan neden bunu BM anlatma gereği duymuştur,yarın dünyanın en azılı terör örgütü olarak fişlenmesi halinde dünyanın jandarmalığına soyunanlar sorgusuz sualsiz o ülkeleri işgal etmesi çok eski değil,ırak neden işgal edildi,afganistan neden işgal edildi,burnunun ucunu göremeyen 12 eylülle ohali karşılaştırandan ne bekleyelim,gayet doğal...
23 Eylül 2016 Cuma 11:33
 // selçuk
Zavallı ne yapsin Sayın Erdo ğaın bir dünya lideri olduğuna bir türlü alışamadı adam hala sokta...
23 Eylül 2016 09:50
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler