YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Darbe anayasaları kaldırılacak!
CHP'nin seçim bildirgesini açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, darbe anayasalarının tamamen kalkacağını söyledi
Kılıçdaroğlu: Darbe anayasaları kaldırılacak!
19 Nisan 2015 / 12:48 Güncelleme: 19 Nisan 2015 / 12:57

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu, hakimler kurulu, savcılar kurulu olarak ikiye ayıracağız, ayrı bütçeleri olacak. Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı'nın kurulu etkilemesini kaldıracağız. Avukatları ve savcıları, iddia makamı ile savunmayı aynı düzlemde karşılıklı oturtacağız, eşitleyeceğiz."

Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

- Hep birlikte yaşanabilir bir Türkiye kuracağız. Türkiye gelir bölüşümünü adaletli sağlamıyor. huzur ve barış için yaşamak istiyoruz.

- Ortada karamsar bir tablo olduğunu biliyorum. Bizim hedefimiz yaşanacak bir Türkiye'yi kurma hedefidir. Dünya'da gelişmişlik endeksinde ilk 20'de olacağız. İnsanımız, siyasal kültürümüz var mı? var. Hepsini yapacağız.

Darbe Anayasalarını ortadan kaldıracağız

- Sözümüz söz Türkiye'ye yeni bir siyasi kültür getireceğiz. Siyaset zenginleşme aracı değil, yaşanabilir bir ülkeyi kurmak için kullanacağız. Siyasi ahlak yasası çıkaracağız. Darbe yasalarını tümüyle ortadan kaldıracağız. Siyaseti kirlilikten arındıracağız. Yüzde 10 seçim barajını ortadan kaldıracağız. Milletin vekillerini millet kendisini seçecek. Lider sultasına son vereceğiz.

- Kürt sorunu çözülmek zorunda olan bir sorundur. Kürt sorununu çözerse CHP çözer. Başka bir irade çözemez.Çünkü samimi ve dürüst olacaksın, gizli ajandan olmayacak. millete hesap vermeyeceğin angajmana girmeyeceksin ve TBMM'ye bilgi vereceksin.

- Ülkemizin uluslararası bir alanda ciddi bir rekabet gücüne kavuşması gerekiyor, ekonomik olarak güçlenmesi gerekiyor.

-  Ülkemizin uluslararası bir alanda ciddi bir rekabet gücüne kavuşması gerekiyor, ekonomik olarak güçlenmesi gerekiyor.

- Üniversiteler üzerindeki baskı ve vesayeti kaldıracağız. Darbe ürünü olan YÖK'ü kesinlikle kaldıracağız.

-- İşsiz evlat vergisi diye bir şey duydunuz mu? Bu geldi... Diyorlar ki işsiz çocuğun için sigorta primi ödeyeceksin, yoksa sağlık hizmeti vermeyiz.

- Namus sözü veriyorum. 4 yılda Türkiye'de yoksul kalmayacak. 17 milyon yoksulumuz var. Hiçbir ailenin geliri 720 lira altında olmayacak. Burası Afrika ülkesi mi? Üreten ve onurlu olan Türkiye'yi ayağa kaldıracağız.

- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Sözüm söz, taşeron işçisi diye bir kavram olmayacak. Taşeron işçisi olarak çalışan bütün işçi kardeşlerim, hiç bir ayrım yapmadan tamamınızı kadrolu olarak işe başlatacağım."

- Engellilere, 400 ile 600 TL arasına destek sağlanacak. 16, 7 milyon kişi ve 3.75 haneye sosyal destek sağlanacak. Kadınlara 400 TL kreş desteği gelecek. 3,2 milyon yurttaş ücretsiz Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak.

- Askerdeki gençlere, 360 TL destek sağlanacak. Yaşlılara üç ayda bir 900 TL yaşlılık desteği verilecek. Çocuk destekleri gebelikle birlikte başlayacak.

-Aile sigortası ödemeleri kadınların hesabına yatırılacak. Öğrencilere her ders yılı başında eğitim araç gereç desteği verilecek. Kronik hastalığı bulunan vatandaşlara ‘engelli desteği’ düzeyinde, destek sağlanacak.

 

Bu vaadlerde
 // semih
Noterce onaylı olacakmı sayın genelbaşkanım...
19 Nisan 2015 Pazar 20:39
19:23
 // Ahmet
Az attın biraz daha at. Kargalar da yesin.
Aynen SSK yı boşalttığın gibi.
Kusura bakma Türk milleti eskide kaldı.
Acaba daha rüyandamı görürsün bilmem.
MHP de dahil....
19 Nisan 2015 19:23
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler