YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu CHP'nin kapıcısı mı Genel Başkanı mı?
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, başörtüsüyle ilgili hiçbir şey söylemediğini ifade ederek, "Kim bu Kemal Kılıçdaroğlu, nedir, CHP'nin nesi, kapıcısı mı Genel Başkanı mı?" dedi.
Kılıçdaroğlu CHP'nin kapıcısı mı Genel Başkanı mı?
01 Kasım 2013 / 16:11 Güncelleme: 01 Kasım 2013 / 16:28

Elitaş, TBMM'de gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in, TBMM Genel Kurulu'nda her şeyin yasak olduğu bir Meclis'te konuştuğunu söylediğini anımsatan Elitaş, her şeyin özgürce konuşulduğu bir TBMM olduğunu belirtti.

Elitaş, "Grup Başkanvekili'ne, Şafak Hanım'ın, TBMM kürsüsünde yapacağı konuşmayı pantolonla yapabileceğini ifade ettik. Çünkü İçtüzük altkomisyonunda, pantolonla bir engel olmadığını kabul ettik. İçtüzükle ilgili bir düzenleme gerekmiyor.

Gerekçeyle bunu halledebiliriz. Tayyör, sözlükte etek ve ceket diye tanımlanmış. Tayyörü, iki parçalı kıyafet diye tanımladığımız takdirde, etek, pantolon da olabilir. Google'a sorarsanız, tayyörün, döpiyesin ne olduğunu görsel olarak tarif ediyor: Etek ile ceket de var, pantolon ile ceket de var" diye konuştu.

"Engelleyen zihniyet biz değil, CHP"

Daha önceki içtüzük değişikliğinde bu konunun gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine Elitaş, 2011'in başında, AK Parti'den Ayşe Nur Bahçekapılı, MHP'den Ruhsar Demirel ve BDP'den Pervin Buldan'ın ayrı ayrı TBMM Başkanı'nı ziyaret ettiğini anımsattı.

Milletvekillerinin, "Pantolonla gelmemiz halinde içtüzük ihlali yapmış olur muyuz?" sorusuna Meclis Başkanı'nın, "Öyle bir ihlal söz konusu değil. Eğer kadınlar bu şekilde gelmek istiyorsa, Meclis Başkanlığı olarak, Başkanlık Divanı olarak herhangi bir engel yok" karşılığını verdiğini aktardı.

Elitaş, "Bunu CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan'a götürmüşler. O da 'iki-üç gün bana müsaade edin' demiş, üçüncü gün 'kusura bakmayın, CHP olarak buna karşıyız' demiş. Şafak Hanım'ın, TBMM'ye pantolonla girmesini engelleyen zihniyet biz değil, CHP" diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Tarhan'ın, bunu yalanladığının anımsatılması üzerine Elitaş, şahitlerin isimlerini söylediğini ifade etti.

"Pantolonla gelsin, engel yok dedik"

Elitaş, TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu'nda kendisi, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ve BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in, "Şafak Hanım konuşma yapacaksa, pantolonla gelebilir. Bizimle ilgili bir engel yok" dediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce itiraz ettiği için TBMM Başkanvekili Meral Akşener, bizi arka odaya çağırdı. Orada 12 grup başkanvekili beraberdik. AK Parti, MHP, BDP grup başkanvekilleri 'Şafak Hanım, eğer pantolonla konuşmak istiyorsa, başkan arayı 15 dakika daha uzatsın, pantolonla gelsin, önünde engel yok' dedik. Sürekli bir yasakçı zihniyet var. Ya başkalarını, yasak koydu diye şikayet ediyorlar veya kendi kendilerine yasak koyup, başkalarına suç isnat ediyorlar.

Bahçekapılı, 'Üçümüz Tarhan'a gittik ama Emine Hamın maalesef bu işi kabul etmedi' dedi. İçtüzükle ilgili dört grup, buna uygun dediğimizde içtüzükle ilgili herhangi bir sorun olmuyor. Biri şikayet ederse, içtüzükle sorun oluyor. Meral Hanım'ın dün TBMM'yi idare etmesi içtüzüğe uygun mu?

Meral Hanım'ın kıyafeti, içtüzüğün 56. maddesine aykırıdır. İçtüzükte, 'Meclis Başkanvekilleri, TBMM'yi Başkan adına idare ederken, frak giyerler, silah yelek ve üzerinde beyaz kelebek kravat takarlar' yazıyor. Meclis Başkanvekillerinin frakları nerede? Dört partinin mutabakatı sonucunda Meral Hanım, Güldal Hanım, Ayşe Nur Hanım frak giymekten kurtulmuş, siyah bir ceketle TBMM'yi idare ediyor. Bu iş 6 yıldan beri böyledir.

Dört parti uygun gördük, itiraz etmedik, içtüzükte herhangi bir değişiklik yapmadan bunu yaptık. 1973'te içtüzük görüşülürken CHP'li Orhan Birgit, 'Biz niye Meclis Başkanı'na frak giydiriyoruz. Frak, sihirbazların sahnelerde kullandığı kostümdür' demiş."

"İkiyüzlü siyaset yapmayacaksınız"

Pavey dışındaki diğer milletvekillerinin de pantolonla Meclis'e gelip gelemeyeceğine yönelik soruyu Elitaş, "Gelebilir. Biz AK Parti olarak taahhüt ediyoruz. Salı gününden itibaren hangi partiden olursa olsun, kadın milletvekilleri ceket ve pantolonla TBMM'ye geldikleri takdirde biz itiraz etmeyiz. MHP, BDP grup başkanvekili de ifade etti. İçtüzük komisyonunda ve Meral Akşener'in bizi çağırdığı toplantıda ifade ettik" diye yanıtladı.

Elitaş, "CHP, içtüzüğe bu kadar riayet ediyorsa, kürsü işgalinde düşünmeliydi. Hangi içtüzükte kürsü, komisyon sıralarının işgali yazıyor?" diye sordu.

TBMM Genel Kurulu'na dün bir milletvekilinin tişörtle girdiğine işaret eden Elitaş, "Şafak Hanım'ın pantolonunu engelliyorlar, öbür milletvekilinin tişörtle girmesine bir şey demiyorlar. İkiyüzlü siyaset yapmayacaksınız, net olacaksınız. Kendi milletvekilinin pantolon giymesini yasaklayacaksınız, arkasında içtüzükte böyle bir engel var diyerek kaçacaksınız.

CHP'de her kafadan bir ses çıkıyor, kimin ne dediği belirsiz, kime inanacağız belli değil. Bu ara, Kemal Kılıçdaroğlu milletvekilleri başörtüsüyle girebilir mi giremez mi hiçbir şey söylemedi. Grup toplantısına da başkanlık yapmadı. 30 parçalı mı 150 parçalı mı, bir koalisyon. En büyük mesele, anamuhalefet partisinin kimliği oluşmamış, kimliksiz, şahsiyeti olgunlaşmamış" diye konuştu.

"11 yıl emek verdik"

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, 11 yılda anamuhalefet partisinin zihniyetini demokratikleştirmeye çalıştıklarını ifade ederek, 11 yıl emek verdiklerini söyledi. Elitaş, şunları kaydetti:

"(CHP) 31 Ekim 2013'de dört kadın milletvekilinin, başörtüsüyle TBMM'ye girmesinin kıyamet sebebi olmadığını ilk kez anladı. CHP'nin zihniyetinin, karanlık sayfalarının aklaşabilmesi için 11 yıl emek verdik, o da 11 yıllık emeğin ürünü.

İpe un sermesinler, yokuşa sürmesinler, dün yaptıkları istismarı örtmek için gayret göstermesinler. Bizim teklifimizi Şafak Pavey'e söylememişlerse ona haksızlık yapmışlardır, söyledilerse istismar etmişlerdir. Bundan sonra CHP ile konuştuklarımızı ıslak imzalı almamız lazım. Emine Hanım bir şey söylüyor, Hamzaçebi başka, İnce başka, başka bir milletvekili başka bir şey söylüyor. Ama Kemal Kılıçdaroğlu hiçbir şey söylemiyor. Kim bu Kemal Kılıçdaroğlu, nedir, CHP'nin nesi, kapıcısı mı Genel Başkanı mı? Böylesine önemli bir konuda bir ifadede bulunması gerekir.

Ancak Sayın Başbakan'a hakaret ederek, aklındakileri başkalarına atfederek genel başkanlık yapılmaz. Kapalı grup toplantısı yapıyorsunuz Kılıçdaroğlu yok, başörtüsüyle ilgili aklına esen her şeyi söylüyor, Kılıçdaroğlu'ndan tık yok. Sen ne zaman bir şey söyleyeceksin, sen ne zaman anamuhalefet partisinin genel başkanı olacaksın? Anamuhalefet partisinin genel başkanı olmadığından dolayı her kafadan bir ses geliyor. CHP kaçlı koalisyon bilmiyoruz?"

17:38
 // DÜNYANIN EN SOSYOKÜLTÜREL ADAMI
Valla kapıcı mı, sütcü mü bilmem ama şurası bir gerçek ki, Chp nin, gerdek bekçisi olduğu muhakkak. Elinde bohça, sürekli Anayasa Mahkemesi, Sayıştay ve Danıştay arasında mekik dokuyor....
01 Kasım 2013 17:38
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler