YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Davutoğlu koalisyon istiyor, Erdoğan izin vermiyor!
Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'nun koalisyon istediğini; ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın buna izin vermediğini iddia etti.
Kılıçdaroğlu: Davutoğlu koalisyon istiyor, Erdoğan izin vermiyor!
03 Ağustos 2015 / 08:10 Güncelleme: 03 Ağustos 2015 / 08:22

Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında AK Parti ile sürdürülen koalisyon görüşmeleri ile erken seçime yönelik iddiaları değerlendirdi.

Seçim sonuçlarının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçim istediğini, koalisyona sıcak bakmadığını ileri sürdü.

İşte canlı yayındaki o sözlerden bazı satır başları;

"Seçimden çıktık. Milli iradeye saygılıyız. Bunu söylemek ayrı milli iradenin gereğini yapmak ayrı. Biz yine sorumlu bir parti olarak parti meclisimizde koalisyon ilkelerimizi açıkladık. Bunlar evrensel ilkeler. Bu ilkeler yara almıştı ve Türkiye ciddi sorunlarla karşı karşıyaydı. 5 temel sorun alanı var. Dış politika, ekonomi, eğitim, anayasa, Kürt sorunu. Bunlar Türkiye’nin çözemediği 5 temel sorun. Biz bunları yapabilirsek, bu hükümetin 4 yıl olması, sorunu çözebilmesi için, koalisyonu yapacak partilerin birbirine güvenmesi lazım. Belli başlıklar altında görüşlerimiz soruluyor, biz bunları aktarıyoruz. 

"KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR"

Sayın Davutoğlu’na görev verilmiş. Böyle bir süreç işliyor. MHP ile de diğer partilerle de görüşülsün. Bizim açımızdan sorun yok. ‘CHP erken seçimden kaçıyor’ diye yorum yapıyorlar. Neden kaçalım erken seçimden? Bu sorunlar koalisyonla çözülemezse, yarın tek başına bir iktidar geldiğinde çözülmesi çok daha zor olacak. BU maliyeti bu ülkenin insanlarının sırtına vuramayız. Seçim maliyeti çıkacak, kim ödeyecek onları?
 
"ERDOĞAN KOALİSYON İSTEMİYOR"

Sağlıklı işleyen bir demokraside Cumhurbaşkanı’nın bir görevi vardır. Hükümeti kurma görevi verilmiştir. Ondan sonrasında karışmaz. Kurulmazsa görev iade edilir. Ya arkadaş sen Başbakan mısın Cumhurbaşkanı mısın? Başbakan’ın görev alanına neden müdahale ediyorsun?

Başbakan Davutoğlu samimi olarak bir koalisyon kurmak istiyor. Fakat Cumhurbaşkanlığı’nda oturan kişi izin vermiyor. Çin’e gidiyor, Endonezya’ya Türkiye’nin içişleriyle konuşuyor. Konuştuğu alanlar Başbakan’ın görev alanları. Sabah akşam neden konuşuyorsun sen arkadaş?

Bütün sorunların kaynağı oldu. Kendi iktidar, pozisyonu, koltuğu için ülkeyi ateşe atmak. Ülkeyi düşün. Şehitlerimiz geliyor. Hiç düşünüyor mu şehitlerimizi? 13 yıl ülkeyi yönettin. Ne oldu da ülke bu hale geldi? Tüm bunları düşünmüyor, yarın kalkacak CHP’yi suçlayacak. Adım gibi biliyorum. Beyefendi hiçbir eleştiriyi kabul etmiyor. Makamın hakkını vereceksiniz. Siz Başbakan’ın görev hakkına neden müdahale ediyorsunuz? Her şeye müdahale ediyor.
 
ERKEN SEÇİM İDDİALARI
 
Erken seçim Türkiye’nin sorunlarını çözeceğini bilsek, vallahi yarın erken seçim yapalım. Ülke seçime giderse azınlık hükümetiyle değil, bütün partilerden oluşturulan bir Bakanlar Kurulu ile seçime gidilmelidir.
 
Mevcut yönetim zaten azınlık hükümeti, şu anda kabinede bulunan isimlerin çoğu milletvekili bile değil fakat yasalara uygundur. Seçime gidilecekse Anayasa’nın 114. maddesine uyulmalıdır. Teamüllere uyulursa bana görev verilmesi lazım.
 
AKP ile koalisyonun bizim için ağır bir bedel olduğunu biliyoruz fakat ülkenin bulunduğu bu bataktan kurtarıcaksak bu sorumluluğu alacağız. Karşı taraf bize bir öneri getirmedi. Ortada bir müzakere alanı yok şu anda. Siyasette olumsuzluğa kapılmamak lazım. Umutsuzluluğa yer vermemek lazım."

oylar gitti
 // mustafa
desteklediğiniz hdp gidecek sizin oylarada düşecek senin koltuk sallanıyor .......
03 Ağustos 2015 Pazartesi 19:06
 // antigezi
CHP ile koalisyon istemiyoruz. MHP ile olabilir. Olmuyorsa hemen erken seçim istiyoruz....
03 Ağustos 2015 11:33
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler