YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayını tarif etti
İlker Başbuğ'un da adının geçtiği Köşk adayı konusunda Kılıçdaroğlu net konuştu: ''Sivil biri aday olmalı''
Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayını tarif etti
04 Nisan 2014 / 08:20 Güncelleme: 04 Nisan 2014 / 08:42

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin cumhurbaşkanı adayı konusunda diğer muhalefet partileri ile görüşme yapmaya açık olduğunu ortaya koyarken, bu adayın niteliklerini de sıraladı.

Radikal'e konuşan Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adaylığı için nitelikler arasına, "Sivil biri olmalı" ifadesini de koyması, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un adı etrafında süren adaylık tartışmasına son verir nitelikte görüldü.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olup olmayacağı konusunda tahmin yürütmezken, "Aday olursa halkın seçeceğini düşünmüyorum" iddiasında bulundu. 

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı adayı sivil de olmalı

Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonuç ikinci turda belli olacak gibi. Ben siyasi kimliği, bir partiye aidiyeti olmaması gerektiğini söyledim. Sivil biri de olmalı. Dünya dengelerini iyi okuyan, iyi eğitim almış birisini isteriz. Her yurttaşın kabul edeceği biri olmalı.

Adı ittifak veya başka bir şey olabilir, karşıtlığım yok. Her partinin Türkiye'yi temsil edebilecek, güven veren bir insanın o koltukta olmasını isteyeceğine inanıyorum. Ortak bir payda olursa, o payda üzerinde de adaylar üzerinde de düşünülür.

Erdoğan seçilemez

Adayın parti aidiyetinin olmamasını söyledim, ben ise bir partinin genel başkanıyım, bu nedenle aday olmam. Hem bunun tanımını yapıp hem de aday ol; olmaz. İktidarın dillendirdiği partili cumhurbaşkanı da anayasaya aykırı. Abdullah Gül mü, Başbakan mı aday olur sorusu için de bir tahminim var ama girmek istemiyorum. Yalnız Başbakan olursa, halkın kendisini seçeceğini düşünmüyorum.

Yalancıııııııı
 // maliki
Bu adam genel müdürlük pardon genel başkanlık içinde ben aday değilim dememişmiydi.....
Yakında bir kaset komplosuyla ben aday olacağım derse kimse şaşırmasın....
04 Nisan 2014 Cuma 11:41
HALKIN BAŞKANI
 // MERTKAN
Biz sağa sola bağıran halkın değerlerinden ve halktan kopuk suratı asık devletin ilerleyişine takoz görevi yapacak cumhurbaşkanı istemiyoruz....
04 Nisan 2014 Cuma 09:04
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler