YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu çıkmış TRT spikeri gibi...
CHP parti meclisi eski üyesi Korkmaz Karaca 24’te Söz Bitmeden'e konuk oldu.
Kılıçdaroğlu çıkmış TRT spikeri gibi...
21 Mayıs 2014 / 21:54 Güncelleme: 21 Mayıs 2014 / 22:01

Korkmaz Karaca'nın açıklamalarından bazı satır başları:

Faruk Çelik iyi sınav veremedi

'Kapatılsın, yapılmasın' gibi söylemleri hiç doğru bulmuyorum. Hele ki Çalışma Bakanının bunu söylemesini hiç doğru bulmuyorum. Neden derseniz, Çalışma Bakanı bu olayda iyi bir sınav veremedi. Sayın Başbakan da konuşmasında kendisi hariç herkese teşekkür etti. Biz 3 gün kendisini orada göremedik. Sağlık sorunları bence önemli değil. Orada da 301 tane can gitmiş. Ölmediğiniz sürece oraya gelmek zorundasınız.
 
'Kapatalım' diyerek bir yere varılamaz
 
Herşeye karşı olarak, 'kapatalım' diyerek bir yere varılamaz. Ben iş adamı kimliğimle ve enerji sektöründe bir çok kişiye danışmanlık yapan kimliğimle şunları söylemek isterim..
 
Burada çalışan insanlar 1340 TL maaş ortalaması ile çalışıyorlar. Yaş ortalamaları da 29.. Çok gayri insani şartlar ama çalışma bakanının 'madenler kapatılsın' önerisi de çözüm değil. Önemli olan çözüm üretmek.
 
Madenlerin kapatılması doğru bir yaklaşım değil
 
Hepimiz yurtdışına gidiyoruz. Dünyada kömür üretiminde en büyük ülke Çin.. Dünya kömür üretiminin % 46'sını Çin sağlıyor. Daha sonra da Almanya geliyor. Almanya kadar Avrupa'da daha yeşil bir ülke  yoktur. Almanya'daki termik santrallerin çoğu ormanların içindedir. Orada bunlar olmuyor da neden bizde oluyor? Çünkü bizde denetim eksikliği var. Madenlerin kapatılması doğru bir yaklaşım değil. Önemli olan doğru dürüst denetim yapabilmek.
 
Biz 'el atına' biniyoruz
 
Öncelikle ülkemizle ilgili bir gerçeği kabul edelim. Biz enerji fakiri bir ülkeyiz. Enerji kaynaklarımız kısıtlı. Kömürümüz var, su kaynaklarımız var ve elektriği de ne yazık ki daha önceki hükümetlerden dolayı doğalgaz çevrim santralleri vasıtasıyla üretiyoruz. Yani bu ne demek? Anadolu tabiriyle biz 'el atına' biniyoruz. Bizim olmayan bir kaynakla elektrik üretmeye çalışıyoruz. Bu kömür sahalarını yıllarca ihmal etmişiz, şimdi de hala yanlış bir sistemle birşeyler yapmaya çalışıyoruz.
 
301 kişinin yasını parti ayrımı yapmadan hep beraber tutamadık
 
Bu facianın konuşmamız gereken bir tarafı toplumsal tarafı, diğer bir tarafı da siyasi tarafı. Sosyolojik taraftan baktığımızda üzücü olan şey şu, 301 kişi vefat etmiş.. Biz 301 kişinin yasını parti ayrımı yapmadan hep beraber tutamayacaksak bizim ülkemizde gerçekten bir sorun var demektir. 301 kişi ölmüş ama biz günlük siyasi kavgalarla birbirimizi yiyoruz. İktidarda da muhalefette de aynı hatalar var.

Rödovans sistemi sıkı denetim gerektirir

Madenlerin yüzde 90’ı devletin, senin, benim bizim kamunun biz bunları gerektiği gibi işletememişiz. Maliyetlerimiz yeterli yerlere çekememişiz, doğru bir işletmecilik sağlayamamışız devlet olarak. Ve demişiz ki “Bak kardeşim ben bu sahayı sana veriyorum. Buranın işletmecisi sizsiniz burada çıkardığın kömürün sabit bir fiyattan alıcısı benim, ben bunu garanti ediyorum” peki tamam da bu adam burada çıkarttığı kömürü sabit fiyattan bana satacaksa karlılığı nereden yapacak? Maliyetlerini aşağı çekmesi lazım! Maliyetlerini aşağı çekebileceği tek şey ne?  İşçi maliyetleri ve oradaki ekipman rödovans sistemi mantık olarak güzel bir sistem olsa da çok sıkı denetlenmesi gereken bir sistem. Biz insanoğlu doyumsuz varlıklarız.

Bu bizim fıtratımız da var hep dahayı arayan ve yarını düşünmeden daha fazlanın peşinden koşarız. Buradaki hadisede biatçe bakıldığında budur. Vardiya değişimi olmadan sen insanları tekrar diğer vardiya için içeriye sokarsan oraya gerektiği kadar ekipmanı koymazsan olacağı bu. Buradaki mesele sistemsizlik!

Denetçi firmadan maaş alır mı?

Almanya’da 1946 yılından beri bu boyutta bir iş kazası olmamış “cenabı Allah Almanları bizden daha mı çok seviyor?” Yoo  Orada kurallar oturtulmuş, demetim iyi . Buradaki sistemin en büyük hatalarından biri şu: denetçi olan bir firmadan maaş alır mı? İş güvenliği denetçisi olarak orada çalışan kişiler firmanın elamanı, siz benle ilgili bir karar vereceksiniz, ama sizin maaşınız ben ödeyeceğim. Bu asla kabul edilebilir bir şey değil!  

Şu medyanın haline bakın! Üslup bu mudur?
 
Şu medyanın haline bakın. olacak iş değil. Bir taraf kalkmış diyor ki, "Bunlar falanca partiye oy verdiler, müstehaktır" Böyle bir yazı, böyle bir anlayış olabilir mi? Bir başka yazar çıkıyor diyor ki, "Ne şehittir ne gazi kar yoluna gitti niyazi" Üslup bu mudur? Ölen insanların arkasından bunları söylemek çok yakışıksız.
 
Birinci Meclis kültürüne sahip çıkmalıyız
 
Mecliste muhalefetin olmaması çok tehlikeli birşey. Neden? TBMM hepimiz için kutsal.. Bizi temsil eden en önemli organ. Bizim tarihimize baktığınız zaman Polatlı'dan top sesleri gelirken bile mecliste tartışma hiç bitmemiş. Biz bu kültürden geliyoruz ve bu Birinci Meclis kültürüne sahip çıkmamız, onu savunmamız lazım.
 
Bu millet seni oraya istifa et diye göndermedi
 
Üzülerek söylüyorum, bir dönem de parti meclis üyeliğini yaptığım CHP'nin bir milletvekili olan Sabahat Akkiraz.. Kendisini biz türküleriyle çok severiz ama keşke aynı başarıyı vekillikte de gösterebilseydi. Sen anamuhalefet partisi milletvekilisin. Bu millet seni oraya istifa et diye göndermedi. Bu millet seni oraya gerekirse 24 saat çalışman için gönderdi.
 
Bir ana muhalefet lideri çıkıp TRT spikeri gibi...
 
Dün meclisteki grup toplantılarını izledim. Bir ana muhalefet lideri çıkıp TRT spikeri gibi, ölen 301 kişinin ismini okuyup kürsüden iner mi? Bu mudur ana muhalefet anlayışı? Bu mudur doğru ana muhalefet? Çıkar önce olayı tespit edersiniz, o insanlara rahmet okursunuz, hayırla yad edersiniz ama peşinden de çözüm önerileriniz ne onları paylaşırsınız. Teknik raporlarınızı kimse okumaz bu ülkede. Siz yönlendirici olacaksınız ve anlaşılır bir dille topluma çözüm önerileri getireceksiniz.
 
Kılıçdaroğlu'nun yapamayacağını o zamanlar anlamıştım
 
CHP'de şu anki yönetimle bir revizyonu mümkün görmüyorum. Ben 2010 yılında Kemal Bey partinin başına geldiği zaman İstanbul'da ilk imzayı veren kurultay delegelerinden biriyim. Kendisinin, partideki en genç meclis üyelerinden biriyim. Kemal beyin bu işleri yapamayacağını ben o zamandan anlamıştım. Bir heyecan vardı o günün Türkiye'sinde. CHP'liler biraz gaza geldiler. Bu medya CHP'lileri gaza getirdi ve CHP'nin başına da malesef bu felaket geldi. Siz dünyaya SSK Genel Müdürlüğü'ndeki memur gözlüğüyle bakarsanız dünyayı böyle görürsünüz. Bir iradeniz olmaz, bir kararlılığınız olmaz ve hep müfettiş kalırsınız.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler